Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z psycopg2
11-08-2010, 16:04,
#1
Problem z psycopg2
Witam
Mam problem z biblioteką psycopg2. Nie mam pojęcia skąd to się u mnie wzięło i dlaczego tak się dzieje. Taka sytuacja występowała u mnie juz w wersji 1.4. Kiedy próbuję uruchomić wtyczki łączące się z bazą danych PostgreSQL dostaję taki komunikat: "Couldn't import Python module 'psycopg2' for communication with PostgreSQL database. Without it you won't be able to run nazwa_wtyczki.". Kiedy nie mogłem sobie poradzić z tym w wersji 1.4, zainstalowałem 1.5 niestabilną i wszystko chodziło bardzo dobrze. Zapomniałem o sprawie. Teraz kiedy jest już stabilna 1.5 zainstalowałem ją i problem wrócił. Nie wiem jak to obejść a koniecznie muszę łączyć się z bazą danych bo bez tego będę miał dwa razy więcej roboty. Mam nadzieję że pomożecie mi rozwiązac ten problem. W najgorszym wypadku moge korzystać z wersji niestabilnej......
03-10-2010, 00:15,
#2
RE: Problem z psycopg2
Być może jakimś tropem będzie ścieżka do Pythona: http://forum.quantum-gis.pl/thread-131.html
Może Python ze stabilnej wersji jest maskowany przez jakiś inny, nie zawierający psycopga2? Powinieneś łatwo znaleźć ten moduł w katalogu.
04-10-2010, 08:07,
#3
RE: Problem z psycopg2
Witam
Dziękuję za odpowiedź, niestety przestawienie zmiennej środowiskowej PYTHONPATH, która u mnie wskazywała na katalog ESRI niczego nie zmieniła. Wtyczki do zarządzanaia bazą danych jak się nie uruchamiały tak się nie uruchamiają.... Spróbuje jeszcze zainstalować 1.6 niestabilną i zobacze jaki będzie efekt.
04-10-2010, 10:04,
#4
RE: Problem z psycopg2
A wpisz w qgisowej konsoli Pythona (na końcu menu Wtyczki):
import psycopg2
i zobacz, jaki błąd wywali (pewnie ImportError: No module named psycopg2).
04-10-2010, 10:52,
#5
RE: Problem z psycopg2
Efekt (zgodny z Twoim przewidywaniem) wklejam poniżej:
Traceback (most recent call last):
File "<input>", line 1, in <module>
File "C:/PROGRA~1/QUANTU~2/apps/qgis/./pythonqgisutils.py", line 291, in _import
mod = _builtin_import(name, globals, locals, fromlist, level)
ImportError: No module named psycopg2

może trzeba popróbowac jeszcze z tymi zmiennymi środowiskowymi ale nie wiem co z tego będzie....
04-10-2010, 11:07,
#6
RE: Problem z psycopg2
Ok, to lecimy dalej. Quantum powinien korzystać z Pythona zawartego w swoim katalogu, a w tymże z kolei powinien być (niepusty) katalog psycopg2:

CTonguerogram FilesQuantum GIS TethysappsPython25Libsite-packagespsycopg2

Jeśli tam jest, to najwyraźniej jakiś inny Python go przykrywa. Najprościej pewnie byłoby go znaleźć i doinstaloać do niego psycopga. Jeśli nie ma tam katalogu psycopg, to nie mam pojęcia, dlaczego, ale tym bardziej należy go doinstalować.
04-10-2010, 12:21,
#7
RE: Problem z psycopg2
W podanej lokalizacji
CTonguerogram FilesQuantum GIS TethysappsPython25Libsite-packages
coś jest. niestety na samym końcu nie występuje katalog psycopg2.... nie wiem czemu
za to wersja niestabilna posiada taką ścieżkę
C:QuantumGIS-DevappsPython25Libsite-packagespsycopg2
i tu wszystko działa. Pytanie dlaczego nie instaluje się u mnie to domyślnie w wersji stabilnej? No i jak to samemu doinstalować? czy wystarczy skopiowanie tego katalogu "na chama"?
04-10-2010, 12:45, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-10-2010, 12:46 {2} przez borys.)
#8
RE: Problem z psycopg2
A to ciekawe. Instalowałeś z http://www.qgis.org/wiki/Download#Standa...w_users.29 ? Może jakaś wczesna wersja, bo psycopg2 powinien być w tym instalatorze.

Tutaj jest instalator psycopga:
http://www.stickpeople.com/projects/pyth.../#Version2

Powinien wylistować znalezione instancje Pythona. Jeśli nie znajdzie tej właściwej, to można próbować z kopiowaniem na chama.
04-10-2010, 12:49,
#9
RE: Problem z psycopg2
Dobra
Okazało się że przekopiowanie katalogu psycopg2 "na chama" rozwiązało problemSmile Bardzo dziękuję za pomoc. Swoją droga ciekawe jest to, że podczas instalowania wersji stabilnych nie wszędzie (nie na każdym komputerze) instaluje sie kompletny python.
04-10-2010, 14:05,
#10
RE: Problem z psycopg2
Ano. O ile u Ciebie to mogła być jakaś wczesna wersja (choć też mało prawdopodobne, bo nic mi nie wiadomo o zmianach instalatrora po wydaniu 1.5), to po Zakopcu wydaje się, że coś nie bangla. Bo możliwości wyboru chyba w tym instalatorze nie ma (nie przypominam sobie w każdym razie). Może wystarczy przeinstalowanie?


Skocz do: