Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odkręcenie map
15-04-2011, 11:38,
#1
Question  Odkręcenie map
Pobrałem ze strony KZGW kilka rastrowych map podziału hydrograficznego, jednak są one skręcone. We właściwościach projektu, w układach współrzędnych jest WGS84. Strzałka północy ustawiona jest prostopadle i ni jak się ma do skręconych map.
Więc chyba coś tu jest nie tak. Undecided

Problem docelowy: Zasadniczo to potrzebuje wyrysować dwie zlewnie + rzeczki, dodać skalę i stworzyć taką małą poglądową mapkę-szkic. Tylko żeby to zrobić potrzebuję 'wyprostować' mapy, bo tak to będzie wszystko krzywe. Teoretycznie można by było pominąć to prostowanie i w najprostszym programie do zdjęć wyprostować stworzoną mapkę szkic, ale nie po to jest przecież QGIS Tongue
:)
15-04-2011, 11:48,
#2
RE: Odkręcenie map
(15-04-2011, 11:38)RobertF napisał(a): Pobrałem ze strony KZGW kilka rastrowych map podziału hydrograficznego, jednak są one skręcone. We właściwościach projektu, w układach współrzędnych jest WGS84. Strzałka północy ustawiona jest prostopadle i ni jak się ma do skręconych map.
Więc chyba coś tu jest nie tak. Undecided

http://www.kzgw.gov.pl/pl/Rastrowa-Mapa-...olski.html
| Mapa przedstawia pełną hydrografię Polski w podziale na 1083 arkusze
w skali 1:50 000, w układzie współrzędnych PUWG-92.
(> - - ^.^_,
15-04-2011, 12:09,
#3
RE: Odkręcenie map
No ok, czyli Qgis nie rozpoznaje automatycznie współrzędnych rastrów?

Przełączam w układach współrzędnych na ETRS89/Poland CS92, strzałka północy dostosowuje się do map. Wiec powinno być teraz ok.
Jak teraz z tego poziomu wyprostować mapy?
:)
15-04-2011, 12:11,
#4
RE: Odkręcenie map
Tych map rastrowych nie musisz prostować. One są tak jak należy.
Żeby to sprawdzić możesz wczytać w tle np. ortofotomapę.


Załączone pliki Miniatury
   
15-04-2011, 12:15,
#5
RE: Odkręcenie map
(15-04-2011, 12:09)RobertF napisał(a): No ok, czyli Qgis nie rozpoznaje automatycznie współrzędnych rastrów?

Przełączam w układach współrzędnych na ETRS89/Poland CS92, strzałka północy dostosowuje się do map. Wiec powinno być teraz ok.
Jak teraz z tego poziomu wyprostować mapy?

Pytanie w jakim układzie chcesz rysować.

Jesli w 92, to ustawiasz ten układ we właściwościach rastra (warstwy)
i we właściwościach projektu.

Jesli chcesz rysowac w układzie innym niż 92, to musisz przeliczyć rastry
za pomocą Raster > Zmień odwzorowanie, a potem ustawić ów
układ we właściwościach warstwy i projektu.
(> - - ^.^_,
15-04-2011, 12:49,
#6
RE: Odkręcenie map
Robercie, ja myślę że te mapy z KZGW są jak najbardziej poprawne, tylko właśnie chodziło mi o to co napisał [Wiki]. Trochę się teraz tym pobawię i zobaczę co wyjdzie. Dziękuje i pozdrawiam Smile
:)
17-04-2011, 14:42,
#7
RE: Odkręcenie map
Zmieniałem układy i ostatecznie zatrzymałem się na ETRS89/Poland CS2000 strefa 5. Wygląda to dobrze, miarką pomierzyłem wybrane odległości dla porównania 'na oko' i jest całkiem nieźle. Jednak po tej konwersji pozostały na krawędziach takie biało-szare 'pozostałości'. Chciałem opcją Raster -> Kadruj odciąć zbędne części. Problem polega na tym, że brakuje w oknie miejsca na plik wchodzący, bo też i o niego woła program po wciśnięciu przyciska 'ok'. Jak interesującą mnie warstwę zaznaczyć Huh
:)
17-04-2011, 19:27,
#8
RE: Odkręcenie map
A nie lepiej ustawić dla miejsc bez wartości/danych 255
i potem w opcjach wyświetlania to 255 ustawić jako przeźroczyste?
(> - - ^.^_,
17-04-2011, 20:44,
#9
RE: Odkręcenie map
Cytat:A nie lepiej ustawić dla miejsc bez wartości/danych 255
i potem w opcjach wyświetlania to 255 ustawić jako przeźroczyste?

Ma to sens jednakże gdzie ustawić te 'wartości'?
Bo rozumiem że przezroczystość ustawia się w -> Właściwościach warstwy -> Przezroczystość

I dlaczego akurat ma być to cyfra '255'?
:)
17-04-2011, 21:13,
#10
RE: Odkręcenie map
(17-04-2011, 20:44)RobertF napisał(a): Ma to sens jednakże gdzie ustawić te 'wartości'?
Bo rozumiem że przezroczystość ustawia się w -> Właściwościach warstwy -> Przezroczystość
Ustawiasz przy przeliczaniu rastrów:
Warp (reproject) > no data values: [255]

- wersja po zaktualizowaniu wtyczki GDAL omawianym w wątku obok.

Cytat:I dlaczego akurat ma być to cyfra '255'?
255 = biały, 0 = czarny
Jak dasz 0 i włączysz przezroczystosć, to wyświetlane rastry zaczynają wyglądać na "dziurawe".
(> - - ^.^_,


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pliki *.map (Geo-map) corvidae 1 9 490 28-10-2018, 20:17
Ostatni post: ktos2018
  Różne skale wydruku z map OSM Open Street Map Loozak 2 14 910 18-07-2016, 15:14
Ostatni post: Loozak

Skocz do: