Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tworzenie warstwy rastrowej
07-01-2011, 20:08,
#1
Tworzenie warstwy rastrowej
Czy zna ktoś z Was prosty sposób utworzenia warstwy rastrowej z wektora? W QGIS jest takie narzędzie, niestety rasteryzacja wymaga zapisania w istniejącym pliku rastrowym.
07-01-2011, 20:28,
#2
RE: Tworzenie warstwy rastrowej
Na razie prostego sposobu brak. Można użyć wtyczki Interpolacja, czy jak jej tam, potem uzyskany raster wyczyścić i jeszcze raz wypalić na nim GDALem.

Tworzenie od zera będzie w GDALu 1.8 (który jest na etapie drugiej bety). Jak tylko wyjdzie (bo nie wiem, czy są już binarki), będzie można go używać z linni poleceń, a potem uaktualnić menu Raster.
07-01-2011, 21:43,
#3
RE: Tworzenie warstwy rastrowej
Dzięki, tyle że nie wiem gdzie jest wtyczka interpolacja, czy jak jej tamSmile Możesz dać jakieś bliższe namiary?
07-01-2011, 22:11,
#4
RE: Tworzenie warstwy rastrowej
Jest fabrycznie w menedżerze wtyczek "Wtyczka Interpolacji" Wink
07-01-2011, 23:03,
#5
RE: Tworzenie warstwy rastrowej
No dobra. Jak to zwykle ze mną bywa dalej mam problem. Przygotowałem raster. Wyczyściłem go ale kiedy prubuję robić rasteryzację to niby kończy się powodzeniem (bez efektu) i dostaję taki komunikat:
ERROR 1: Can't load requested DLL: C:OSGeo4Wappsgdal-17ingdalpluginsgdal_ECW_JP2ECW.dll
126: Nie mo¿na odnaleŸæ okreœlonego modu³u.

ERROR 1: Can't load requested DLL: C:OSGeo4Wappsgdal-17ingdalpluginsgdal_ECW_JP2ECW.dll
126: Nie mo¿na odnaleŸæ okreœlonego modu³u.

Warning : the output raster dataset and the input vector layer do not have the same SRS.
Results might be incorrect (no on-the-fly reprojection of input data).


wektor i raster są w układzie 92 (epsg2180)
Jakieś pomysły?
07-01-2011, 23:34,
#6
RE: Tworzenie warstwy rastrowej
Warning to tylko warning, widocznie dwie deklaracje układu 92 różnią się jakimś szczegółem. Albo z powodu nieudanej rasteryzacji wynikowy raster w ogóle nie ma układu.

Natomiast zatrzymuje się na wcześniej na błędzie, że nie może załadować biblioteki do obsługi ECW. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy brakuje mu tej biblioteki, czy wręcz przeciwnie, wybrałeś ją do instalacji, a nie zainstalowałeś ECW SDK - w każdym razie to powinien być właściwy trop.
09-01-2011, 00:29,
#7
RE: Tworzenie warstwy rastrowej
Udało mi się wyeliminować błąd związany z ECW. Istotnie podczas instalacji było wybrane do zainstalowania i coś z tym było nie tak. Niestety z resztą sobie nie poradziłem. Proces rasteryzacji przechodzi ale nie ma efektu na rastrze. Być może raster wynikowy jest źle przygotowany przeze mnie. Jak uda mi się to zrobić to się odezwę. Jeśli ktoś wcześniej wpadnie na jakiś pomysł to będę wdzięczny.
09-01-2011, 15:18,
#8
RE: Tworzenie warstwy rastrowej
Tu jest test: http://tmp.borysjurgiel.pl/test-rasteryzacja.zip
test0 -- wektor
test1 -- po interpolacji
test2 -- po wyczyszczeniu w kalkulatorze rastrów ( test1@1 / 0 -- podzielenie przez zero da wszędzie nulle)
test2A -- kopia test2 po wypaleniu atrybutu nr (domyślnie wartość 100 będzie czarna, 200 -- biała)
09-01-2011, 15:36,
#9
RE: Tworzenie warstwy rastrowej
Kolejny krok do przoduSmile Okazało się że źle czyściłem raster. Kolejne pytanie dotyczy wielkości piksela podczas rasteryzacji. Czy mam na to jakiś wpływ?
09-01-2011, 16:39,
#10
RE: Tworzenie warstwy rastrowej
Rozdzielczość rastra ustawiasz podczas interpolacji.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Egzamin. Tworzenie warstwy punktowej i poligonowej ze zdjęcia satelitarnego Pawel2890 4 22 592 25-01-2011, 01:12
Ostatni post: chudy

Skocz do: