Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mapa poziomicowa i mapa spadków
28-12-2010, 20:19,
#1
Mapa poziomicowa i mapa spadków
Witam wszystkich!
Jestem początkującym użytkownikiem Qgisa i tematyki gisowej. Chciałbym wykonac do pracy mape poziomicową i spadków Gór Stołowych. Za bardzo nie wiem jak sie do tego zabrać Sad. Czytałem o tym trochę, więc wiem że potrzebny jest do wykonania takich map numeryczny model terenu DEM, jednak nie wiem jak go zrobić (czy dane trzeba kupić, czy można znaleść darmowe dane na necie). Wiem że Qgis posiada wtyczki pozwalające takie mapy zrobić(Analiza terenu i gdaltools). Czy mogłby mi ktos po krótce napisać jak to można w prosty sposób wykonać?? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc Smile
28-12-2010, 21:38, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-12-2010, 22:04 {2} przez tomalos.)
#2
RE: Mapa poziomicowa i mapa spadków
W prosty sposób od zera to nie można Smile Ale jak trochę przysiądziesz to pewnie da radę. Obszary moich działań to niziny, więc sporadycznie korzystam z DEM. Znane mi darmowe źródła to:
1. DEM z SRTM. Łatwy do pobrania bezpośrednio w QGIS wtyczką SRTM Import.
2. Google i wtyczka Elevation do QGIS, podejrzewam, że te dane pokryją się z SRTM
3. Można pobrać rastry https://wist.echo.nasa.gov/api/ Trzeba się zarejestrować ale ale nie jest to jakieś skomplikowane. Przeszukiwanie danych wymaga sporo cierpliwości i raczej nie jest "user-friendly" Smile Na szczęście jest poradnik http://www.echo.nasa.gov/reference/aster...torial.htm
4. Można zwektoryzować poziomice z topograficznych map 1:10000 dostępnych przez WSM geoportalu, masa roboty ale dobry materiał.

Firmy komercyjne pewnie dysponują NMT interesujących ciebie obszarów ale to kosztuje, nie podaję namiarów, żeby nie robić reklamy - znajdziesz bez większych problemów w internecie. Pewnie są jakieś dane dostępne w WODGiK - sprawdź.
Na razie tyle mi przychodzi do głowy, na początek masz jakiś punkt zaczepienia ale pewnie są tu osoby z większym doświadczeniem w tej materii niż ja.
Pozdrawiam.
06-01-2011, 00:15, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-01-2011, 21:10 {2} przez djrobak.)
#3
RE: Mapa poziomicowa i mapa spadków
Mam mały problem z DEM z SRTM (wtyczką SRTM Import). Wszystko ładnie wykreśla dla mapy poziomicowej, jednak koło wszystkich punktów robi coś jakby "bufor". Nie wiem za bardzo co źle robie?? Może używam zły moduł - generalizuj warstwice


Załączone pliki Miniatury
   
07-01-2011, 23:07,
#4
RE: Mapa poziomicowa i mapa spadków
Te wtyczki są przystosowane do danych rastrowych, nie do punktów - może spróbuj ściągnąć "łatany" SRTM z tego serwera: http://srtm.csi.cgiar.org/ w formacie GeoTIFF i potem Raster->Generuj warstwice?
Mapę spadków zaś robi się bardzo prostu, trzeba mieć wtyczkę Analizy terenu i tam w okienku jest opcja Spadek. Wybiera się raster wejściowy, wymyśla nazwę dla wyjściowego, format (najlepiej zostawić standardowy GeoTIFF) i wio! Wynik jest w stopniach.
Co zaś do modelu z ośrodka. Można jak najbardziej kupić model w wrocławskim WODGiK, jest on zrobiony ze zdjęć lotniczych z 2004 roku i ma niezłą dokładnośc, ale cena jest zdecydowanie przesadzona - 50 złotych za sekcję równą arkuszowi mapy w skali 1:10000.
11-01-2011, 20:34,
#5
RE: Mapa poziomicowa i mapa spadków
To jeszcze mam inne pytania: Czy da się tak zrobić żeby mape poziomicową wykonać jako mapę hipsometryczną czyli zastosować podziałkę wysokości w kolorach??
Czy da się mape spadków wykonac tak,żeby zrobić klasy w stopniach- 5-10 stopni, 10-20 stopni, 20-30 stopni... i wykonac ją podobnie do mapy hipsometrycznej zaznaczając kolorami odpowiednie nachylenia terenu?? Cos podobnego to tego z załącznika    
13-01-2011, 18:17,
#6
RE: Mapa poziomicowa i mapa spadków
Da się. Należy wejść w Właściwości warstwy, w zakładce Styl znaleźć opcję Paleta i wybrać Mapa kolorów. Potem przejść do zakładki Paleta i utworzyć skalę barwną. Ze spadkami można zrobić to samo. Nie można natomiast zrobić automagicznie legendy, trzeba narysować samemu w jakimś programie graficznym, niestety.
03-02-2011, 18:17,
#7
RE: Mapa poziomicowa i mapa spadków
Witam,

Chciałabym odświeżyć temat, mam podobne zadanie jak uzytkownik djrobak.
Niestety nie do końca jest dla mnie jasne jak je wykonać.

Wtyczką SRTM import, pobrałam wektorową mapę - punktową.
1)W jaki sposób można otrzymać z niej warstwice?
2) Jakie są kolejne kroki aby utworzyć z tego mapę hipsometryczną? (taką jak załaczoną przez użytkownika djrobak)?
3) Czy przy pomocy Qgisa można otrzymać coś więcej niż mapę hipsometryczną - czyli numeryczny model terenu?
czy w późniejszym etapie trzeba by się wspomóc jakimś innym programem?

Proszę o pomoc, to moje pierwsze kroki w tym obszarze qgisa.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Procentowa mapa spadków terenu Grzegorz_B 2 874 14-09-2023, 12:33
Ostatni post: Grzegorz_B
  mapa spadków wojsa 1 18 478 27-05-2010, 12:29
Ostatni post: Odoakr

Skocz do: