Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
współrzędne...
19-03-2011, 17:45,
#1
współrzędne...
Witam,

mam problem z (odwzorowaniem ? sposobem interpretacji współrzędnych ? ) warstwą rastrową (w formacie GeoTiff) w QGIS-ie.
Teoretycznie (mówią o tym metadane - prawy przycisk myszy --> właściwości) jest ona zapisana w układzie współrzędnych WGS84 - oczekiwałbym więc, że dla obszaru Polski wartości współrzędnych będą reprezentować liczby dwucyfrowe + części po przecinku (czyli stopnie)...
natomiast ja widzę, że QGIS pokazuje mi .... metryDodgy
Podobnie - w metadanych widoczne są współrzędne w metrach (a przynajmniej to co jest tu wpisane reprezentuje zupełnie inny rząd wielkości niż stopnie).
W wyniku konwersji w QGIS do innego odwzorowania....jest pokazywanie tych samych cyferek Dodgy
W opcjach projektu ustawiłem jako odwzorowanie WGS84 oraz zaznaczyłem chęć wykonywania "konwersję w locie". Nadal bez rezultatów
Nie wiem co robić - chciałem połączyć omawiany raster z danymi z serwera WMS - ale dane całkowicie się rozjeżdżają
19-03-2011, 22:09,
#2
RE: współrzędne...
Najwyraźniej warstwa nie ma deklaracji układu współrzędnych, zaś w Opcjach programu -> Układ współrzędnych masz ustawione, żeby w razie braku deklaracji przypisywać domyślnie WGS84. Musisz porównać z innymi warstwami, jaki to jest faktycznie układ (lista podejrzanych: http://gisdiary.wordpress.com/2009/05/19...h-w-polsce ) i poprawić (a właściwie dopiero utworzyć) deklarację. Doraźnie możesz to zrobić we właściwościach warstwy (będzie obowiązywało tylko w bieżącym projekcie), natomiast trwały zapis w metadanych pliku umożliwia wtyczka GdalTools: menu
Raster -> Konwertuj (Translate).

Inna sprawa, że reprojekcja rastrów w locie możliwa jest tylko w qgisie 1.7 (czyli paczka qgis-dev w instalatorze OsGeo4W).


Skocz do: