Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łączenie tabel atrybutów
11-11-2010, 14:09, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-11-2010, 21:04 {2} przez mark014.)
#1
Information  łączenie tabel atrybutów
Utworzyłem pustą warstwę wektorową z pustą tabelą. Poszczególne kolumny mają być wypełnione treścią wybranych kolumn tabel z innych warstw. Skorzystałem z opcji Wektory/Narzędzia zarządzania danymi/Złącz atrybuty. Nowa warstwa wektorowa, a potem Złącz z danymi.

Wypełniam pola niby logicznie, ale efektów nadal nie ma tzn. w nowej warstwie kolumny nadal są NULL. Jaka jest tego przyczyna? Czy jest może gdzieś opisana procedura łączenia, bo nie mogę znaleźć dla programu QGIS?

Czy łączyć można tabele, którą się odnoszą do różnych typów danych, np. tabela z elementami punktowymi połączyć można z tabelą z poligonami?
14-11-2010, 00:04,
#2
RE: łączenie tabel atrybutów
Co z czym chcesz łączyć? Polecenie złącz atrybuty łączy atrybuty już istniejących obiektów z dwóch warstw (dowolnego typu). Warunek jest taki, że obiekty z jednej i drugiej warstwy posiadają jakiś wspólny identyfikator (nazwę, numer lub coś podobnego). Łączone są atrybuty obiektów o takim samym identyfikatorze.
Piszesz, że na początku stworzyłeś pustą warstwę. Na pustej warstwie nie ma obiektów więc nie ma czego łączyć.
14-11-2010, 00:28,
#3
RE: łączenie tabel atrybutów
Tak. Do tej pustej tabeli wprowadziłem 2 kolumny i dopiero potem chciałem ją łączyć z inną.
Może podam więcej szczegółów. Teraz stworzyłem tabelę "posiadanie" z kolumną nr_dzialki i PESEL. Połączyłem ją poprzez kolumnę PESEL z tabelą osoby, gdzie jest lista ludzi z adresami i innymi danymi. To wyszło. Obie warstwy z obiektami punktowymi.
Problem pojawia się gdy to co utworzyłem lub choćby tabelę "posiadanie" chcę połączyć kolumną nr_dzialki z tabelą "działki", gdzie oprócz tej kolumny są jeszcze inne jak wycena, wartość itd. Niby robię to samo, ale nie ma efektów - nowa warstwa ani tabela się nie zmienia. Czy ma to związek z tym, że chodzi o łączenie punktów z warstwą stworzoną z powierzchni? A może to jakieś błędy w geometrii tej warstwy "działki"...

Dzięki za podpowiedzi.
14-11-2010, 01:17,
#4
RE: łączenie tabel atrybutów
Jak Ci nie idzie w samym Q - GISie, to może spróbuj "sposobem" pootwierać te tabele w arkuszu kalkulacyjnym i tam przekopiować atrybuty tak, jak Ci pasuje. Potem wszystko zapisać, zamknąć i znów odpalić w Quantumie. Może trochę na około, ale mnie kilka razy usprawniło to pracę, bo wyszło trochę szybciej niż poprzez Q - GISa.
14-11-2010, 21:28,
#5
RE: łączenie tabel atrybutów
W Excelu nie jest możliwe zapisanie połączonej tabeli w formacie .dbf
15-11-2010, 00:23,
#6
RE: łączenie tabel atrybutów
Może komercyjny excel nie daje takiej możliwości. Mnie natomiast arkuszem kalkulacyjnym OpenOffice'a to się kiedyś udało...
15-11-2010, 01:21,
#7
RE: łączenie tabel atrybutów
A czy powodem niełączenia różnych tabel atrybutów mogą być kolumny o tym samym tytule. Nie ma tu konfliktu, że po połączeniu 2 kolumny miałyby tę samą nazwę? Nie chodzi oczywiście o wspólne kolumny według których dokonuje się łączenia.
15-11-2010, 08:31,
#8
RE: łączenie tabel atrybutów
Masz racje, kolumny o tej samej nazwie mogą powodować konflikt. Musisz pozmieniać nazwy. Tylko pamiętaj, że shp przyjmuje w nazwie ograniczoną liczbę znaków (chyba 10). I tak 'NazwaKolumny1' i 'NazwaKolumny2' będą nieprawidłowe, bo po obcięciu do 10 znaków będą takie same - 'NazwaKolum'.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  łączenie atrybutów lhotlos 2 6 352 13-03-2019, 10:03
Ostatni post: lhotlos
  problem z atrybutami dla tabel powiązanych przez złącze v.2.18.8 hotlos 1 7 890 29-05-2017, 09:56
Ostatni post: hotlos
  Quantum 1.8 uprawnienia do tabel kamilwydra 3 15 160 17-07-2012, 08:13
Ostatni post: sebaq
  Usuwanie kolumn z tabel SpatiaLite tomalos 1 11 974 04-01-2012, 19:12
Ostatni post: rob3rt
  Łączenie tabeli atrybutów z plikiem excela Ornitolog 4 35 870 14-03-2011, 11:10
Ostatni post: borys

Skocz do: