(05-11-2010, 09:29)sebaq napisał(a): Czy ktoś wie jak zastosować korektę lokalną/globalną przy transformacji z układu 1965 (EPSG:2174-strefa 4) na 2000 (EPSG:2177-strefa 6)w Qgis?
Mam mały rozjazd w porównaniu z plikami wzorcowymi po standardowej transformacji z 65 na 2000 (przesunięcie w osi y=59cm). Ponoć zastosowanie tych korekt ma zniwelować ową różnicę.
QGIS ani GDAL czy PROJ.4, z których QGIS korzysta w zakresie realizacji i transformacji układów współrzędnych, takiej możliwości nie ma.
Algorytm i parametry korekt globalnych wg. Romana Kadaja były kiedyś dostępne pod
http://www.geonet.net.pl/index.php?action=site&id=4.
W 2005 była próba włączenia rzeczonej korekty do PROJ.4, ale z technicznych powodów zarzucona. W każdym razie oryginał Dephi został przełożony na C i był (może nadal jest) dostępny u autora (
http://lists.maptools.org/pipermail/proj...01851.html).
(05-11-2010, 09:29)sebaq napisał(a): Co ciekawe transformacja plików wzorcowych z 2000 na 92 i porównanie ich z danymi udostępnionymi np. na WMS osip.opole.pl również pozostawia rozjazd :/
Duży? Jesteś pewny że poprawnie dokonałeś transformacji U2000>U92? Jaka wersja QGIS, GDAL i PROJ.4? Możesz wystawić próbkę swoich oryginalnych danych do weryfikacji?
(05-11-2010, 09:29)sebaq napisał(a): Pliki wzorcowe 2000 są z urzędu więc są wzorcowe!
Tak jest. Same przez się.
.
(05-11-2010, 09:29)sebaq napisał(a): Czy należałoby stworzyć własny układ współrzędnych zawierający tą korektę? Jeżeli ktoś miał podobny problem to proszę o poradę...
Ktoś musiałby napisać program obsługujący formaty GDAL/OGR i dokonujący takiej korekty postransformacyjnej. Może od razu jako wtyczkę do QGISa?