Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z ogr2ogr, a QGIS sobie radzi
15-12-2010, 23:00,
#1
Sad  Problem z ogr2ogr, a QGIS sobie radzi
Jak próbuję konwertować plik .gml na .shp w QGIS za pomocą konwertera warstw OGR to wszystko idzie bez problemu. Przez terminal jednak się nie udaje (a tak mi wygodniej ze względu na ilość plików - w QGIS można to robić pojedynczo dla .gml), wpisanie:
Kod:
ogr2ogr -f "ESRI Shapefile" plik.shp plik.gml
daje wynik:
Kod:
ERROR 1: Unable to create Xerces C++ or Expat based GML reader, Xerces or Expat support not configured into GDAL/OGR.
ERROR 1: File plik.gml appears to be GML but the GML reader can't be instantiated, likely because Xerces or Expat support wasn't configured in.
FAILURE:
Unable to open datasource `plik.gml' with the following drivers.

Co robię źle? Jak skonfigurować tajemnicze (dla mnie) Xerces i Expat?
15-12-2010, 23:25,
#2
RE: Problem z ogr2ogr, a QGIS sobie radzi
Prawdopodobnie masz dwie wersje biblioteki libgdal - z jednej korzysta QGIS, a z drugiej ogr2ogr. I ta druga coś jest nieskonfigurowana do współpracy z Xercesem i Expatem (tol są biblioteki do obsługi XMLa).

Już nie pamiętam, co my tam ostatnio wykombinowaliśmy. Jaką masz wersję gdal-bin, a od jakiej wersji libgdala jest zależny Quantum (masz to w Synapticu we właściwościach pakietu)?
15-12-2010, 23:39,
#3
RE: Problem z ogr2ogr, a QGIS sobie radzi
gdal-bin 1.7.3-2, qgis zależności: libgdal1-1.6.0, zainstalowane libgdal1-1.7.0 wersja 1.7.3-2 i libgdal1-1.6.0 wersja 1.6.3-4. Rano sprawdzę na drugim komputerze, bo ostatnio tam kombinowaliśmy ...zresztą nadal aktualne Smile
15-12-2010, 23:56, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-12-2010, 23:57 {2} przez borys.)
#4
RE: Problem z ogr2ogr, a QGIS sobie radzi
Aaaa nie rozwiązaliśmy tamtego? To trzeba było krzyczeć Big Grin

Ja mam w Lucidzie GDALe 1.7.3-2~lucid1 z tego repozytorium:

deb http://ppa.launchpad.net/ubuntugis/ubunt...ble/ubuntu lucid main

i mi działa. Mam też takie wersje:
libexpat1 v 2.0.1-7ubuntu1
libxerces-c28 v 2.8.0+deb1-2build
16-12-2010, 10:04, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-12-2010, 13:47 {2} przez tomalos.)
#5
RE: Problem z ogr2ogr, a QGIS sobie radzi
Głównie siedzę przy dwóch komputerach, jeden z Lucid (7:30 - 15:30) drugi z Maveric (16:00 - 7:00),
Ja też mam GDAL 1.7.3-2 z tego samego repo co ty i tak samo:
libexpat1 v 2.0.1-7ubuntu1
libxerces-c28 v 2.8.0+deb1-2build
Problem w tym wątku dotyczył komputera z Maveric, teraz sprawdziłem na tym z Lucid i mam inny błąd (ten sam co w ciągle aktualnym problemie przy działaniach na rastrach w QGIS):
Kod:
ogr2ogr -f "ESRI Shapefile" plik.shp dz_kat.gml
ogr2ogr: error while loading shared libraries: libhdf5-1.6.6.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory
Natomiast konwerter warstw OGR w QGIS działa poprawnie na obu komputerach.

edit
------------------------------------
Przeinstalowałem GDALa, QGISa i wspominane biblioteki, nie dosyć, że nic to nie dało to ponadto jak próbuję zainstalować qgis-plugin-grass to synaptic marudzi:
Kod:
qgis-plugin-grass
Wymaga: grass640-5+39438
a próba wymuszenia wersji 1.6.0 kończy się niepowodzeniem, więc kolejne pytanie - skąd wziąć grassa640-5 (mam 640-2)?
Sam już zaczynam się w tym gubić, coś mam dobrze namieszane no i...
...nie wiem jak mam sobie z tym poradzić. Sad
Aż się boję sprawdzać na laptopie, żeby nie odkryć, że tam też coś jest popieprzone.

edit
-----------------------------------
Za radą Borysa utworzyłem dowiązanie. Ponieważ nie miałem pliku /usr/lib/libhdf5.so utworzyłem dowiązanie do /usr/lib/libhdf5.so.6

GDAL odpowiedział:
Kod:
gdalbuildvrt: error while loading shared libraries: libmfhdf.so.4: cannot open shared object file: No such file or directory

I nie wiem do czego by trzeba teraz dowiązać, najbardziej podobnym plikiem z nazwy jest jakiś libmfhdfalt.so.0 Smile
A droga tworzenia kolejny dowiązań do czegoś co może zadziała wydaje mi się drogą mocno dziurawą Big Grin
17-12-2010, 02:01,
#6
RE: Problem z ogr2ogr, a QGIS sobie radzi
A Ty masz system 32-, czy 64-bitowy? Generalnie bardziej bezproblemowy jest 32 i wszystko co niżej napiszę, odnosi się do niego. Paczki dla 64b mogą się różnić, co nie znaczy, że nie warto spróbować przejść poniższej ścieżki.

Tam chyba jest napisane, że wymaga GRASSa 6.4.0~rc5, a Ty masz 6.4.0-2, czy rc2? To wszystko wygląda mi na konflikty wersji pochodzących z różnych repozytoriów. Przede wszystkim na Lucidzie mam innego QGISa, bo nie marudzi na mojego GRASSa 6.4.0-2 oraz wymaga GDALa 1.7, a nie 1.6. Więc zróbmy po kolei:

1. Skoro to dowiązanie nie pomogło, to bym je usunął, żeby nie robić śmietnika.
2. Odinstaluj Qgisa, GRASSa, GDALa 1.6 jeśli jeszcze masz
3. Upewnij się, że masz te repozytoria, co ja - patrz załącznik. Z gisowych mam tylko te dwa zaznaczone strzałkami.
4. Przeinstaluj dla pewności GDALa 1.7 (gdal-bin, libgdal i python-gdal)
5. Sprawdź, czy działa wreszcie konsolowy GDAL (albo czy chociaż błędy się zmieniły Big Grin ). Bez rozwiązania problemu na poziomie bibliotek nie ma co iść dalej.
4. Zainstaluj GRASSa 6.4.0-2
5. Teraz możesz spróbować zainstalować QGISa, albo skompilować go ze źródeł. To jest bardzo proste, trzeba tylko doinstalować kilkanaście paczek deweloperskich. Jakby co, to przez jakiegoś komunikatora pomogę.


Załączone pliki Miniatury
   
17-12-2010, 12:00, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-12-2010, 12:02 {2} przez tomalos.)
#7
RE: Problem z ogr2ogr, a QGIS sobie radzi
Przede wszystkim to dzięki Borys, że w ogóle chce ci się rozwiązywać cudze problemy (w tym wypadku moje). System jeden 32- (Lucid) drugi 64-bity (Maveric). Przy próbie instalacji qgis-plugin-grass jest napisane dokładnie tak jak przytoczyłem.

Lucid 32-bit
Lecimy po kolei:
1. Dowiązanie wywalone.
2. Qgis, Grass odinstalowane, z GDAL 1.6 był tylko libgdal1-1.6.0 - odinstalowany.
3. Qgisa mialem z repozytorium http://qgis.org/debian-nightly lucid main, zmieniłem na wskazane przez ciebie.
4. GDAL 1.7 przeinstalowany.
5. GDAL nadal swoje Sad.
6. Powtarzam proces nie używając synptica tylko apt-get remove i apt-get install, odinstalowałem też libhdf5 i nic.
7. Pomimo, że z gdalem instaluje się libhdf5-serial-1.8.4, to gdal nadal woła libhdf5-1.6.6.so.0 Sad.

Jest jeszcze coś co można zrobić? Czy trzeba GDALa ze źródeł trzeba zainstalować?
17-12-2010, 13:31,
#8
RE: Problem z ogr2ogr, a QGIS sobie radzi
Zaczyna mi brakować pomysłów. Pomyślę w weekend. Jakbyś przejeżdżał przez Warszawę, to mógłbym zerknąć Wink
17-12-2010, 13:39,
#9
RE: Problem z ogr2ogr, a QGIS sobie radzi
Ja też na weekend odpuszczam temat, ale jadę w przeciwną stronę Smile
23-12-2010, 15:57,
#10
RE: Problem z ogr2ogr, a QGIS sobie radzi
Przyszło mi jeszcze do głowy, że to może być problem z jakąś nieudaną kompilacją gdal ze źródeł, tak to może być jak się człek bierze za coś na czym się nie zna :/


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zbiorowa konwersja *.gml do *.shp za pomocą ogr2ogr tomalos 3 22 956 24-12-2010, 02:11
Ostatni post: tomalos

Skocz do: