Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyznaczanie obszarów zwartej zabudowy
23-07-2020, 16:25,
#1
Wyznaczanie obszarów zwartej zabudowy
Witam, 
Mam pytanie dotyczące wyznaczenia obszarów zwartej zabudowy w QGIS. Teraz kiedy jest dostęp do geometrii budynków, z powiatów, z usług WFS, zastanawiam się czy jest możliwość wyznaczenia zwartej zabudowy biorąc pod uwagę definicje:

zwartej zabudowie – rozumie się przez to zgrupowanie nie mniej niż 5 budynków, za wyjątkiem budynków o funkcji wyłącznie gospodarczej, pomiędzy którymi największa odległość sąsiadujących ze sobą budynków nie przekracza 100 m;

obszarze zwartej zabudowy – rozumie się przez to obszar wyznaczony przez obwiednię prowadzoną w odległości 50 m od zewnętrznych krawędzi skrajnych budynków tworzących zwartą zabudowę lub po zewnętrznych granicach działek, na których położone są te budynki, jeśli ich odległość od tych granic jest mniejsza niż 50 m.

Ma ktoś jakiś pomysł jak to zrobić?
25-07-2020, 16:41,
#2
RE: Wyznaczanie obszarów zwartej zabudowy
Bufory i zliczanie przecieć?
31-07-2020, 10:02,
#3
RE: Wyznaczanie obszarów zwartej zabudowy
Dziękuję. Czy mogę prosić jeszcze o podpowiedź jak znaleźć "zliczanie przecięć"
31-07-2020, 13:50,
#4
RE: Wyznaczanie obszarów zwartej zabudowy
Używając jakiegokolwiek programu typu GIS często nie ma gotowego narzędzia, które wprost rozwiązuje problem.

W takich przypadkach rozkładasz co masz do zrobienia na mniejsze kroki,  które kolejno wykonujesz.

W Twoim przypadku ścieżka jaka mi przychodzi do głowy wygląda tak:
1) Bufory na budynkach o odpowiedniej wielkości
2) Warstwę buforów łączysz w 1 geometrię (MultiPolygon) – narzędzie Dissolve
3) Konwertujesz to na Poligony (rozbijasz typ geometrii , Multipart to singleparts)
4) Na tych pierwotnych budynkach generujesz centroidy/punkty na powierzchni.
5) Zliczasz ile w poligonach powstałych w punkcie 3 jest tych punktów z 4 (Count points in polygon)
    jeśli >=5 to chyba masz to co chciałeś czyli budynki spełniające kryterium zwartej zabudowy

Rozwiązanie kolejnej części zadania już Ci zostawiam.


Jeszcze warto pamiętać, że to nie koniecznie jest jedyne słuszne rozwiązanie (że o poprawności nie wspomnę Wink ).
Ja raczej mało używam QGIS'a do analiz przestrzennych.
Cała zabawa z GIS polega na tym, że do właściwego wyniku może prowadzić wiele dróg i to jak zrealizujemy zadanie często zależy od naszej pomysłowości.
01-08-2020, 07:11,
#5
RE: Wyznaczanie obszarów zwartej zabudowy
Dodatkowo przy większej złożoności jak i powtarzalności danych czynności w QGIS warto zainteresować się modelerem graficznym. W 3.14 jest dużo nowości z nim związanych, między innymi możliwość tworzenia warunkowych części modelu.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  wyznaczanie osi symetrii sienek 5 17 282 16-05-2022, 09:58
Ostatni post: kapiszon85
Bug Od danych punktowych przez interpolację do danych dla obszarów onkolog 7 26 648 05-07-2017, 16:51
Ostatni post: Italiano
  Wyznaczanie zasięgu dojazd z punktu A w zadanym czasie (izochrona) barteka 4 17 380 20-04-2017, 12:38
Ostatni post: barteka
  Siatka z procentowym udziałem zabudowy basiuunia 2 14 431 26-08-2014, 11:44
Ostatni post: nikivor
  obliczanie pól obszarów pitt 6 28 119 28-01-2011, 19:07
Ostatni post: borys

Skocz do: