Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wydruk Atlasu -poległem
15-06-2020, 17:33,
#1
Wydruk Atlasu -poległem
Obszar jakim dysponuje to cały powiat, 

chodzi o to by wydrukować  atlas ze stałą skalą, jedynie dla zaznaczonego obszaru konkretnej miejscowości. 
Jeżeli przybliżę sobie wybraną miejscowość i umieszczę w oknie wydruku podam skalę to i tak podzieli mi cały powiat na mapy i mam 5000 kartek.

Nie wiem jak wskazać mu współrzędne dla zakresu wydruku.
prośba o pomoc.
15-06-2020, 19:59,
#2
RE: Wydruk Atlasu -poległem
Poligonem? Nie do końca rozumiem chyba Twój post. Spróbuj wytłumaczyć raz jeszcze
16-06-2020, 19:44,
#3
RE: Wydruk Atlasu -poległem
może więc mały filmik o co mi chodzi.
https://youtu.be/IXk9aWf3-3E





Gdzie popełniam błąd chyba wiem jednak nie wiem jak określić położenie danej miejscowości na współrzędnych.
16-06-2020, 22:06,
#4
RE: Wydruk Atlasu -poległem
To po kolei.

Zasięg nie ma nic do atlasu. Atlas tworzy się na podstawie wskazanej warstwy no i QGIS robi to, co masz zaznaczone.

Dwie opcje.
1. Filtrujesz atlas na podstawie jakiegoś kryterium, nazwy, arkusza bądź czegoś innego, aby uzyskać wymagany efekt. opcje filtrowania bądź dla samej warstwy bądź w opcjach generowania atlasu.
2. Zapisać do nowej warstwy interesujące cię obszary i na jej podstawie robić atlas.

Co do predefiniowane skali. masz je we właściwościach projektu. możesz ustalić w jakich skalach będzie generowany atlas. dobra opcja kiedy masz np jakiś bufor przy atlasie, możesz ustalić sobie min skale i jej wartość. Często to wykorzystuje przy atlasach z działek.
16-06-2020, 23:52,
#5
RE: Wydruk Atlasu -poległem
No moim zdaniem niepotrzebnie (o krok za dalek0) robisz "atlas" czyli inaczej mówiąc serię map - to jest funkcja bardziej zaawansowana, do robienia atlasu/serii map właśnie. Ta seria jest robiona dla wybranej przez Ciebie warstwy, dla każdego w niej obiektu.

Jeżeli chcesz po prostu wygenerować pojedynczą mapę w zasięgu, który ustawiasz w 55 sekundzie (i przy okazji odpowiedź na pytanie: tak, wskazany zasięg warstwy po prawej tronie to ten sam co w głównym oknie QGIS, porównaj współrzędne które wyświetlają Ci się w głównym oknie QGIS na dole) to po ustawieniu widoku, powiedzmy jak w 55 sekundzie, klikasz przycisk generowania (9 od lewej) i tyle.

Mam nadzieję, że udało się wytłumaczyć - jak nie to pisz siało, będziemy dalej doprecyzowywać i walczyć z tematem Smile Na pocieszenie powiem, że na pewno da się zrobić to, co chcesz zrobić Smile
17-06-2020, 14:29,
#6
RE: Wydruk Atlasu -poległem
@jerresso
No moim zdaniem niepotrzebnie (o krok za dalek0) robisz "atlas"

Własnie o to mi chodzi żeby zrobić serie map dla wskazanej miejscowości w skali np 1:2000 ale nie dla całej warstwy.
Nie wiem jak ustawić współrzędnie obszaru, który mnie interesuje.
17-06-2020, 16:19,
#7
RE: Wydruk Atlasu -poległem
Jak chcesz serię to najprościej to kontrolować warstwą poligonową z ramkami.
Wtedy ustawiasz kontrolę atlasu po niej (robiłem to ostatnio pewnie z 5 lat temu więc nie opiszę Ci jak to się robi Big Grin ) i ją ustawiasz jako nie widoczną.
Mogło coś się zmienić bo atlas jest dosyć mocno rozwijany.
17-06-2020, 17:07,
#8
RE: Wydruk Atlasu -poległem
Witaj. Proponuję, jak już stworzysz sobie mapę w układzie wydruku, wykorzystać "zasięg mapy z wydruku jako warstwa". Pojawi Ci się w warstwach na polu pracy poligon z zakresem z układu wydruku. Potem go sobie kopiuj i masz gotowe strony atlasu, jeśli będziesz potrzebować do innych gmin czy innych części mapy.

Ten "zasięg mapy z wydruku jako warstwa" jest processingu.
17-06-2020, 19:08,
#9
RE: Wydruk Atlasu -poległem
OK, teraz już wszystko rozumiem. Zatem musisz zrobić zasięgi poszczególnych map, jakich sobie życzysz, jako obiekty poligonowe w warstwie. Można bardziej automatycznie (pomysł @xmaziax) lub indywidualnie/ręcznie (pomysł @cinek8910r). Ogólnie na tym filmie (polecam cały kanał) chyba wszystko jest wyjaśnione - to czego konkretnie chcesz/potrzebujesz rozpoczyna się w 13 minucie https://youtu.be/KgPOwm7GrIo


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  wydruk Atlasu z długiego shp (linia) bbc 2 10 670 06-01-2017, 22:35
Ostatni post: bbc

Skocz do: