Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przyciąganie
31-12-2010, 02:36,
#1
Przyciąganie
Witam

Chciałbym się dowiedzieć nieco więcej o przyciąganiu. Od niedawna pracuję w QGIS i jestem przyzwyczajony raczej do prostoty AutoCAD. Tutaj ustawia się tolerancję. Nie rozumiem co to jest. Słowo tolerancja kojarzy mi się z tym, że przyciąganie jest z pewnym błędem. Gdyby tak było to w porządku ale zauważam działanie przyciągania gdy tolerancję mam na przykład 10 jednostek mapy. To wydaje mi się dużo, raczej spodziewałem się 0.001 jeśli to ma faktycznie być tolerancja. Po kilku próbach różnych ustawień zauważyłem, że ważniejsze są ustawienia w opcjach projektu i że opcja tolerancja to odległość w jakiej zaczyna przyciągać. W takim razie nazwał bym to promień. Z kolei nie wiem co to jest opcja promień. Nie widzę różnicy w działaniu mimo wpisywania różnych wartości.

Jakie powinny być typowe wartości tych opcji i od czego zależą?
31-12-2010, 07:56,
#2
RE: Przyciąganie
Tolerancja przyciągania, to maksymalna odległość, przy której obiekty zaczynają być dociągane do siebie. Dociąganie zawsze jest dokładne.
Innymi słowy, jeśli zbliżysz jeden obiekt do drugiego na odległość równą lub mniejszą tolerancji to się przyciągną.

Promień przy edycji, to maksymalna odległość od wierzchołka, przy której kliknięciem możemy zaznaczyć wierzchołek do edycji. Jeśli przy edycji wierzchołków klikniesz obok jednego z nich w odległości równej lub mniejszej promieniowi to go wybierzesz do edycji.

Wybór jednostek zależy od tego co się edytuje, liczby obiektów, ich położenia względem siebie. Jeśli wybierzesz piksele (np. 20), to nie ważne w jakiej skali wyświetlisz mapę zawsze po zbliżeniu się na odległość 20 pikseli przyciąganie zacznie działać. Jeśli odległość podasz w jednostkach mapy (np. metrach) to musisz się zbliżyć do obiektu na tyle metrów ile ustawiłeś, aby obiekty się przyciągnęły. A to już zależy od skali w jakiej wyświetla się mapa.
31-12-2010, 09:30,
#3
RE: Przyciąganie
Rayo dobrze wyjaśnił o co chodzi, ja dodam, że jak ktoś zaproponuje lepsze tłumaczenie to pewnie jest możliwość dołączenia go do programu.
04-01-2011, 22:07,
#4
RE: Przyciąganie
Dzięki za informacje. Szkoda, że nie ma tego w pomocy. Teraz wydaje się nawet dobrze i logicznie tłumaczone. Przydało by się aby w pomocy zliustrowano to rysunkami tak jak to jest w komercyjnym AutoCADzie. Mogę podpowiedzieć, że podobne opcje w AutoCADzie dotyczące przyciągania tłumaczy się jako "śledzenie", a wybór do czego ma się przyciągać to "lokalizacja wzgl. obiektu" i jest znacznie więcej opcji niz tylko wierzchołek czy segment. Z kolei jednostki jakie określa się (ale to nie przy przyciąganiu akurat) są nazwane "w jednostkach rysunku" l ub "rozmiar względem ekranu" - to ostatnie podawane w %.
05-01-2011, 09:05,
#5
RE: Przyciąganie
A ja bym tę opcję nazwał "zasięg" przyciągania. IMHO dobrze pasuje do "to maksymalna odległość". Moi studenci takie tłumaczenie przyjmują najlepiej.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przyciaganie atrybutow major9988 1 7 140 21-11-2017, 13:57
Ostatni post: tomalos
  przyciąganie do nowo tworzonego obiektu wojsa 4 23 616 08-02-2011, 17:55
Ostatni post: tomgie

Skocz do: