Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wodociag/akwedukt/ciek wodny - obliczenie nachylenia
17-06-2020, 11:37,
wodociag/akwedukt/ciek wodny - obliczenie nachylenia
witam,
mam takie pytanie:
mając do dyspozycji NMT oraz warstwę liniowa .shp (meandrująca w terenie), która odpowiada przebiegowi hist. akweduktu chciałbym obliczyć wartość uśrednioną nachylania (spadek) akweduktu w % oraz zaprezentować graficznie profil całego przebiegu akweduktu.
Jeśli chodzi o prezentację graficzna to można wykorzystać w tym celu narzędzie Terrain profile/ Profile tool (warstwa liniowa/akwedukt) i eksport jako png.  
Pytanie zasadnicze brzmi, w jaki sposób można obliczyć wartość uśrednioną nachylenia (spadku)  podana w % dla całej długości akweduktu (warstwy liniowej) ?
Pozdrawiam
Piotrek
17-06-2020, 13:30,
RE: wodociag/akwedukt/ciek wodny - obliczenie nachylenia
Ja bym podzielił tą linię na segmenty, wyznaczył wysokości w punkcie początkowym i końcowym każdego.
Obliczył spadki dla każdego segmentu i wyliczył średnią z całości, zapewne średnia ważona w zależności od długości (statystykiem nie jestem więc mogę się mylić).
17-06-2020, 19:12,
Też mi się wydaje, że tu jest problem bardziej po stronie merytorycznej (metodyki liczenia samego spadku) niż technicznej (narzędzi/rozwiązania w QGIS). Wymyśl wpierw jak chcesz to policzyć co do zasady, a my możemy podpowiedzieć jak to zrobić w QGIS.
19-06-2020, 13:10,
witam,
faktyczne, od strony merytorycznej powinienem sie w ta tematyke bardziej wdrozyc. Zapytanie jednak mialo na celu znalezienie osoby, ktora sie juz takim zagadnieniem zajmowal i jest w stanie opisac "merytoryczna droge Smile" postepowania przy wykorzystaniu narzedzi QGIS.
Zasada ogolna dla spadku np. rzeki to:
S (spadek rzeki) = Δh (różnica wysokości poczatku i konca odcinka) / L (długość odcinka, dla którego obliczamy spadek) * 100 %
Sposob, ktory opisal xmaziax byc moze doprowadzi to pozytywengo rezultatu.
Pytanie "techniczne":
jak mozna obliczyc spadki dla poszczegolnych segmentow (odcinkow), np. 80 odcinkow o dlugosci 100 m, dla domniemanego wodociagu?
oraz
czy srednia wazona ze wszystkich odcinkow mozna obliczyc rowniez w QGIS (kalkulator?)

pozdrawiam,
Piotr
19-06-2020, 17:06,
Można - podziel rzek na równe odcinki (https://docs.qgis.org/3.10/en/docs/user_...esbylength), policz spadki terenu (https://docs.qgis.org/3.10/en/docs/user_...#qgisslope) i przepis wartości rastra do wektora (można popróbować tym: https://www.qgistutorials.com/en/docs/sa..._data.html)

To tak na szybko, bo w biegu jestem Smile Daj znać jak poszło