Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Znikające projekty
09-09-2010, 07:47,
#1
Znikające projekty
Witam Wszystkich
Mam problem z projektami stworzonymi w programie QGIS 1.5.0
Stworzyłem sobie kilka projektów, ale pewnego dnia gdy chciałem je odpalić, wyskoczył mi tylko komunikat, że wystąpił "Błąd wczytywania projektu QGIS".
Co jest dziwne, bo nie zmieniałem ani pozycji danych, ani nie zmieniałem nazw katalogów gdzie się znajdują dane.
Powyższy błąd powoduje, że trzeba od nowa wgrywać każdą warstwę oddzielnie, pokazując pozycję każdego pliku (shape).
Czy ktoś może miał jeszcze taki problem i czy można jakoś przywrócić projekty, bez tworzenia ich od nowa ?

Pozdr
Krzysiek
09-09-2010, 10:43,
#2
RE: Znikające projekty
Tak samo z siebie? Bardzo dziwne. Trzeba by zajrzeć do pliku projektu i porównać z działającym, co w nim jest nie tak. Ale "trzeba od nowa wgrywać każdą warstwę oddzielnie, pokazując pozycję każdego pliku" jest dwuznaczne - czy przy wczytywaniu projektu Quantum kryczy, że nie może znaleźć plików i prosi o podanie ich lokalizacji, czy też w ogóle nie wczytuje tego projektu i po prostu dodajesz je później z własnej inicjatywy, tworząc nowy projekt.
10-09-2010, 09:28, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-09-2010, 09:37 {2} przez krzynio.)
#3
RE: Znikające projekty
(09-09-2010, 10:43)borys napisał(a): Tak samo z siebie? Bardzo dziwne. Trzeba by zajrzeć do pliku projektu i porównać z działającym, co w nim jest nie tak. Ale "trzeba od nowa wgrywać każdą warstwę oddzielnie, pokazując pozycję każdego pliku" jest dwuznaczne - czy przy wczytywaniu projektu Quantum kryczy, że nie może znaleźć plików i prosi o podanie ich lokalizacji, czy też w ogóle nie wczytuje tego projektu i po prostu dodajesz je później z własnej inicjatywy, tworząc nowy projekt.

Tak samo z siebie, to nastąpiło i wszystkie projekty w tym samym czasie.
Gdy wczytuję plik z projektem, program dosyć długo się zastanawia, jakby się zawiesił, a później wyskakuje komunikat "że nie może odnaleźć warstw" i prosi o podanie ich ręcznie każdej po kolei. Co trwa dłużej niż tworzenie od nowa projektu.
Powyższe zdarzenie miało miejsce, po "zabawie" ze wtyczką "Georeferencer".
Stworzyłem specjalny podkatalog dla rastrów z georeferencjami w strukturze katalogu, gdzie zapisywałem swoje projekty.
Wszystko dobrze działało przez kilka dni, później po weekendzie nastąpiło te niemiłe zdarzenie.
10-09-2010, 10:14,
#4
RE: Znikające projekty
Zajrzj do pliku projektu jakimś notatnikiem. Blisko początku każdej warstwy jest ścieżka do pliku, zobacz czy z nią wszystko w porządku. W ustawieniach projektu sprawdź przełącznik, czy ścieżki mają być zapisywane bezwzględnie, czy względnie (od pliku projektu). Może to się rozsynchronizowało i np. ścieżki są niby bezwzględne, a składają się tylko z nazwy pliku? Georeferencer jest dość intenstwnie rozwijany i może coś naknocił. A jeśli wciąż coś jest nie tak z zapisywaniem ścieżek, to może przełączenie na bezwzględne będzie rozwiązaniem.
16-09-2010, 09:32,
#5
RE: Znikające projekty
Chyba już wiem w czym tkwi problem, ale nie potrafię tego sam sprawdzić i jakby co naprawić.
Problem chyba jest taki, że wszystkie dane do tworzenia projektów wraz plikami projektów mam na dysku zewnętrznym. Komputer nadał dyskowi zewnętrznemu z danymi symbol "L".
Ostatnio miałem przeprowadzę w firmie i komputer został przeniesiony na inne miejsce oraz zostały do niego podpięte inne urządzenia. Teraz gdy podłączam dysk z danymi, komputer nadaje dyskowi zewnętrznymi z danym symbol "M". Podejrzewam, że właśnie dlatego nie mogę odczytać projektów, bo aplikacja nie może znaleźć ścieżki do danych.
Niestety nie mam uprawnień administratora, abym mógł zmienić nazwę dysku, a chciałbym to zrobić w pliku projektu, aby w razie wystąpienia takiego problemu na innym komputerze poprawić samemu ścieżkę dostępu.
Czy mógłbym dostać adres mailowy, na który mógłbym przesłać plik projektu i poprosić o instrukcję co należy zrobić, krok po kroku, aby zmienić ścieżkę dostępu w pliku projektu, zależnie od nazwy jaką nada komputer dyskowi z danymi ?

Pozdr
Krzysztof
16-09-2010, 15:07, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-09-2010, 15:24 {2} przez tomalos.)
#6
RE: Znikające projekty
Otwórz plik projektu w dowolnym edytorze tekstu (preferowany z rozpoznawaniem języka, w tym przypadku XML, ja lubię gedit, ale w zwykłym Windowsowym notatniku też się da). Odszukaj wpisy
Kod:
<datasource>sciezka/dostepu/do/pliku.shp</datasource>
i zamień ścieżki na prawidłowe, np. m:/sciezka/dostepu/do/pliku.shp.

[Obrazek: projekt_qgis-maly.png]

Na koniec zapisz nie zmieniając rozszerzenia pliku.
17-09-2010, 11:14,
#7
RE: Znikające projekty
Pełny sukces - problem ze znikającymi projektami został wywołany przez zmianę nazwy dysku zewnętrznego z danymi przez komputer, a tym samym niemożliwości odnalezienia ścieżki do danych zapisanej w projekcie.
Wielkie dzięki i pozdrawiam
Krzysztof


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  QGIS zapisuje puste projekty martel 1 10 984 28-09-2015, 07:58
Ostatni post: Binko
  Znikające ikony w paskach narzędzi /Win XP/ wlodluka 3 15 886 14-08-2013, 09:29
Ostatni post: wlodluka
  Znikające znaki "/" i "" w "nazwie pliku" sebaq 4 18 481 05-11-2012, 12:59
Ostatni post: sebaq
  Projekty QGIS z WMS - problem połączeń tomalos 3 17 066 11-10-2011, 15:16
Ostatni post: borys
  znikające wiersze wojsa 5 21 291 25-08-2010, 02:14
Ostatni post: borys

Skocz do: