Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
problem z WMS działki ewidencyjne
21-01-2021, 08:49,
#1
problem z WMS działki ewidencyjne
Mam problem z usługą WMS działki z powiatów ze strony:
http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow

Przez jakiś czas działała dobrze. Wczoraj wczytałem plik JPG i włączyłem działki - nie widać warstwy na mapie, a po powiększeniu do warstwy pokazuje mi fragment oceanu koło Wysp Św. Tomasza i Książęca i nic się nie da z tym zrobić. 
Wersje: 3.16 i 3.10, układ współrzędnych dla projektu i wszystkich warstw: WGS 84.
Działki mi są potrzebne, aby szybko nadać georeferencje obrazowi JPG.

Gdzie tkwi problem?
21-01-2021, 20:35,
#2
RE: problem z WMS działki ewidencyjne
U mnie przy układzie projektu ustawionym na 2180 działa prawidłowo
21-01-2021, 21:56,
#3
RE: problem z WMS działki ewidencyjne
Opisane przesuniecie to źle przypisany układ współrzędnych warstwy. Przy dodawaniu warstwy wms wybierz układ warstwy 4326. (opcja pod wyborem formatu usługi)
22-01-2021, 08:50,
#4
RE: problem z WMS działki ewidencyjne
Dzięki z aodpowiedzi.
gsienko, napisałem, że wszystkie warstwy miały ten sam układ współrzednych (WGS 84:4326). Poza tym w QGIS 3.16 nie widzę opcji wyboru układu warstwy WMS podczas ustanawiania nowego połączenia. No i wcześniej dobrze działały, a nic nie zmieniałem. Nie napisałem tylko, że podkładem jest open street map i z nim jest problem. Domyślnie jest w układzie WGS 84 pseudomercator, ale jest to rozciągnięte równoleżnikowo. Przy ustawieniu OSM na pseudomercatora i resztę warstw na WGS 84 działki są w mniej więcej w dobrych miejscach, przy zmianie układu OSM na WGS 84 lądują na Atlantyku. Z tym, że mi są potrzebne dokładne dopasowania działek względem topo, no nic szukam lepszej mapy podkładowej Polski.

Przy okazji - jak w nowym QGIS (3.16) dodać kolumny geometrii? Kiedyś były w wektorze w narzędziach geometrii, a już nie ma
22-01-2021, 09:43,
#5
RE: problem z WMS działki ewidencyjne
Rozwiązałem problem w ten sposób, że wczytałem zapisany projekt sprzed problemu i na tym starym projekcie zarówno OSM, jak i działki są ok. Okazuje się, że zarówno OSM, jak i działki powinny być w formacie WGS 84:3857 pseudomercator, aby wyświetlały się prawidłowo.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  wyszukiwanie lokalizacji działki quardme 1 8 302 24-01-2017, 15:51
Ostatni post: kamilwydra

Skocz do: