Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PostgreSQL - problem z połączeniem
26-05-2010, 14:24, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-05-2010, 14:33 {2} przez tomalos.)
#1
PostgreSQL - problem z połączeniem
Jestem zielony z postgresql (i baz danych w ogóle) - to takie uprzedzenie. Postanowiłem pobawić się trochę pgAdmin III i od razu nabroiłem, nie spodobało mi się, że jak uruchamiam pgAdmin to łączy mi się z bazą. Chciałem, żeby łączył się po podaniu hasła. Poklikałem coś we właściwościach czegoś (nie bardzo pamiętam gdzie, chodziło o użytkownika) i odznaczyłem ptaszek przy Logowanie (czy coś w tym guście). Dodatkowo podałem hasło (w tym samym oknie co odznaczałem ptaszek), dodam, że inne niż hasło użytkownika postgres. Teraz jak próbuję się połączyć podając hasło użytkownika postgres to wyskakuje:
Cytat:Wystąpił błąd:

Error connecting to the server: FATAL: role "postgres" is not permitted to log in
Jak podaję hasło, które wpisałem w pgAdmin to:
Cytat:Wystąpił błąd:

Error connecting to the server: FATAL: password authentication failed for user "postgres"
FATAL: password authentication failed for user "postgres"

Domyślam się, że tłumaczę niezbyt jasno Sad ale może ktoś wie czy da się to jakoś odkręcić i napisze jak (i to jeszcze w taki sposób, żebym zrozumiał)? Smile

Ewentualnie jak usunąć serwer localhost z bazami i użytkownikami tak żeby można było założyć go jeszcze raz bez borykania się z ewentualnymi pozostałościami tego, z którym nie mogę się połączyć. Serwer i bazę założyłem po to żebym na nich potrenował, więc nie będzie strat Smile

Mam Ubuntu i PostgreSQL 8.4
01-06-2010, 17:37,
#2
RE: PostgreSQL - problem z połączeniem
Zablokowałeś konto głównego superusera, czyli 'postgres'. Jak już zapewne wiesz, zabrałeś mu prawo do logowania. Swoją drogą trzeba mieć talent i finezję żeby tak zrobić... Smile Nabroiłeś najmocniej jak się dało i to za pierwszym razem, nie będąc niczego świadom. Szacun. Big GrinBig GrinBig Grin
Tłumaczysz jasno Smile Serwera localhost nie usuniesz, chyba że odinstalujesz aplikacje serwera (na 100% masz Apache). Ten "localhost' co go widzisz w pgAdmin to jedynie nazwa połaczenia, w którym superuser 'postgres' posługuje się do połączeń ze środowiskiem PostgreSQL. Czyli w skrócie: zalogowałeś się jako superuser 'postgres' (nazwa połączenia w pgAdmin to 'localhost') i odebrałeś sobie prawo do logowania Big Grin ...kombinując przy tym coś z hasłem.

Rozumiem, że innego konta, a już najlepiej konta superusera, nie utworzyłeś. Jeżeli moje przewidywania są prawdą to nie ma w systemie konta, które ma takich praw żeby odblokować 'postgres'. Jeżeli jednak masz jakieś konto stworzone to napisz mi prawa jakie on posiada i być może da się wsio poreperować.
Jeżeli piszesz, że Postgres którego postawiłeś jest "testowy" i nie masz ochoty się z tym szamotać dalej to lepiej go odinstaluj i zainstaluj ponownie. Na przyszłość, NIE PRACUJE SIĘ NA KONCIE POSTGRES NA CO DZIEŃ...teraz już wiesz sam Smile
08-06-2010, 14:42,
#3
RE: PostgreSQL - problem z połączeniem
Dzięki za odpowiedź, sporo wyjaśnia Smile
Czy to znaczy, że jak odinstaluję Postgis i PostgreSQL i zainstaluję ponownie poprzez Synaptic to nie będzie śladu po poprzednich bazach i użytkownikach i można bawić się od nowa? Smile
I jak rozwiązać kwestie związane z użytkownikami? Trochę się w tym gubię. Mam Ubuntu, użytkownik Tomasz, jak potrzebuję coś zrobić z uprawnieniami administratora to podają hasło w okienku albo przed poleceniem w terminalu wpisuję 'sudo' - to wydaje mi się jasne. Teraz instaluję PostgreSQL i Postgis i na dzień dobry mam utworzonego użytkownika postgres, rozumiem, że to jest ten superuser i że nie ma on nic wspólnego z systemem a jedynie z PostgreSQL?
Tworzę bazę postgisową, teraz chcę dodać użytkowników, tak żeby normalnie pracować na co dzień na postgis z pomocą qgis. Pomysł mam taki: jeden użytkownik z możliwością tworzenia i usuwania baz, dwóch użytkowników z możliwością edycji, dodawania i usuwania warstw (przez QGISa) i kilku użytkowników jedynie z możliwościami odczytu (przez QGISa). Superusera (postgres) zostawiamy w spokoju i za jego pomocą tworzymy pozostałych użytkowników i przydzielamy im uprawnienia, tak? Czy może źle to sobie wymyśliłem? Wystarczy do tego jedna baza?
10-06-2010, 18:25,
#4
RE: PostgreSQL - problem z połączeniem
Masz "górę" pytań. Big Grin Na podstawowa znajdziesz odpowiedzi może tu: https://help.ubuntu.com/community/PostgreSQL
Oczywiście pracujesz zawsze w kontekście konkretnego użytkownika bazy z jego prawami a nie administratora. Wielu użytkowników może pracować na jednej bazie więc jedna baza danych wystarczy (oczywiście układ podziału na bazy danych, tabele itp zależy od gromadzonych danych i zadań).


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  problem z PostgreSQL/postgis na Debian Wheezy Bles 3 36 545 12-01-2018, 12:54
Ostatni post: mbojakr

Skocz do: