Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odwrócone współrzędne georeferencera
04-12-2010, 23:22,
#1
Odwrócone współrzędne georeferencera
Witam


Mam takie małe pytanko. Zauważyłem ze georeferencer ma odwrócone współrzędne. Jak wpasowywuję mapę na WMS z geoportalu (ukł 1992) za pomocą przechwytywania współrzędnych z mapy to wartości X wyświetlają się w oknie Y i odwrotnie. Wpasowanie potem jest ok, ale taki szczegół wpadł mi w oko.

Pozdrawiam
05-12-2010, 14:17,
#2
RE: Odwrócone współrzędne georeferencera
U mnie wszystko jest ok. Która wersja Qgisa?
05-12-2010, 23:26,
#3
RE: Odwrócone współrzędne georeferencera
Witam

Używam Qgis 1.5 pod windowsa.
Dodatkowo - odwrotnie też wpisuje mi współrzędne w tabeli atrybutów, po użyciu narzędzia (użyłem dla warstwy punktowej .shp): Wektor-> narzędzia geometrii-> eksportuj/dodaj kolumny geometrii.
05-12-2010, 23:50,
#4
RE: Odwrócone współrzędne georeferencera
Odwrotnie, tzn w Bieszczadach podaje x=150km, y=750km, a w Szczecinie x=650km, y=200km?
06-12-2010, 00:20,
#5
RE: Odwrócone współrzędne georeferencera
Czołem. Wybacz że tak długo - ale musiałem ustawić sobie wszystko.
Powiedzmy że posłużymy się przykładem Spodka w Katowicach, bo jest fajnie widoczny na otofoto w Geoportalu. Więc w przybliżeniu, w jego środku współrzędne mają wartość x266547 a y501810. Otwieram WMS ortofoto w QGIS, ustawiam układ 1992 i jest ok - tyle że w tym prawym dolnym okienku wyświetla jako pierwsze wartości Y - ale to nie jest problem - bo czyta dobrze - tzn X zmieniają się z północy na południe a Y ze wschodu na zachód. No i przechodzę do narzędzia GEOREFERENCER. Wczytuję raster, pobieram współrzędne narzędziem pozwalającym na ich wczytywanie bezpośrednio z obszaru mapy (czyli w naszym przypadku z tej właśnie ortofotomapy z Geoportalu) i okienku "Wpisz współrzędne mapy" w wierszu X pojawiają się współrzędne 501810 (czyli Y) a w wierszu Y odwrotnie (266547 - czyli X). Najdziwniejsze jest to że mapa wskakuje tam gdzie być powinna. Dodatkowo - przy punktach kontrolnych wyświetlają się etykiety ze współrzędnymi - i one też wyświetlają się odwrotnie. I jak to ugryźć ?
Używam Qgis 1.5 pod Win.
06-12-2010, 01:09,
#6
RE: Odwrócone współrzędne georeferencera
A, teraz jasne. Mapa wskakuje w swoje miejsce, bo w układzie 92 zapisuje się współrzędne y,x, więc o ile się nie mylę, to całe to odwrócenie osi jest chyba tylko w ich nazwach? Właściwie to nie wiem, skąd to się wzięło i czy w jakichś innych układach też występuje? Dla Quantuma, tak jak dla większości programów, zawsze oś X jest pozioma i tak podaje współrzędne. Zresztą przecież i tak mało kto wie, że formalnie X jest pionowa, więc w powszechnym użyciu są współrzędne Spodka x=501810 y=266547...

Ugryźć najprościej zmieniając nazwy atrybutów X i Y Table Managerem Wink


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Algorytmy georeferencera Bartek298 2 12 324 11-12-2014, 22:05
Ostatni post: Bartek298

Skocz do: