Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
diagram kołowy
14-05-2011, 11:14,
#1
diagram kołowy
Hej
Mam pytanie związane z diagrami kolowymi na kartogramie. Czy da sie je jakos dowolnie przesuwac? Najlepiej gdyby mozna bylo kazdy przesunac osobno w zaleznosci od obszaru jaki dotyczy, bo sie mi pokrywaja z nazwami wsi. Wiem, ze etykiety mozna przesuwac, ale chcialam zeby nazwa wsi i diagram kolowy byl na obszarze wsi a nie wychodzi poza gmine. Da sie to ogarnac?
14-05-2011, 18:46, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-05-2011, 18:55 {2} przez borys.)
#2
RE: diagram kołowy
Wszystko się da ogarnąć, tylko tu się splata kilka kwestii.

W wersji 1.7 diagramy i etykiety są kontrolowane przez ten sam mechanizm lokalizacji, więc się już nie nakładają. Ale tu uwaga: zarówno diagramy, jak i centroidy mają możliwość wyboru lokalizacji. Domyślnie jest to "nad centroidem". Jeśli zostawisz tak zarówno diagramy, jak i etykiety, to siłą rzeczy wypadną w tym samym miejscu - nie pokryją się, po prostu jedno z dwojga zostanie odrzucone. Dopiero przełączenie się na którąś z elastycznych lokalizacji pozwoli Quantumowi je rozsunąć. Tu niestety pojawia się problem, bo im mądrzejszy mechanizm, tym wolniej działa. Ręczne przesuwanie nie jest jeszcze możliwe. W 1.7 można podać kolumny tabeli atrybutów dla współrzędnych x i y (tak samo, jak przy etykietach), ale brakuje jeszcze narzędzia do ręcznego przesuwania.

Najlepszym rozwiązaniem może być utworzenie pomocniczej warstwy z centroidami poligonów (i ich atrybutami), same punkty dać niewidocznym stylem i wyświetlać tylko ich diagramy lub etykiety (na sztywno nad punktem). Takie punkty można łatwo przesuwać, no i zadziała to w każdej wersji Qgis.
16-05-2011, 19:35,
#3
RE: diagram kołowy
dzieki - wszystko sie udalo


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Spider Diagram pitt 0 6 718 22-07-2012, 00:02
Ostatni post: pitt

Skocz do: