Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dxf do qgis
28-03-2023, 10:40,
#1
dxf do qgis
Dzień dobry, 
mam problem. Wrzucam plik dxf z projektem planu poprzez importuj, ale nie umiejscowia mi się tam gdzie powinien, mimo ustawienia odpowiedniego odwzorowania. Jakby tego było mało, przed każdym tekstem (opisem terenu) mam literki niezwiązane z opisem. Jakieś rady?
28-03-2023, 11:39,
#2
RE: dxf do qgis
Sprawdź układ projektu.
Sprawdź czy DXF jest w jakimkolwiek układzie - bo projektanci często mają na to wywalone (otwórz w jakimś CAD'zie i sprawdź współrzędne)
Czasem bywały problemy z zamienionymi osiami X/Y plików CAD, jeśli to ten problem, użyj na danych algorytmu Zamień współrzędne X i Y.
Poza tym nikt tutaj nie ma kryształowej kuli, żeby wywróżyć co jest nie tak z Twoimi plikami...
28-03-2023, 13:13,
#3
RE: dxf do qgis
Dziękuję za odpowiedź.
Układ w autocad jakiś jest, bo współrzędne są tylko, że inne. Jak sprawdzam coordinate system to jest "world" cokolwiek to znaczy. Myślałam, że może jest jakiś prosty sposób wpisania podobny do wpisania rastra. Obawiam się, że jednak przerasta mnie temat.
28-03-2023, 14:01,
#4
RE: dxf do qgis
Po wartościach zazwyczaj widać co to za układ.
Możesz sobie na geoportalu sprawdzić, jak są mniej więcej podobne co w dxf to oznacza, że masz 1992.

Jeżeli współrzędne są prawidłowe, np obowiązujące z PL 1992 czy 2000 to powinno się to wczytać.
Jeśli jakieś inne, układ projektu, jakiś "układ" autora czy coś, to możesz jeszcze temu nadać georeferencję, w nowszych wersjach QGIS'a można to robić także dla warstw wektorowych, ale nie testowałem tego.
28-03-2023, 20:11,
#5
RE: dxf do qgis
Sprawdziłam i to na pewno nie jest 92.
Dziwne jest to, że projekt w punkcie ma takie współrzedne x 6523347923, a mapa z zasobów 6523349.38. Podobnie ma y. Czuję, że problem stanowią te "." , ale brakuje mi wiedzy.
29-03-2023, 23:22,
#6
RE: dxf do qgis
Tak jak wspomniał xmaziax, nikt nie ma szklanej kuli.

Porównaj współrzędne znanego punktu w rożnych systemach, to wydaje się oczywiste. Ponadto jest narzedzie w QGIS znajdź odwzorowanie, wiele razy mi pomogło: https://docs.qgis.org/3.22/en/docs/user_...projection

No i faktycznie dziwnie wyglądają te 6523347923, ja tu węszę błąd.
30-03-2023, 09:51,
#7
RE: dxf do qgis
Mi to wygląda na dokładność dxf.
Jednostką układu 2000 jest metr, a tutaj wygląda jakby były cm?
Pobierz sobie darmową przeglądarkę Bentley View (jak nie masz innego CAD'a), otwórz tam ten DXF i zobacz jakie tam masz współrzędne.
Możesz sobie w QGIS wczytać jakąś mapę tła, zmienić układ na 2000 i wklepać jakiś punkt, bazując na 7 wiodących znakach, sprawdzić gdzie wskoczyły.
Jak mniej więcej tam gdzie powinny to masz już przyczynę.
Coś mi się wydaje, że ustawienie znaku dziesiętnego (kropka czy przecinek) miało znaczenie w przypadku pracy z niektórymi systemami CAD (ale wieki się tym nie zajmowałem)
Oczywiście to zwykłe domysły.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Import DXF w układzie lokalnym do QGis - problem skali hansolo 1 12 948 05-05-2013, 23:19
Ostatni post: Kristoforos
  Import dxf do QGIS BIMSON 11 65 473 19-05-2011, 11:24
Ostatni post: [wiki]

Skocz do: