Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wodociag/akwedukt/ciek wodny - obliczenie nachylenia
17-06-2020, 11:37,
#1
wodociag/akwedukt/ciek wodny - obliczenie nachylenia
witam,
mam takie pytanie:
mając do dyspozycji NMT oraz warstwę liniowa .shp (meandrująca w terenie), która odpowiada przebiegowi hist. akweduktu chciałbym obliczyć wartość uśrednioną nachylania (spadek) akweduktu w % oraz zaprezentować graficznie profil całego przebiegu akweduktu.
Jeśli chodzi o prezentację graficzna to można wykorzystać w tym celu narzędzie Terrain profile/ Profile tool (warstwa liniowa/akwedukt) i eksport jako png.  
Pytanie zasadnicze brzmi, w jaki sposób można obliczyć wartość uśrednioną nachylenia (spadku)  podana w % dla całej długości akweduktu (warstwy liniowej) ?
Pozdrawiam
Piotrek
17-06-2020, 13:30,
#2
RE: wodociag/akwedukt/ciek wodny - obliczenie nachylenia
Ja bym podzielił tą linię na segmenty, wyznaczył wysokości w punkcie początkowym i końcowym każdego.
Obliczył spadki dla każdego segmentu i wyliczył średnią z całości, zapewne średnia ważona w zależności od długości (statystykiem nie jestem więc mogę się mylić).
17-06-2020, 19:12,
#3
RE: wodociag/akwedukt/ciek wodny - obliczenie nachylenia
Też mi się wydaje, że tu jest problem bardziej po stronie merytorycznej (metodyki liczenia samego spadku) niż technicznej (narzędzi/rozwiązania w QGIS). Wymyśl wpierw jak chcesz to policzyć co do zasady, a my możemy podpowiedzieć jak to zrobić w QGIS.
19-06-2020, 13:10,
#4
RE: wodociag/akwedukt/ciek wodny - obliczenie nachylenia
witam,
faktyczne, od strony merytorycznej powinienem sie w ta tematyke bardziej wdrozyc. Zapytanie jednak mialo na celu znalezienie osoby, ktora sie juz takim zagadnieniem zajmowal i jest w stanie opisac "merytoryczna droge Smile" postepowania przy wykorzystaniu narzedzi QGIS.
Zasada ogolna dla spadku np. rzeki to:
S (spadek rzeki) = Δh (różnica wysokości poczatku i konca odcinka) / L (długość odcinka, dla którego obliczamy spadek) * 100 %
Sposob, ktory opisal xmaziax byc moze doprowadzi to pozytywengo rezultatu.
Pytanie "techniczne":
jak mozna obliczyc spadki dla poszczegolnych segmentow (odcinkow), np. 80 odcinkow o dlugosci 100 m, dla domniemanego wodociagu?
oraz
czy srednia wazona ze wszystkich odcinkow mozna obliczyc rowniez w QGIS (kalkulator?)

pozdrawiam,
Piotr
19-06-2020, 17:06,
#5
RE: wodociag/akwedukt/ciek wodny - obliczenie nachylenia
Można - podziel rzek na równe odcinki (https://docs.qgis.org/3.10/en/docs/user_...esbylength), policz spadki terenu (https://docs.qgis.org/3.10/en/docs/user_...#qgisslope) i przepis wartości rastra do wektora (można popróbować tym: https://www.qgistutorials.com/en/docs/sa..._data.html)

To tak na szybko, bo w biegu jestem Smile Daj znać jak poszło
14-09-2020, 12:03,
#6
RE: wodociag/akwedukt/ciek wodny - obliczenie nachylenia
witam,
zanim na dobre zabiore sie za sposob podany przez "jerresso" chcialbym sie zapytac, czy istnieje mozliowsc wytyczenia przebiegu trasy (np. wodociagu, szlaku, drogi itp.) przy uwzglednieniu zalozenia, iz nachylenie podluzne (na calym odcinku trasy) nie moze przekraczac z gory okreslonych wartosci tzn. miescicsie w przedziale spadku/nachylenia pomiedzy 2 - 4 % ?
Do dyspozycji mam Punkt poczatkowy (A), punkt koncowy (B), wspolczeny NMT oraz mapa spadkow wygenerowana na podst. NMT.
Myslalem o zastosowaniu do tego celu np. LCP (Least Cost Path) w QGIS.
14-09-2020, 17:28,
#7
RE: wodociag/akwedukt/ciek wodny - obliczenie nachylenia
Ostatnio mi ciekawie wyszło połączenie punktów za pomocą points to lines (w SAGA). W zupełnie innym temacie. Tutaj można stworzyć mapę spadków terenu. Dalej siatkę punktów. Dopisać do nich nachylenie i dalej próbować łączyć poprzez points to lines. Pomysł na szybko.
Sprawa bardzo interesująca do rozwiązania.
15-09-2020, 10:06,
#8
RE: wodociag/akwedukt/ciek wodny - obliczenie nachylenia
Dodam jeszcze kilka parametrow ogolnych: punkt poczatkowy A (ujecie wody) lezy na wysokosci 190.0 m n.p.m., natomiast punkt koncowy B (osada) ma wysokosc 138.0 m n.p.m.. Roznica wysokosci wynosi 52 m. Oba punkty dzieli dystans ok. 4 km w linii prostej.
Czyli wg przyjetego wzoru:
S (sredni spadek) = 52 m / 4000 m * 100 % = 1,3 %
Przyjeta dlugosc odcinka jest naturalnie w linii prostej, wiec tutaj juz jest pewne przeklamanie poniewaz uksztaltowanie terenu nie pozwala na poprowadzanie trasy wodociagu (bez budowy np. akweduktu) w ten sposob. Po drodze jest kilka nieduzych wzniesien (np. + 3 m) i niewielkich obnizen (np. - 5 m).
Wlasnie dlatego chcialbym wyznaczyc mozliwie najbardziej optymalna trase przebiegu, ktora uwzglednia jednoczesnie warunki terenowe oraz nachylenie terenu mieszczace sie w przedziale ok. 2 - 4 %.
15-09-2020, 17:41,
#9
RE: wodociag/akwedukt/ciek wodny - obliczenie nachylenia
Jak wyżej opisałem można do tych punktów dodać spadki terenu z mapy spadków i dalej je selekcjonować poprzez np. dodanie do nich informacji o rzędnej czy o zagospodarowaniu terenu. Można wstawić obliczenia spadku w stosunku do najbliższych punktów np. według rzędnych.
Gdyby było więcej czasu to bym chętnie spróbował to wykonać.
17-09-2020, 12:17,
#10
RE: wodociag/akwedukt/ciek wodny - obliczenie nachylenia
witam,
na chwile obecna bede probowal z reklasyfikacja rastra "spadkow", gdzie przypisze klasy od 1 do np. 8 (1= 0 - 2 %; 2 = 2 - 4 %; itd.). Nastepnie poddam raster wektoryzacji i otrzymam warstwe wektorowa z utworzonymi klasami. W ten sposob powstana obszary, w ktorych klasy reprezentuje okreslone przedzialy spadkow. Pierwsze dwie klasy powinny reprezentowac obszary, ktore mnie interesuja. Oczywiscie nadal nie bede mial liniowego przebiegu trasy wodociagu a jedynie przyblizony obszar takiego przebiegu.
Ewentualnie na tak powstalym "korytarzu" mozna rozmiescic punkty i wyciagnac z warstwy rastrowej "spadkow" konkretne wartosci i przypisac je do punktow.
Pytanie co dalej?
cinek8910r proponuje: "Można wstawić obliczenia spadku w stosunku do najbliższych punktów np. według rzędnych."
Jak to ewentualnie zrobic?


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Obliczenie azymutów pomiędzy jednym punktem a zbiorem innych punktów wlodluka 3 5 460 21-02-2020, 22:08
Ostatni post: cinek8910r
  Obliczenie powierzchni. tommydi 1 10 214 22-03-2016, 10:09
Ostatni post: Binko

Skocz do: