Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Egzamin. Tworzenie warstwy punktowej i poligonowej ze zdjęcia satelitarnego
20-01-2011, 12:50,
#1
Egzamin. Tworzenie warstwy punktowej i poligonowej ze zdjęcia satelitarnego
Witam
mam do państwa wielką prośbe. Mam jutro egzamin z Quantum gis. Nie jestem orłem w tym temacie z tąd moja prośba bo bardzo zalezy mi na tym egzaminie ;]. Trzeba bedzie stworzyć 2 warstwy punktową i poligonową na podstawie zdjecia satelitarnego, oraz policzyć powierzchnię.
Czy mogli byście państwo napisac mi instrukcję krok po kroku jak to zrobic?
czytalem jakies instrukcje w google ale nic z tego niekapuje. Bede bardzo wdzieczny. I jak przetransportowac to zdjecie jak to zrobic zeby z google earth przeniesc do gisu.Z góry dziekuje;]
20-01-2011, 13:28, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-01-2011, 18:26 {2} przez tomalos.)
#2
RE: Egzamin. Tworzenie warstwy punktowej i poligonowej ze zdjęcia satelitarnego
Ale chyba dadzą wam te zdjęcia na egzaminie? Czy samemu trzeba sobie skołować? Wink
Jak chcesz zdjęcie do potrenowania to dodaj WMS z geoportalu czyli na początek Opcje > Właściwości projektu > układ wsp., teraz w polu 'znajdź' wpisz '2180', znajdź, wybierz, ok. Teraz: Warstwa > Dodaj warstwę WMS > Nowy, URL: 'http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_topo/wmservice.aspx' , nazwa 'coś tam wpisz', ok. Teraz połącz, jak wyskoczą jakieś komunikaty to klikaj ok, wybierz ortofoto, kodowanie obrazu PNG, układ współrzędnych zmień na 2180 (Poland CS92). Teraz w menu po lewej klikasz prawym na ORTOFOTO > powiększ do zasięgu warstwy, klikasz prawym jeszcze raz > powiększ do najlepszej skali, czekasz (kilka, kilkanaście sekund). Jak obrazek nie pasuje to przesuwasz albo zmieniasz skalę. Teraz menu Plik > zapisz jako obraz i zapisz jako jpg, png, tif czy co tam chcesz.

Teraz Warstwa > dodaj warstwę rastrową i wybierz zapisany plik.

Teraz możesz już rysować, nie wiem co wy na tym egzaminie będziecie robić, czy to będzie po prostu wzrokowa interpretacja tego zdjęcia? Jeśli tak to Warstwa > nowa warstwa wektorowa > nowa warstwa shapefile, wybierz punkt, układ wsp. zmień znowu na 2180, dodaj jakieś atrybuty, np nazwa_ob, typ, wysokość, data, cokolwiek. Ok i zapisz gdzieś na dysku.

Aby rozpocząć edycję kliknij symbol ołóweczka (albo Warstwa > tryb edycji). Teraz możesz już stawiać punkty i opisywać je atrybutami. Podobnie z poligonami. Myślę, że jest krok po kroku a nawet "za rączkę" Smile Jak by coś było nie jasne to pisz, zachęcam też to przeglądania tego forum i pomocy qgisa, na większość twoich pytań są tam odpowiedzi.

A jak nie będzie to jedynie wzrokowa interpretacja rastra to już musisz bardziej konkretnie zapytać.

_____________________________________________________
Edit
I jak egzamin?
Swoją drogą to ciekawe, że ktoś organizuje egzamin z QGISa Smile A może jest taki przedmiot? Big Grin
24-01-2011, 16:15,
#3
RE: Egzamin. Tworzenie warstwy punktowej i poligonowej ze zdjęcia satelitarnego
Witam, mam podobny problem. robie dla znajomych projekt taki jak kolega pawel tu opisywal. moj problem jest taki: jak szybko sprawdzic czy sa jakies bledy snappingu? chodzi o to ze fajnie zrobilem warstwe wektorowa na podstawie skanu mapy ale wierzchołki sie nie wszedzie stykaja w tej warstwie. mam tez wektor granicy tej gminy ktora "przerabiam" i tu takze wierzchołki mojego wektora nie stykaja sie z wierzcholkami granic. jest jakis w miare szybki myk na to zeby sprawdzic ktore wierzchołki sa pojedyncze i w ktorych miejscach poligony nie sa dopasowane do siebie?
24-01-2011, 21:42,
#4
RE: Egzamin. Tworzenie warstwy punktowej i poligonowej ze zdjęcia satelitarnego
Witam
Możesz popróbować w grass gis, jest tam polecenie v.clean do poprawiania topologii warstwy. W Twoim przypadku wydaje mi się, że powinieneś użyć parametru 'snap'. Tutaj znajdziesz więcej informacji o tym poleceniu.
Jeśli słabo znasz grass'a to program gvSIG posiada narzędzie do sprawdzania topologii i jej ewentualnej korekty. Możesz np. ustawić, żeby wyszukał miejsca gdzie poligony nie stykają się ze sobą nawzajem (np. granice administracyjne, gleby, zlewnie itp.)
25-01-2011, 01:12,
#5
RE: Egzamin. Tworzenie warstwy punktowej i poligonowej ze zdjęcia satelitarnego
dzieki bardzo, jako ze srodowisko qgis i grass jest dla mnie nowe, to sciagnalem gvSIG'a i w nim poszukam tego co mnie nurtujeSmile mam nadzieje ze szybko rozeznam sie w nim, a jak nie to bede pytal


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Brak możliwości rysowania figur w warstwie poligonowej mcuske 1 642 15-06-2023, 17:25
Ostatni post: jerresso
  Znikanie niektórych obiektów w poligonowej warstwie shp przy zbliżaniu pawlos 2 10 912 31-08-2016, 09:53
Ostatni post: Binko
  Zdjęcia z geotagiem acipak 2 15 538 30-09-2015, 07:45
Ostatni post: acipak
  Dane warstwy punktowej do liniowej bskrzipek 0 6 705 23-06-2014, 12:38
Ostatni post: bskrzipek
  Skalowanie symboli warstwy punktowej chenioo 3 17 640 25-03-2011, 11:10
Ostatni post: Bob
  Tworzenie warstwy rastrowej brylu 10 42 387 09-01-2011, 16:58
Ostatni post: brylu
  Zdjęcia powiązane z warstwą punktową Bles 3 22 235 03-08-2010, 22:20
Ostatni post: Bles

Skocz do: