Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kilometry, hektometry...
16-09-2010, 01:27,
#1
Kilometry, hektometry...
Witam.
Pragnę zapytać bardziej doświadczone koleżanki i bardziej doświadczonych kolegów czy znają być może sposób na automatyczne utworzenie warstwy punktowej na podstawie warstwy liniowej? Pomysł jest taki: mając do dyspozycji wyrysowaną drogę, rzekę, gazociąg itp. (generalnie jakąś linię), chciałbym móc za pomocą odpowiedniego narządzania uzyskać oddzielną warstwę punktową, której punkty umieszczone zostaną na wybranej wcześniej linii w określonych od siebie odległościach np. co 1000m (kilometraż), lub co 100m (hektometraż). Idealnie byłoby wówczas gdyby narzędzie to posiadało także wbudowany mechanizm automatycznie opisujący każdy z punktów (przydatne do etykietowania) i nadający im narastające oznaczenia: „0” lub „0+000” - początek linii (obiektu), „1” lub „1+000” - pierwszy kilometr, „2” drugi kilometr …itd...
Chodzi o uzyskanie załączonego/zobrazowanego efektu Wink

   

Pozdrawiam.
cezar
16-09-2010, 06:47,
#2
RE: Kilometry, hektometry...
Ręcznie można chyba takie punkty stawiać wtyczką CadTools. Ale nie ma ona aż takich możliwości, żeby zrobić to automatycznie. Chociaż od niedawna jest do niej dołączona konsola, to może jest sposób, żeby napisać mały skrypcik.
19-09-2010, 10:21,
#3
RE: Kilometry, hektometry...
Jest wtyczka "Profile from line". W zamyśle służy do próbkowania rastra wdłuż linii, ale jak się żadnego nie poda, to wyjdzie mniej więcej to, o czym piszesz. Do tabeli atrybutów wstawi nr punktu oraz odległość od początku linii, więc musisz jeszcze przekształcić na pożądany format. Z kilometrażem będzie łatwo choćby w kalkulatorze pól, z hektometrażem trochę kombinacja, pewnie najprościej w arkuszu kalk.)
20-09-2010, 15:20,
#4
RE: Kilometry, hektometry...
Cześć cezar i inni.

Idąc za przykładem Borysa postanowiłem coś grzebnąć w kodzie. Wtyczka jest w wersji bardzo wstępnej, ale robi to co trzeba. Przynajmniej na mojej instalacji.

Musi być aktywna warstwa wektorowa z liniami. Wybór pliku wynikowego powinien działać, ale automatyczne dodawanie wyniku do mapy już nie. Działa na razie z układem 1992.

Tworzone są pola:
caption: 12+800 (do etykiet)
distance: 12800 (do liczenia jak ktoś lubi)
km: 0 lub 1 (do rozdziału km od km)

Nazwa wtyczki jest idiotyczna, a ikona nie wyświetla się jeszcze na pasku, ale w miarę wolnego czasu będę poprawiać.


Załączone pliki
.zip   MarkLine.zip (Rozmiar: 21,27 / Pobrań: 82)
21-05-2012, 20:42,
#5
RE: Kilometry, hektometry...
Mam taką prośbę, jak tą wtyczkę uruchomić? Blush
Trzeba rozpakowane pliki gdzieś przerzucić?
:)
21-05-2012, 20:56,
#6
RE: Kilometry, hektometry...
Jeśli pracujesz na Windzie, to wtyczki siedzą sobie w CBig Grinocuments and SettingsTwój login.qgispythonplugins. Każda wtyczka ma tam swój folder. Instalator wtyczek QGIS pobiera i rozpakowuje tam wtyczki. Pobraną wtyczkę musisz rozpakować i skopiować w to miejsce.
21-05-2012, 23:46,
#7
RE: Kilometry, hektometry...
Wtyczka działa. Dzieli linię na odstępy co 100 metrów. Z tym że czy da się ten odstęp gdzieś kontrolować, np. jeśli chcę odstęp co 13,5 metra lub coś podobnego? Czy to wymagało by już ingerencji w samą wtyczkę [jej kod]?
:)
21-05-2012, 23:55,
#8
RE: Kilometry, hektometry...
Trzeba to zmienić samodzielnie w kodzie. Jeśli nie uda Ci się tego znaleźć - daj znać. Ale modyfikowanie kodu to fajna zabawa. Nawet jak się już całkiem wtyczkę zepsuje, zawsze można ją wgrać ponownie Smile
24-05-2012, 22:23,
#9
RE: Kilometry, hektometry...
Obawiam się że nigdy nie miałem do czynienia z modyfikacją kodu, programowaniem itd.... Confused
Nie mniej jednak dzięki za pomoc, jakoś sobie dalej poradzę.
:)
24-05-2012, 22:50,
#10
RE: Kilometry, hektometry...
Jeśli nie uda Ci się tego znaleźć, to pisz śmiało - pomogę. A jak znajdę czas, z czym łatwo nie będzie, to spróbuję dopisać opcję wyboru odstępów.


Skocz do: