Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pliki shp/dbf - kodowanie polskich znaków diaktrycznych
23-10-2010, 13:44,
#1
Pliki shp/dbf - kodowanie polskich znaków diaktrycznych
Cześć,

to mój pierwszy post na tym zacnym forum - witam wszystkich użytkowników.

Problem jest następujący:
- eksportuję warstwę ArcGIS do pliku shp,
- oczywistym jest fakt, iż atrybuty zapisywane są w "stowarzyszonym" z pliku dbf,
- wskazuję te pliki (shp/dbf) jako źródło danych w GeoServer,
- w trakcie tego działania mogę określić standard kodowania polskich znaków diaktrycznych (charset - wypróbowałem ustawienia ISO-8859-1 oraz ISO-8859-2),
- wyświetlam mapę (z etykietami) przy użyciu OpenLayers uzyskując w obu przypadkach popularne krzaczki zamiast polskich znaków.

Pytanie brzmi: jaki standard kodowania znaków powinienem zastosować?

Dodam, że mapa wygenerowana w ArcGIS na podstawie tych samych plików etykietowana jest poprawnie.

Pozdrawiam Smile
23-10-2010, 19:09,
#2
RE: Pliki shp/dbf - kodowanie polskich znaków diaktrycznych
Witaj Andrzej,

Spróbuj z UTF-8.
23-10-2010, 20:27,
#3
RE: Pliki shp/dbf - kodowanie polskich znaków diaktrycznych
Dzięki za zainteresowanie Smile.

Zapomniałem napisać, że UTF-8 też próbowałem Sad. W zasadzie na samym początku, bo wydawało mi się to oczywiste.

Najlepiej wygląda ISO-8859-2. Większość polskich znaków wyświetla się poprawnie. Kłopot jest z "Ś", "ś", "ź" oraz "ą". Trzy pierwsze wyświetlają się jako puste prostokąciki, zaś "ą" jako krzaczor.

Przy kodowaniu UTF, wszystkie polskie znaki diaktryczne wyświetlają się jako puste prostokąty.

No nic - będziemy próbować dalej. Zauważyłem w opcjach konfiguracyjnych GeoServer-a (Global Settings) parametr "Character Set", ale nie wiążę z nim zbyt wielkich nadziei...

Pozdrawiam.
25-10-2010, 21:32,
#4
RE: Pliki shp/dbf - kodowanie polskich znaków diaktrycznych
Cześć,
uzyskałem odpowiedź na GoldenLine.pl (zadałem tam identyczne pytanie jak tutaj). Okazuje się, że właściwe jest kodowanie Cp1250 - co przekazuję "ku pamięci" i "dla potomności" Smile.
Pozdrawiam.
29-02-2012, 15:42,
#5
RE: Pliki shp/dbf - kodowanie polskich znaków diaktrycznych
A u mnie tez pojawil sie ten problem.
Przy wykorzystaniu kodowania CP1250 nadal nie wyswietlaja sie wszystkie polskie znaki?

Jest znacznie lepiej niz przy UTF-8 zmiast ł = ? i ę = znika calkowicie.

Zna ktos jakies rozwianie?


Skocz do: