Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odwróceone współrzędne (GML)
07-09-2010, 20:08,
#1
Odwróceone współrzędne (GML)
Witam , po pobraniu danych z WFS geoportalu w GML i po otwarciu ich w QGIS współrzędne x i y są zamienione a warstwa odwrócona o 90 stopni. Czy istnieje rozwiązanie tego problemu?
08-09-2010, 00:26,
#2
RE: Odwróceone współrzędne (GML)
Znowu? Smile Spróbuj może w innym układzie współrzędnych, ostatnio taki sam problem mieli z WMSem, ale tylko w WGS84, w 92 było dobrze.
08-09-2010, 20:10,
#3
RE: Odwróceone współrzędne (GML)
A jaki to serwer był? Kataster czy PRG?

Można wykonać transformację afiniczną - w PostGIS jest funkcja ST_Affine i ja zmieniałem X/Y właśnie w ten sposób: st_affine(geometria, 0, 1, 1, 0, 0, 0);
QGIS ma wtyczkę do takiej transformacji, ale tam chyba nie można podawać parametrów w postaci macierzowej.
13-09-2010, 13:55,
#4
RE: Odwróceone współrzędne (GML)
kolejny raz pragnę się odwołać do komercyjnego, choć jak na nasze polskie warunki nie tak drogiego programu Geoxa. W wersji Editor taka zamiana współrzędnych została dodana niedługo po tym, jak na forum projektu zauważony został ten problem dla formatu GML, pochodzącego z serwera WFS Geoportalu. Tych, którzy nie znają powodu takiego stanu, pragnę poinformować, że opisana odwrotność wynika stąd, że w geodezji mamy odwrócone nazwy osi układu współrzędnych w stosunku do matematyki (osią poziomą jest tam X, a nie Y).

W Geoxie wystarczy kliknąć tylko jedną funkcję - "Zamień współrzędne punktów (X < - > Y)", aby cała procedura zaistniała. Potem, by zobaczyć naszą warstwę, trzeba przenieść się w jej 'nowe' (prawidłowe) miejsce, bo program nadal wyświetla wcześniejsze położenie obiektów, według odwróconych współrzędnych...

Inną alternatywą jest skorzystanie z innego komercyjnego programu C - GEO, który automatycznie pobiera nam działki wraz z tabelą atrybutów z Geoportalu. Aczkolwiek tutaj nie mam pewności, czy wersja demonstracyjna (podobnie jak w Geoxie) zapisze nam plik SHP. Na forum Geoportalu kiedyś przeczytałem, że ponoć jest taka możliwość, bo stosowny plik przechowywany jest w folderze z danymi tymczasowymi. Sam raz spróbowałem, ale oczekiwanego efektu nie uzyskałem. Zainteresowanym tematem polecam link: http://www.geoportal.gov.pl/index.php?op...=5&id=1061

Fajnie byłoby, gdyby ktoś z programistów do wolnego oprogramowania Q - GIS spróbował stworzyć analogiczną do funkcjonującej w GE wtyczkę, działającą w podobnie prosty sposób...


Serdecznie pozdrawiam Wszystkich!
13-09-2010, 16:30, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-09-2010, 18:48 {2} przez borys.)
#5
RE: Odwróceone współrzędne (GML)
Rozpakujcie załącznik do katalog-domowy/.qgis/python/plugins/ i włączcie Swap XY w Menedżerze wtyczek. Nie wieszam na razie w repozytorium, bo jest jeszcze niebezpieczna. Pod żadnym pozorem nie używać na jedynej kopii warstwy!! Wink

Trzeba wybrać warstwę, włączyć tryb edycji i pyknąć klawisz wtyczki. Cała warstwa zostanie obrócona i, uwaga, wyjdzie z trybu edycji, a wszystkie ewentualne wcześniejeze zmiany zostaną nieodwracalnie zapisane bez pytania.

Druga sprawa, że informacja o zasięgu warstwy się nie aktualizuje, więc po pyknięciu w "zbliż do warstwy" przyzoomuje na dawny obszar. Żeby się tego pozbyć, trzeba cokolwiek ręcznie poedytować w warstwie i zapisać, powinno się odświeżyć.

Trzecia sprawa, że czasem nie wszystkie obiekty się przenoszą za pierwszym razem. Jak się obróci jeszcze raz i jeszcze raz, to jest już ok Wink

To tyle w pół godzinki byłem w stanie naskrobać. Jak kiedyś rozwiążę te problemy, to wrzucę do repozytorium.


Załączone pliki
.zip   swapXY.zip (Rozmiar: 4,84 / Pobrań: 104)
13-09-2010, 17:57, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-09-2010, 18:13 {2} przez tomalos.)
#6
RE: Odwróceone współrzędne (GML)
Reakcja przerastająca chyba wszelkie oczekiwania Smile Nawet logo w gimpie zmajstrowane, można by rzec: Wtyczka na życzenie? Takie rzeczy to tylko w erz... u borysa Smile

....jednak nie ma róży bez kolców Smile
Błąd Pythona
Cytat:Nie można wczytać wtyczki swapXY z powodu błędu wywołania jej metody classFactory()

Traceback (most recent call last):
File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/qgis/utils.py", line 138, in startPlugin
plugins[packageName] = package.classFactory(iface)
File "/home/tomasz/.qgis/python/plugins/swapXY/__init__.py", line 47, in classFactory
from swapXY import SwapXY
File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/qgis/utils.py", line 279, in _import
mod = _builtin_import(name, globals, locals, fromlist, level)
File "/home/tomasz/.qgis/python/plugins/swapXY/swapXY.py", line 79
i=start
^
IndentationError: unindent does not match any outer indentation level

Wersja Pythona:
2.6.5 (r265:79063, Apr 16 2010, 14:15:55)
[GCC 4.4.3]


Wersja QGIS:
1.6.0-Trunk Trunk, unknown

Lokalizacja Pythona: ['/usr/share/qgis/python', '/home/tomasz/.qgis/python', '/home/tomasz/.qgis/python/plugins', '/usr/share/qgis/python/plugins', '/usr/lib/python2.6', '/usr/lib/python2.6/plat-linux2', '/usr/lib/python2.6/lib-tk', '/usr/lib/python2.6/lib-old', '/usr/lib/python2.6/lib-dynload', '/usr/lib/python2.6/dist-packages', '/usr/lib/python2.6/dist-packages/PIL', '/usr/lib/python2.6/dist-packages/gst-0.10', '/usr/lib/pymodules/python2.6', '/usr/lib/python2.6/dist-packages/gtk-2.0', '/usr/lib/pymodules/python2.6/gtk-2.0', '/usr/local/lib/python2.6/dist-packages', '/usr/share/qgis/python/plugins/fTools/tools']
13-09-2010, 19:27,
#7
RE: Odwróceone współrzędne (GML)
A jak ja to zrobiłem...? Smile Sorki, już podmieniłem na dobry Smile A czas reakcji to chyba typowy dla wszystkich dobrych programów Big Grin
14-09-2010, 08:07,
#8
RE: Odwróceone współrzędne (GML)
borys napisał(a):To tyle w pół godzinki byłem w stanie naskrobać.

Też bym tak chciał umieć Smile
14-09-2010, 12:03,
#9
RE: Odwróceone współrzędne (GML)
Może umiesz, tylko jeszcze o tym nie wiesz ;-) Qgis jest łatwy! Smile
14-09-2010, 13:11,
#10
RE: Odwróceone współrzędne (GML)
Dziś rano na spokojnie przetestowałem sobie tę wtyczkę na takiej warstwie, którą miałem przekonwertowaną prosto z WFS-owskiego GMLa. Po wykonaniu operacji włączyłem jej odpowiednik, który wcześniej już przestawiłem w Geoxie. Warstwy pokryły się idealnie. Wszystko się zgadza Smile Nic się nie wiesza, żadnych informacji o błędach. A podziałałem na QGIS 1.4.0-Enceladus. Bo na tym kompie nowszych wersji jeszcze nie instalowałem.

Widzę, że jest sens zgłaszania tutaj wszelkich propozycji także przez tych co mniej się na programowaniu znają, bo razem, wspólnie możemy ten programik tak dorobić, że HO HO HO Smile

Liczy się przecież udział każdego... Jeden kompletnie się nie zna na pythonie, ale pracując w programie zauważy opcję, której bardzo brakuje. Tymczasem super obeznany programista czasem po prostu, nawet nie ma czasu na to, żeby dostrzec taki deficyt w funkcjonalności oprogramowania i nie zdaje sobie o nim sprawy. Ale jak już o nim przeczyta, to tak jak Borys, śmignie to w kilka minut... bo przecież "Qgis jest łatwy!"

Jednocześnie, z czasem, każdy kto coraz bardziej "chwyta tego bakcyla", sam się nie spostrzeże, jak z kompletnego laika, może zostać wybornym programistą Smile Czego z całego serca Wszystkim Członkom Naszego Forum życzę Smile

Na koniec przypominam skrót ułatwiający życie, zaoszczędzający czas konieczny do wejścia na nasze forum: qgis.dz.pl

Pozdrawiam!


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Łączenie warstw BDOT10k w qgis (gml) pieklo 5 21 989 08-08-2017, 10:13
Ostatni post: xmaziax
  Zbiorowa konwersja *.gml do *.shp za pomocą ogr2ogr tomalos 3 22 957 24-12-2010, 02:11
Ostatni post: tomalos

Skocz do: