Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Import DXF - problemy i teren 3D
22-10-2023, 16:39,
#1
Import DXF - problemy i teren 3D
Dzień dobry,

Jestem bardzo początkującym użytkownikiem QGIS, proszę o wyrozumiałość. Robię dyplom na Architekturze.

Dostałam plik DXF z Urzędu (bez PDF'a, zdjęcie z folderu ze wszystkim co dostałam jest poniżej). Zaimportowałam ten plik do QGIS'a (Uznałam że to będzie najlepszy program do czytania map). Zmieniłam układ współrzędnych dla projektu i grupy warstw sczytanych z DXF'a na EPSG:2176 (ponieważ mój teren mieści się w Szczecinie). 


Trochę nie wiem co mam dalej zrobić z tym plikiem w QGIS. Ogólnie chciałabym:

   A. Chciałabym zrobić 3D terenu wraz z budynkami i drzewami i nałożoną ortofotomapą/zdjęciami satelitarnymi; do dalszego użytku w programach typu AutoCAD/ArchiCAD/Revit/3DMAx/Blender.
       Kiedyś próbowałam to robić z różnymi samouczkami  na różne sposoby ale albo nie wychodziło albo efekt był średni. 
       Wiem, że można ściągnąć różne dane z geoportalu i mam je ściągnięte. 
       Są też inne źródła ale mają różną/słabą szczegółowość i mały obszar do pobrania (teraz mam na myśli satelitarne zdjęcia), a mi zależy na dość dużym terenie i dokładniejszymi danymi.
       A może skorzystać z chmury punktów? Tylko jak?


   B. Chciałabym wykonać szereg map, analiz. Przygotować mapę tak żeby była czytelna (przede wszystkim zapisać podstawowego PDF'a mapa do celów projektowych). 

B.1. Problemem jest widoczność punktów (zdjęcia poniżej dla zobrazowania). Nie rozumiem czemu one trzymają swoją wielkość niezależnie od skali widoku. Tak też się zapisuje do PDF'a, czyli z ogromnymi kropami przysłaniającymi wszystko. Powinny być zwykłe małe czarne kropki. Jestem pewna że to się da zmienić tylko nie wiem jak (szukałam w necie polskim i zagranicznym ale nie znalazłam odpowiedzi). Ktoś pomoże? 

B.2. Nie wiem też jak zmienić język by wyświetlało polskie znaki. Na zdjęciu poniżej widać nazwę która powinna wyglądać tak: Winnogóra.

B.3. Tak samo linie warstwic nachodzą na tekst/liczby warstwic. Choć już to da się przeżyć ale fajnie byłoby je jednak widzieć. 

Czy ktoś jest w stanie mi z tym pomóc albo wskazać miejsce gdzie znajdę jakieś odpowiedzi/tutorale?
Może jest gdzieś tutoral stricte dla architektów? 


Pozdrawiam
23-10-2023, 14:50,
#2
RE: Import DXF - problemy i teren 3D
No jest to sporo wątków wykraczających zakresem chyba poza pojedynczą odpowiedź na forum, to w zasadzie miniusługa. Na uczelni nie masz kogoś, do kogo możesz zwrócić się z takimi pytaniami?
24-10-2023, 19:07,
#3
RE: Import DXF - problemy i teren 3D
Wiem że to sporo wątków. Liczyłam jednak na jakąkolwiek podpowiedź chociażby jednego problemu.
Nie znam nikogo na Uczelni kto pracuje w tym programie (inaczej bym tu nie pisała).

Zmieniałam wielkość znaków. Jednak przyglądając się bliżej zaimportowanym warstwom DXFa widzę sporo błędów, tzn. brak symboli (część zmieniona na kropki), źle dobrane linie (ciągłe zamiast przerywanych), brak strzałek, złe grubości, pewnych rzeczy w ogóle nie ma itp.
Rezygnuję więc z QGISa do otwarcia DXFa.

Będę próbowała jeszcze z 3D i danymi pobranymi z Geoportalu. Zobaczymy jak wyjdzie.

Pozdrawiam


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Import TIN do ASCII duże problemy. pieklo 0 7 941 18-07-2013, 23:20
Ostatni post: pieklo

Skocz do: