Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jaką dystrybucję linuksa wybrać dla QGIS-a
17-11-2010, 20:31, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-11-2010, 20:41 {2} przez tomsik.)
#1
jaką dystrybucję linuksa wybrać dla QGIS-a
Witam wszystkich,
Kierunek Geodezja i Kartografia na UR w Krakowie w na zajęciach z powiązanych z GIS-em będzie wykorzystywał od następnego semestru (luty 2011) QGIS. Jest również możliwe (lub przewidziane) że będzie ku temu postawiona sala komputerowa. Może się uda - że będą to stanowiska linuksowe.
W związku z tym mam do wszystkich pytanie: czy są jakieś testy, obserwacje lub opinie - która dystrybucja wykazuje lepszą niż przeciętna wydajność, szybsze renderowanie obrazu, bezawaryjność... itp.
Oczywiście że zależy to od wielu czynników - nie tylko dystrybucji ale może ktoś coś już ma przetestowane.

Może to wogóle nie ma znaczenia... nie testowałem - nie wiem :-)
Może nie naciskać na linuksy i zainstalować QGIS-a na windowsach ??

Ewentualny wybór ewentualnego niepasującego linuksa spowoduje, że zajdzie potrzeba przekonfigurowania
całej sali komuterowej od nowa w trakcie twania zajęć. Huh

Będę zobowiązany za wszelkie opinie.
Tomasz Salata, prowadzący zajęcia z GIS Big Grin
17-11-2010, 23:06,
#2
RE: jaką dystrybucję linuksa wybrać dla QGIS-a
Linux najlepiej najnowszySmile Nie słyszałem o żadnych tego typu problemach lub zaleceniachSmile

W każdym razie lepiej linux niż windowsSmile
18-11-2010, 04:23,
#3
RE: jaką dystrybucję linuksa wybrać dla QGIS-a
Dobrą wydajność da np. rozsądnie skrojony i skompilowany ze źródeł Gentoo. Pytanie tylko, kto będzie tym administrował? Bezawaryjność dadzą Ci dobrze przetestowane, a zatem niezbyt współczesne wersje bibliotek. Ja bym się więc nie kierował tymi cechami, tylko łatwością i kosztami administracji i postawił tam najzwyklejsze Ubuntu. Nie jest ani szybkie, ani bezawaryjne, ale jest proste, popularne i wiadomo, że nie będzie problemów z dostępnością ani softu, ani pomocy.

Trudno mi znaleźć jakiś rozsądny argument za Windowsam w pracowni komputerowej. Rozważ:
- spartańską konstrukcję, skraknie niski komfort użytkowania i produktywność pracy, bardzo trudną automatyzację działań
- skrajnie niski poziom bezpieczeństwa
- skrajnie trudne naprawy
- czasochłonną administrację
- brak mechanizmów zarządzania oprogramowaniem (wieczne ręczne instalowanie oprogramowania, bibliotek, modułów, ręczne aktualizacje, które zajmują łącznie całkiem sporo czasu)
- relatywnie małą dostępność oprogramowania
- liczne bariery wynikające z zamkniętości, możliwość użytkowania od-do
- niezgodność ze standardami
- koszty licencji
- etyczne aspekty popierania tego producenta i polecania go studentom


Skocz do: