Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nieprawidłowa geometria
22-04-2021, 16:35,
#1
Nieprawidłowa geometria
Dzień dobry
Mam od jakiegoś czasu problem w qgis 3.16.
Przy próbie dodania budynku pojawia się komunikat:
Kod:
Dodaj obiekt: Nie można dodać elementu, jego geometria jest nieprawidłowa z powodu unikania przecięć
Pojawiło się to "samo z siebie" w wersji 2.18, którą używałem wcześniej. Przy zmianie układu współrzędnych, mogę dodać budynek, ale znikają pozostałe.
Da się coś z tym zrobić?
22-04-2021, 23:52,
#2
RE: Nieprawidłowa geometria
Dodania gdzie? Do edytowanej warstwy? A jak go rysujesz, że wychodzi samoprzecięcie?
26-04-2021, 07:47,
#3
RE: Nieprawidłowa geometria
Tak, próbuję dodać do edytowalnej warstwy.
Rysuję standardowo. Dodaj budynek i najprostszy kształt - kwadrat. Cztery punkty i zakończ. I w tym momencie pojawia się ten komunikat. Wcześniej dodawałem tak bez problemu. Jakiś czas temu cos się "popsuło" samo z siebie. Nic nie zmieniałem.
Słowem wyjaśnienia. Postawili nam qgis pod kątem wodociągów i w warstwie wodociąg (przewód, obudowa itp.) oraz warstwie mapa zasadnicza (linie, linie inne, opisy) działa ok. Tyko w warstwie budynki i działki coś zdechło.
Natomiast jeśli zmienię układ współrzędnych budynków z EPSG 2177 na WGS 84 to dodawać mogę, tylko że wtedy nie mam budynków już istniejących.
26-04-2021, 20:32,
#4
RE: Nieprawidłowa geometria
To chyba coś napsute jest z układem współrzędnych. W jakim układzie jest natywnie warstwa? 1992?
27-04-2021, 09:49,
#5
RE: Nieprawidłowa geometria
2177. Ale sprawdzałem różne i tak samo jest.
Na razie widzę, że da się to obejść naokoło trochę, czyli kopiuję budynek obok i zmieniam kształt.
27-04-2021, 12:05,
#6
RE: Nieprawidłowa geometria
Ja bym zgłosił problem do osoby, która "stawiała QGISA"


Nie piszesz gdzie dane są trzymane, a od tego może wiele zależeć.

Wspominasz coś o QGIS 2.18 czyli to raczej starsze wdrożenie wiele rzeczy nie jest tak do końca kompatybilnych ze sobą w QGIS 3.x.

Z takiego opisu, bez pełnego wglądu to wróżenie z fusów.
27-04-2021, 14:35,
#7
RE: Nieprawidłowa geometria
To co odpisujesz to może być również ustawienie per warstwa gdzie w digitalizacji ustawia się sprawdzenie geometrii. A błąd oznacza że są dwa budynki które się nakładają na siebie, a to raczej nie ma miejsca...
28-04-2021, 07:38,
#8
RE: Nieprawidłowa geometria
xmazax.
dokładnie nie wiem jak to jest rozwiązane, ale u mnie jest qgis a w gminie reszta do "systemu informacji przestrzennej" z mapami dostępnymi z przeglądarki. I ja uruchamiając qgisa łączę się z tym czymś. Więc faktycznie może być problem tam. Tym bardziej, że ten problem wystąpił sam z siebie, kiedy nie używałem qgisa. A wersję 3.16 zainstalowałem z myślą, że może naprawi to, bo na 2.18 właśnie problem się pojawił.

gsienko.
wszedłem w ustawienia warstwy, w digitalizację i pozmieniałem na próbę co tam jest. Nic z tego nie zadziałało.

Na razie będę robił tak jak pisałem wcześniej, czyli kopia budynku i edycja. Bo działa:-) a że budynków dużo nie dodaję, to jakoś przeboleję.
A do firmy, która to stawiała to spróbuję, tylko może być problem, bo to już trochę minęło. Dlatego najpierw pytam tutaj. Tak naprawdę dopiero się za to wziąłem, bo przez convida nie było kiedy.


Skocz do: