Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Warstwa punktowa w oparciu o końce lini
29-10-2019, 15:15,
#1
Warstwa punktowa w oparciu o końce lini
Witam

Borykam się z problemem utworzenia warstwy punktowej w oparciu o punkty początku i końca linii istniejącej warstwy liniowej.
A dokładniej:
mam warstwę sieci dróg, w której każdy odcinek  ma w tabeli atrybutów nadany numer początkowy i końcowy węzła,
chcę utworzyć warstwę punktową z punktami na początku i końcu każdej linii wraz z numerem węzła zaczerpniętym z tabeli warstwy liniowej.

Narzędzie "Wydobądź wierzchołki" generuje wszystkie wierzchołki linii a ja potrzebuję tylko punkt na początku i na końcu linii.

Ktoś ma pomysł jak rozwiązać problem?
Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Zbyszek
29-10-2019, 15:44,
#2
RE: Warstwa punktowa w oparciu o końce lini
Dwa. Wydobądź wierzchołki generuje również indeks wierzchołków oraz do którego elementu geometrii należy, na tej podstawie można wybrać pierwszy i ostatni. Druga opcja, można użyć algorytmu wydobądź określone wierzchołki (używam najnowszej wersji 3.10). Jako indeks wpisujesz 0 i -1.
29-10-2019, 21:31,
#3
RE: Warstwa punktowa w oparciu o końce lini
Dziękuję za szybką podpowiedź.
Pierwszy sposób doprowadził mnie do połowy sukcesu. O ile na podstawie indeksu wierzchołków bez problemu udało mi się wydobyć wierzchołki na początku wszystkich linii (wartość=0), tak za skarby nie wiem jak zaznaczyć wierzchołki na końcach. Każda z linii ma różną ilość wierzchołków więc dla każdej indeks ostatniego jest inny.
Drugiego sposobu nie sprawdziłem ... korzystam z wersji 3.4.11, która raczej takiej funkcji nie ma (aczkolwiek bez 100% pewności).
29-10-2019, 23:22,
#4
RE: Warstwa punktowa w oparciu o końce lini
A nie dam sobie ręki uciąć w której wersji QGISa pojawił się ten algorytm.
30-10-2019, 09:22,
#5
RE: Warstwa punktowa w oparciu o końce lini
Pojawiła się ona w 3.0 (ChangeLog)
30-10-2019, 21:44,
#6
RE: Warstwa punktowa w oparciu o końce lini
I faktycznie jest.
Działanie algorytmu z wartościami 0 i -1 dla początku i końca linii działa idealnie.
Problem rozwiązany Smile
Dziękuję za pomoc, bez niej pewnie byłbym "w lesie".


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zdjęcia powiązane z warstwą punktową Bles 3 22 143 03-08-2010, 22:20
Ostatni post: Bles
  Warstwa punktowa i liniowa Rayo 3 21 398 13-12-2009, 14:58
Ostatni post: milena

Skocz do: