Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jak podzielić obiekty na mapie/ Błąd FTOOLS-ów
09-11-2010, 20:20, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-05-2011, 11:40 {2} przez tomsik.)
#1
jak podzielić obiekty na mapie/ Błąd FTOOLS-ów
Mam dwie warstwy: 1. działki gruntowe 2. klasy gleb (obydwie warstwy to poligony). Czy można podzielić w sposób automatyczny obiekty na warstwie działek tak, aby utworzyć tyle fragmentów każdej działki, na ilu klasach występuje? Czy można równeż do każdego fragmentu dodać atrubut(y) z warstwy dzielącej (klasy)? Undecided Będę zobowiązany za wskazówki.
W załączniku dałem graficzny przykład takiego podziału.

   
09-11-2010, 22:12,
#2
RE: jak podzielić obiekty na mapie
a probowales zrobic iloczyn? (Wektor --> Narzedzia geoprocessingu --> Iloczyn) Wybierz 'dzialki' oraz klasouzytki jako warstwe do iloczynu. Ta operacja zalatwi rowniez sprawe z atrybutami.
21-05-2011, 10:42, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-05-2011, 10:47 {2} przez tomsik.)
#3
RE: jak podzielić obiekty na mapie
Witam wszystkich, z powyższym mam bardzo duży problem.
Dwie warstwy, które wyglądają normalnie: tj. 0 błędów topologii itd.
Przy użyciu narzędzi geoprocessingu/iloczyn na warstwie wynikowej powstają puste miejsca "dziury", a powinny być obiekty.
Analizowałem dane, geometrię i nic nie jestem w stanie poradzić.
Przedstawiam zrzut ekranu z dziurą w środku warstwy iloczynu, oraz pliki źródłowe w zip-ie.
Jaki jest powód powstawania dziur i gdzie leży przyczyna?

Układ odwzorowania dla warstw EPSG: 2178
Z góry dziękuję.


Załączone pliki Miniatury
   

.zip   probl_iloczyn.zip (Rozmiar: 7,71 / Pobrań: 1)
22-05-2011, 09:02, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-05-2011, 09:04 {2} przez tomsik.)
#4
RE: jak podzielić obiekty na mapie
Witam, zrobiłem jeszcze jeden test,
warstwy z poprzedniego postu są wynikiem importu z EWmapy, więc sądziłem, że może być coś nie tak z interpretacją pierścieni i części obiektów. Przerysowałem więc w Qgis-ie te warstwy od tzw. zera. Aby pozbyć się wszystkich niejasności, atrybuty w obu warstwach ograniczyłem do ID i nadałem im różne wartości (działki od 1 do 45, klasy od 100 do 120).
Efekt jest dokładnie taki sam jak na plikach źródłowych. W dalszym ciągu robią się dziury. W tych samych miejscach.

Dodam tylko, że po otwarciu plików źródłowych w MapInfo - robi taki iloczyn bezbłędnie.

Czy winą można obarczyć wspólne węzły dla obiektów na różnych warstwach?
pozdrawiam, Tomek
22-05-2011, 11:25, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-05-2011, 11:06 {2} przez tomsik.)
#5
RE: jak podzielić obiekty na mapie
Witam wszystkich,
po przeprowadzeniu testów stwierdzam, że winne są FTOOLS-y.
Zmodyfikowałem jedną z warstw tak, aby jej obiekty nie posiadały wspólnych (lub bliskich) węzłów z obiektami na drugiej warstwie. Efekt? - 100% sukcesu!

Jeśli dwie warstwy mają obiekty ze wspólnymi węzłami - to geoprocessing sobie z tym NIE RADZI. Dokładniejszych testów nie (ile wspólnych węzłów) przeprowadzałem.

Jeszcze jedno przypuszczenie... Jeśli bardzo blisko obok siebie, na dwóch warstwach, biegną dwa segmenty linii, to iloczyn spowodował by powstanie bardzo wielu małych obiektów, może jest gdzieś opcja, która reguluje takie wartości graniczne.. , a jeśli nie .. to chyba coś trzeba zrobić z wtyczką...
pozdrawiam Tomek


Załączone pliki Miniatury
   
07-06-2011, 00:50, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-06-2011, 12:40 {2} przez BorOl.)
#6
RE: jak podzielić obiekty na mapie/ Błąd FTOOLS-ów
Witam,
czy coś udało się rozwiązać w tej kwestii? Mam dokładnie ten sam problem. Po wielu próbach i godzinach spędzonych nad jednym projektem zauważyłem, że wynik znacząco się różni w zależności od kolejności wyboru warstw do przecięcia. Wynik niemal idealny dało mi po prostu zmienienie kolejności. Co ciekawe jednak, nadal wystąpił błąd - nie uwzględniono jednej z działek (mam działki, które przecina bufor) - dokładnie tej samej, której program nie uwzględnił w odcięciu (clip), działki stanowiącej drogę (nie ma jednak reguły - inne długie działki przeszły, choć może decyduje np. liczba węzłów?). Bardzo proszę o informację czy udało się rozwiązać ten problem. Mogę udostępnić dane, gdyby ktoś chciał to sprawdzić i zmierzyć się z tym zjawiskiem.

Z pozdrowieniami,
Borys Zadorecki

==dodano 9.06.2011==
Problemem w moim przypadku okazały się nakładające się na siebie poligony. W przypadku nakładających się nieco poligonów na warstwie działek, jedna z nich nie została w ogóle uwzględniona w iloczynie z inną warstwą (tj. dla tej działki nie powstała część wspólna). Pozdr.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Obiekty geomorfologiczne GeoLinFanUser 6 30 334 25-08-2016, 14:23
Ostatni post: Binko
  Błąd wtyczki MetaSearch (błąd pythona) norek_norek 0 9 333 02-01-2015, 10:28
Ostatni post: norek_norek
  Digitalizacja_nadziałające opcje_edycja wierzchołków i przesuń obiekty koberek 0 7 074 17-07-2014, 08:39
Ostatni post: koberek
  [błąd] kalkulator pól: błąd przy polach tekstowych 1.8.0 [wiki] 7 36 909 09-03-2013, 21:21
Ostatni post: [wiki]
  ftools - Export to new projection maciek 1 11 703 15-11-2012, 21:41
Ostatni post: robert
  Jak podzielić linie,shp RobertF 1 11 249 18-05-2012, 00:37
Ostatni post: robert
  Jak rozpocząć inwentaryzację sieci elektroenergetycznej - GIS, obiekty, atrybuty ? zelegnica 3 26 265 17-05-2010, 20:18
Ostatni post: Rayo

Skocz do: