Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
łączenie warstw .shp: punkt i poligonowa
03-12-2010, 01:53,
#1
łączenie warstw .shp: punkt i poligonowa
Witam (qgis 1.5, win7 32bity)

Mam problem. Tworzę sobie bazę danych - obrazowo: atrybuty - miasto, gmina, powiat, województwo. Muszę stworzyć warstwy punktową i poligonową. Obie będą miały ten sam zestaw atrybutów. Dodać należy że wartości unikalne będą się powtarzać w obu warstwach.
I tu miałem taki plan, że jak zadam pytanie np. drzewa (w-wa punktowa) i jeziora (w-wa poligonowa) w Koszalinie - to otrzymam odpowiedź z dwóch warstw shp jednocześnie.

No i mam problem. Jak już tworzę bazę danych to muszę osobno zbudować warstwę .shp dla obiektów punktowych i poligonowych (nie umiem - albo nie da się jeszcze Sad - budować pliku shp z tymi dwoma typami danych ?).

No i trzeba zadawać pytania raz dla jednej a potem dla drugiej warstwy.
Próbowałem je łączyć - narzędziem wtyczka MERGE, sumować w geoprocesingu, albo po prostu kopiuj - wklej. Nic to nie dało. Najwyżej uzyskałem połączoną tabelę atrybutów, ale wyświetlały się tylko poligony a punkty gdzieś znikały.

Próbowałem też w warstwą SpatiaLite. Ale też bez skutku - nie umiałem zadać jednego pytania dla dwóch różnych rodzajów obiektów.
Pozdrawiam nocnych marków Smile
03-12-2010, 08:19,
#2
RE: łączenie warstw .shp: punkt i poligonowa
Warstwy mogą zawierać tylko obiekty jednego rodzaju.
Bezpośrednio w QGIS możesz zadawać zapytania tylko do jednej warstwy, chyba że wykorzystasz jakąś wtyczkę. Jeśli warstwy masz w PostGISie to sprawdź wtyczki do zadawania zapytań do tej bazy danych. Wiem, że takie są, ale ich nie testowałem i nie wiem jakie mają możliwości.
03-12-2010, 13:30,
#3
RE: łączenie warstw .shp: punkt i poligonowa
Witam. Dzięki za podpowiedź.

Właśnie przeszukałem wtyczki. Niestety. Nie zidentyfikowałem odpowiedniej dla shp. Pozdrawiam
05-12-2010, 03:50,
#4
RE: łączenie warstw .shp: punkt i poligonowa
Tylko PostGIS Smile
06-12-2010, 00:34,
#5
RE: łączenie warstw .shp: punkt i poligonowa
Witam.

Jeszcze nie tak do końca rozumiem jaki ugryźć działkę pod tytułem PostGis ale poszukam czegoś w necie. Dzięki za drogowskaz.

Pozdrawiam
09-12-2010, 23:11,
#6
RE: łączenie warstw .shp: punkt i poligonowa
Bo to duża działka jest...
Chodzi o to, że plików shp nie da się odpytywać parami, tudzież trójkami. Do takich skomplikowanych czynności potrzebna jest przestrzenna baza danych. Jak ją zainstalujesz, zaimportujesz dane, to przy odrobinie znajomości SQL można zadawać nawet bardziej skomplikowane pytaniaSmile
10-12-2010, 00:00,
#7
RE: łączenie warstw .shp: punkt i poligonowa
A wracając do różnych typów geometrii na jednej warstwie, można je przechowywać w trawie oraz niejakim MapInfo.

Nie oznacza to jednak, że taki mapinfowy *.tab z różnymi typami będzie czytany w QGIS z całym dobrodziejstwem inwentarza. Pierwszy napotkany typ geometryczny przeszedł, kiedy ostatnio sprawdzałam.

W trawie natomiast dodatkowym plusem będzie zachowanie topologii...
Milena Nowotarska
Zespół Rozwojowy QGIS
10-12-2010, 00:10,
#8
RE: łączenie warstw .shp: punkt i poligonowa
A to nieładnie - powinien rozbijać taba na trzy warstwy, tak jak to robi z PostGISem.
14-08-2011, 08:12,
#9
Bug  RE: łączenie warstw .shp: punkt i poligonowa
Witam wszystkich . Pierwsze moje kroki z QGIS i jak większość nowych użytkowników liczę na cierpliwość. Punkty z gps garmin etrex w formacie gpx zapisałem jako shp, zgodnie z postami i artykułami z forum Qgis 1.7,0 Win xp. warstwa punktowa jest wyświetlana w WGS84 dodając warstwę poligonową format shp WGS84 następuje przesunięcie się warstw są oddalone od siebie . Próbowałem dojść do przyczyny czytając posty i dokonałem następujących ustawień; definiując bieżący układ współrzędnych >wykorzystaj predefiniowany układ współrzędnych>wybierz>WGS84 EPSG 4326>OK> komunikat > wybrano identyczne układy odniesienia>Yes>następuje definiowanie. Właściwości projektu>ogólne-stopnie,minuty,sekundy-dokładność -automatycznie>układ-WGS 84. OPCJE>OGÓLNE>UKŁAD WGS84>ZAZNACZONO REPROJEKCJĘ>UŻYJ UKŁADU WGS84. Właściwości warstwy poligonowej>ogólne> WGS84;


Ogólne:
Format zapisu tej warstwy : ESRI Shapefile
Źródło tej warstwy : C:/Documents and Settings/AP/Pulpit/gps do shp/wydz_pol.shp
Rodzaj obiektów geometrycznych na tej warstwie: Polygon
Liczba obiektów na tej warstwie: 8648
Możliwości edycyjne tej warstwy: Dodaj obiekty, Usuń obiekty, Zmień wartości atrybutu, Dodaj atrybut, Twórz indeks przestrzenny, Szybki dostęp do obiektu poprzez ID, Zmień geometrię
Zasięg:
W jednostkach układu odniesienia warstwy : xMin,yMin [[b]/b]204781.17,472340.17 : xMax,yMax 223691.98,501770.03
Przestrzenny układ odniesienia warstwy:
+proj=longlat +ellps=WGS84 +towgs84=0,0,0,0,0,0,0 +no_defs.Właściwości warstwy punktowej;
Ogólne:
Format zapisu tej warstwy : ESRI Shapefile
Źródło tej warstwy : C:/Documents and Settings/AP/Pulpit/gps do shp/mrowiska/mr 11.shp
Rodzaj obiektów geometrycznych na tej warstwie: Point
Liczba obiektów na tej warstwie: 17
Możliwości edycyjne tej warstwy: Dodaj obiekty, Usuń obiekty, Zmień wartości atrybutu, Dodaj atrybut, Twórz indeks przestrzenny, Szybki dostęp do obiektu poprzez ID, Zmień geometrię
Zasięg:
W jednostkach układu odniesienia warstwy : xMin,yMin 14.7382,52.2516 : xMax,yMax 14.7864,52.2882
Przestrzenny układ odniesienia warstwy:
+proj=longlat +ellps=WGS84 +towgs84=0,0,0,0,0,0,0 +no_defs
podejrzewam iż dane x i y są przestawione. Jak naprawić !!!


Załączone pliki
.doc   przesunięcie.doc (Rozmiar: 83 / Pobrań: 3)
17-08-2011, 08:05,
#10
RE: łączenie warstw .shp: punkt i poligonowa
Ładne mi "przesunięcie" Smile Jedna z warstw ląduje w kosmosie, prawdopodobnie jedna z warstw ma inny układ niż założyłeś. Jeśli natomiast współrzędne są odwrócone to naprawisz to wtyczką Borysa o nazwie Swap XY


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Najkrótsza droga (punkt do punktu) - parametry wynikowe Loozak 0 356 21-03-2024, 15:21
Ostatni post: Loozak
  wartwa poligonowa wolfspider666 2 5 201 12-08-2019, 13:56
Ostatni post: xmaziax
  łączenie warstw plizzar 11 53 722 08-10-2017, 20:42
Ostatni post: tomalos
  Łączenie warstw BDOT10k w qgis (gml) pieklo 5 22 118 08-08-2017, 10:13
Ostatni post: xmaziax
  łączenie warstw, różnica i suma stellatus 4 16 502 04-04-2017, 13:20
Ostatni post: stellatus
  Punkt i Poligon cogito94 2 10 917 18-10-2016, 12:31
Ostatni post: cogito94
  łączenie plików shp (merge shp) Bles 1 13 468 19-02-2013, 14:31
Ostatni post: borys

Skocz do: