Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z tworzeniem GRID
07-12-2010, 11:16,
#1
Problem z tworzeniem GRID
Witam.

Mam problem ze stworzeniem GRID-a (Raster->twórz GRID).
Gdy próbuję załadować pliki źródłowe - w moim przypadku zdigitalizowane w qgis warstwice pokazuje mi się komunikat - "Wybrany plik nie jest wspierany formatem OGR" ? Co robię źle ?

Zainstalowany mam Qgis 1.6 na Win7.


PS - czy jest możliwe że niektóre wtyczki są już niekompatybilne z ta wersją ?
np. Image Bonduary lub Shaded Relief - pokazuje że wtyczka jest uszkodzona (błąd Pythona). A może jakiś mój błąd przy instalacji Qgis1.6?
09-12-2010, 00:16,
#2
RE: Problem z tworzeniem GRID
Wygląda, jakby był jakiś problem z biblioteką GDAL. To samo może być przyczyną problemów z konwertererem. Ktoś jeszcze ma ten problem?
09-12-2010, 16:51, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-12-2010, 16:52 {2} przez tomalos.)
#3
RE: Problem z tworzeniem GRID
Nie wiem czy to to samo ale mi nie działa nic z menu raster. Przy wykonywaniu czegokolwiek mam błąd:
Kod:
gdalbuildvrt: error while loading shared libraries: libhdf5-1.6.6.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory

Z tym, że ja mam QGIS 1.7 (r14874M) i Ubuntu.
09-12-2010, 17:16,
#4
RE: Problem z tworzeniem GRID
To znaczy, że nie masz libhdf5 w wersji 1.6.6. Ta wersja była w Karmicznym:
http://packages.ubuntu.com/karmic/libhdf...al-1.6.6-0

Więc mniemam, że Qgisa masz z paczki dla Karmica, a libhdf5 masz nowszą? Jaka wersja? Możesz spróbować zainstalować tę 1.6.6, albo podlinkować posiadany plik (najpewniej /usr/lib/libhdf5.so, co samo w sobie jest dowiązaniem do bardziej konkretnego pliku ) jako ten poszukiwany plik:
ln -s /usr/lib/libhdf5.so /usr/lib/libhdf5-1.6.6.so.0

Pewnie będzie się wysypywało (zwłaszcza jeśli różnica między wersjami jest duża), ale zawsze jest jakaś szansa, że dopiero przy odczycie plików HDF Smile
10-12-2010, 09:05,
#5
RE: Problem z tworzeniem GRID
Jeśli chodzi o libhdf5 to mam zainstalowany pakiet libhdf5-serial-1.8.4 w wersji 1.8.4-5, QGIS mam z repozytorium http://qgis.org/debian-nightly lucid/meveric (w zależności od komputera). Wcześniej miałem go z innych repozytoriów (nie pamiętam już jakich), ale chyba powinno się wszystko ładnie zaktualizować? Może trzeba przeinstalować QGIS (choć wolę uniknąć ponownego instalowania wszystkich wtyczek, konfigurowania pasków itp.)?
10-12-2010, 09:27,
#6
RE: Problem z tworzeniem GRID
(09-12-2010, 00:16)borys napisał(a): Wygląda, jakby był jakiś problem z biblioteką GDAL. To samo może być przyczyną problemów z konwertererem. Ktoś jeszcze ma ten problem?

Witam.

Czy może jest jakieś rozwiązanie na ten problem? Może trzeba przeinstalować Qgisa albo dociągnąć samą bibliotekę?. Ja Q1.6 zassałem jako plik instalacyjny. Teraz mam też OsGeo - może jak przez niego przeinstaluję to się coś z biblioteką polepszy ?

Pozdrawiam
10-12-2010, 10:52,
#7
RE: Problem z tworzeniem GRID
(10-12-2010, 09:05)tomalos napisał(a): Jeśli chodzi o libhdf5 to mam zainstalowany pakiet libhdf5-serial-1.8.4 w wersji 1.8.4-5, QGIS mam z repozytorium http://qgis.org/debian-nightly lucid/meveric (w zależności od komputera). Wcześniej miałem go z innych repozytoriów (nie pamiętam już jakich), ale chyba powinno się wszystko ładnie zaktualizować?

Ten błąd jest nie w QGISie, tylko w GDALu (wyskakuje w gdalbuildvrt, gdy Qgis próbuje go uruchomić). Ta paczka wymaga libgdala 1.6, może w nim coś jest schrzanione, nie wiem, bo od dawna używam 1.7. Zakładam, że u Ciebie jest tylko 1.6. Spróbuj upgradować python-gdal i gdal-bin do wersji 1.7. One pociągną za sobą instalację libgdal 1.7 równolegle z 1.6 - czyli samą bibliotekę będziesz miał w obu wersjach, ale w użyciu będzie głównie nowsza. 1.6 zostanie tylko jako wymóg tej paczki z Qgisem.

GDALa 1.7 znajdziesz w tym repozytorium:
deb http://ppa.launchpad.net/ubuntugis/ubunt...ble/ubuntu lucid main

(10-12-2010, 09:05)tomalos napisał(a): Może trzeba przeinstalować QGIS (choć wolę uniknąć ponownego instalowania wszystkich wtyczek, konfigurowania pasków itp.)?

Jak mówię, problem nie jest w Quantumie, a gdyby był, to przeinstalowanie programu (zawartości katalogu /usr), konfiguracji (~/.config/QuantumGIS/QGIS.conf) i wtyczek (~/.qgis) to trzy zupełnie niezależne sprawy. Reinstalacja programu nie dotyka dwóch pozostałych i, generalnie, w Linuksie bardzo rzadko ma sens. W razie problemów zacznij raczej od przemianowania pliku konfiguracyjnego. Qgis utworzy sobie nowy, po czym metodą prób i błędów będziesz mógł w edytorze tekstu przenieść niekonfliktową część konfiguracji ze starego do nowego.

(10-12-2010, 09:27)chenioo napisał(a): Czy może jest jakieś rozwiązanie na ten problem? Może trzeba przeinstalować Qgisa albo dociągnąć samą bibliotekę?. Ja Q1.6 zassałem jako plik instalacyjny. Teraz mam też OsGeo - może jak przez niego przeinstaluję to się coś z biblioteką polepszy ?

Na Windowsach to ja się niestety nie znam i nie wiem, co tam dokładnie kolega upchnął. Generalnie ten instalator jest robiony z OsGeo4W, więc nie powinno być różnic, o ile wersja ta sama, bo po premierze 1.6 wychodziły poprawki. Ale nigdy nic nie wiadomo. Zaryzykowałbym też 1.7; nie powinien być mniej stabilny od 1.6.
10-12-2010, 12:09, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-12-2010, 12:30 {2} przez tomalos.)
#8
RE: Problem z tworzeniem GRID
Cytat:Spróbuj upgradować python-gdal i gdal-bin do wersji 1.7

Właśnie tak mam. Zainstalowane pakiety:
libgdal1-1.7.0 wersja 1.7.3-2
libgdal1-1.6.0 wersja 1.6.3-3
gdal-bin wersja 1.7.3-2
python-gdal wersja 1.7.3-2.
Podaję te informacje z menedżera synaptic, nie jestem za mocny w posługiwaniu się terminalem Sad
Chyba to nic nowego nie wnosi ale na wszelki wypadek dodam, że ten sam błąd występuje przy próbie zrobienia czegoś z rastrami przez terminal.

Jakieś pomysły? Można jakoś jeszcze zdiagnozować ten problem?


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Operacje na Grid Martyna97 1 3 046 16-05-2020, 00:26
Ostatni post: jerresso
  ASCII grid format, brak współrzędnych Domciu 3 21 746 20-05-2013, 15:48
Ostatni post: tomgie
  Problem z tworzeniem i edytowaniem warstw w QGis. Paula0012 3 17 383 06-01-2013, 17:48
Ostatni post: milena
  jak zapisać raster w formacie ascii grid albo esri grid skorasp 2 16 854 07-06-2012, 16:55
Ostatni post: skorasp

Skocz do: