Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem"
26-01-2011, 11:24,
#1
[QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem"
Może najpierw screen:
[Obrazek: screen.JPG]

Jak rozciągnąć obszar mapy na całą stronę A3/4? Tak, żeby między mapą właściwą a ramką na wydruku nie było odstępu... czyli max. rozciągnięcie. Męczę już to 1h i dalej nic. Chyba jakiejś opcji nie widzę :/
26-01-2011, 13:06,
#2
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem"
Ja robię tak:
1. Otwieram nowy pusty wydruk
2. Ustawiam wydruk (rozmiar, dpi)
3. Dodaję mapę
4. Przechodzę do zakładki obiekt
5. Ustawiam ręcznie rozmiar taki sam jak rozmiar wydruku
6. Łapką ustawiam mapę dokładnie w obszarze wydruku (na narożniku wydruku, na sporym powiększeniu)

Ustawianie (pkt 6) trochę kiepsko idzie przy dużych wydrukach - zależy od mocy komputera
26-01-2011, 13:13,
#3
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem"
Mapy się nie rozciągaWink, mapę się drukuje w konkretnej skali. Ustawiasz ramkę mapy na cały arkusz, ale nie zmieniasz skali, więc treść mapy zostaje malutka na środku. Na zakładce "obiekt" (przy wybranej mapie jako aktywnym obiekcie) musisz zwiększyć skalę (czyli zmniejszyć mianownik).
26-01-2011, 13:20,
#4
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem"
Aaaa, to o to chodziło Smile
01-02-2011, 09:46,
#5
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem"
to może się podłącze do wątku: czy udało Wam się zapisać wydruk w skali A0 do pliku graficznego. Z A1 jeszcze mi się ta sztuczka udała ale przy A0 powstaje plik o właściwej rozdzielczości wypełniony czernią
01-02-2011, 11:09,
#6
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem"
Nie był to może A0 tylko format własny 940mm x 1600mm ale udało się bez problemu.
01-02-2011, 12:09,
#7
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem"
no to u mnie zarówno na jednym jak i na drugim kompie sie nie da
04-02-2011, 19:22,
#8
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem"
Cześć. Poruszałem już na forum problem wydruków A0 i większych (http://forum.quantum-gis.pl/thread-246.html). Udało mi się finalnie wydrukować mapę województwa w skali 1:100000 (rozmiar ok, 2,2 x 2,0m). Dwa dwumetrowe arkusze z plotera + kawałek trzeciego - później klejone (do klejenia polecam taśmę dwustronną o szerokości ok 2cm). Zauważyłem jedną podstawową zależność. Z wielkoformatowymi wydrukami pod Linuksem nie ma problemów, schody zaczynają się pod Windowsami. Rozwiązanie, które wypracowałem po wielu próbach pod Windowsem jest dość nietypowe i nie wszystkim się zapewne spodoba. O wydrukowaniu tak dużego formatu bezpośrednio z okna menadżera wydruku szybko zapomniałem - wielokrotne próby (uwzględniające także zmiany ustawień systemowych, np eksperymenty z dostępną pamięcią i plikiem wymiany - szukałem różnych rozwiązań) nie przynosiły żadnych rezultatów. Kolejną próbą było wyeksportowanie całości do formatu pdf - także z opłakanym efektem, a następnie eksport do plików graficznych. Po wielu próbach związanych zarówno z formatem eksportu (od *.tiff, przez *.bmp do *.png i *.jpg), jego rozmiarem i rozdzielczością udało mi się ostatecznie wyeksportować przeznaczony do wydruku projekt do pliku graficznego. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu jedynym formatem, który obsłużył wykonaną przeze mnie mapę był format *.jpg. Próby zapisu w innych, bardziej służących wydrukom niż oglądaniu formatach (*.tiff lub *.bmp) kończyły się komunikatem o błędzie ze względu na rozmiar przygotowywanego exportu. Do formatu *.jpg wyeksportowałem spod menadżera wydruku 3 pliki, dwa o wymiarach 0,8 x 2,2m i jeden ok 0,4 x 2,2m). Ważne jest także, że rozdzielczość jaką użyłem do eksportu wynosiła 200dpi. Próby zapisu z rozdzielczością 300dpi też kończyły się fiaskiem. Miłym zaskoczeniem był fakt, że zapisane pliki miały bardzo niewielki rozmiar, ok 7 - 9 mb, dzięki czemu sam proces wydruku przebiegał w zaskakująco krótkim czasie. Na koniec mogę dodać tylko, że pomimo skompresowanego formatu jak i stosunkowo niewielkiej rozdzielczości sam wydruk zaprezentował się w jakości, którą zdecydowanie można było zaakceptować Wink.
Opisuję to wszystko bardziej jako me "zmagania" z drukowaniem pod Qgis niż jako jakąkolwiek formę poradnika. Niemniej jednak gdyby okazało się, że ktoś będzie mógł z tych "eksperymentów" skorzystać to bardzo proszę, byle z pożytkiem Wink

Pozdrawiam wszystkich.
cezar
05-09-2012, 12:57,
#9
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem"
Witam wszystkich, jestem początkującą użytkowniczką Quantum (używam wersji 1.7.3.). Problem dotyczy drukowania projektu, spośród wielu warstw chcę wydrukować podkład rastrowy i kilka warstw z symbolami. Czytałam w kilku postach, że najpierw trzeba zapisać projekt do pliku graficznego a potem go dodać jako mapę w nowym wydruku. Zapisany projekt w postaci pliku graficznego jest bardzo nisko rozdzielczy. To pierwszy problem. W celu sprawdzenia jak działa "dodawanie nowej mapy" czy też "dodawanie obrazu" w oknie wydruku zapisałam sobie dowolny fragment mapy jako plik graficzny (wybrałam tiff). Niestety po kliknięciu na "dodaj nową mapę" lub "dodaj obraz" nie ma żadnej reakcji, a spodziewałam się okna, ze wskazaniem obrazu/pliku, który mam dodać do okna wydruku. Proszę o pomoc i wskazówki. Pozdrawiam
foraminis
05-09-2012, 13:15,
#10
RE: [QGIS 1.6] "Problem z wydrukiem"
Po kliknięciu "dodaj nową mapę" lub "dodaj obraz" musisz myszą zakreślić jej obszar na kartce. Nie bardzo rozumiem patent z zapisem do pliku graficznego. W typowej sytuacji wystarczy kliknąć "Dodaj nową mapę". Może chodziło tam o warstwy WMS, które nie chcą działać w rozdzielczości wydruku i stąd obejściem był zapis do obrazka.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  problem z wtyczką pythona i wydrukiem KarolinaDko 2 8 262 06-11-2018, 18:44
Ostatni post: jerresso
  Problem z wydrukiem dawzak 1 9 314 10-07-2013, 06:57
Ostatni post: [wiki]

Skocz do: