Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pomoc początkującej :)
08-06-2011, 21:12,
#1
pomoc początkującej :)
Witam,
dopiero rozpoczynam pracę z programem i każda rzecz do wykonania jest dla mnie czarną magią. Może pomożecie w prostym zadaniu:
1. Utwórz warstwę poligonową zawierającą 25 kwadratów o boku 100 m Współrzędna x i y lewego dolnego narożnika siatki jest równa 440. Warstwa musi zawierać dwie kolumny danych o następujących nazwach: wiersz, kolumna. Obie kolumny mają wartości numeryczne. Kwadratom przypisujemy wartość wiersz licząc od dołu a wartość kolumna licząc od lewej strony.

Zadanie oczywiscie ciągnie się dalej ale chcialabym chociaz jakoś rozpocząć.
Proszę pomóżcie! Smile
08-06-2011, 21:40,
#2
RE: pomoc początkującej :)
Witaj aguska.

Zadanie jest z typu 'abstrakcja na maxa', ale spóbujmy.
Skoro wszystko ma być w metrach, musisz zmienić we właściwościach projektu (Ctr+Shift+P) jednostki warstwy na metry.

Do zrobienia kwadratów najszybsza będzie wtyczka fTools. Po jej zainstalowaniu odpalasz z menu Wektor > Narzędzia badawcze > Siatka wektorowa.
xmin = ymin = 440
xmax = ymax = 840
parametr x = 100
i siatka jako poligony
Wybierasz nazwę pliku, który powstanie. Jak to zrobisz, daj znać.
08-06-2011, 21:53,
#3
RE: pomoc początkującej :)
zrobiło się Smile
08-06-2011, 21:56,
#4
RE: pomoc początkującej :)
To teraz pozostaje zmienić nazwy kolumn w tabeli atrybutów. Można do tego wykorzystać wtyczkę Borysa o nazwie Table Manager. Wtyczka jest po angielsku, ale obsługa jest prosta. W razie problemów pisz.
08-06-2011, 21:57,
#5
RE: pomoc początkującej :)
Opps... Wybacz Borys!
Wtyczka jest już po polsku.
08-06-2011, 22:05, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-06-2011, 22:09 {2} przez aguska_021087.)
#6
RE: pomoc początkującej :)
szczerze mówiąc, nie mam pojęcia jak to zrobić..:/ a jakiś prostszy sposób? lub punktowa podpowiedz jak to robic?
na zajeciach nic nie bylo o tej wtyczce, o ktorej mowisz..jedynie podstawowe funkcje quantum + GRASS. Podejrzewam, ze w takim zakresie mam sie obracac robiac te zadanie
08-06-2011, 22:11,
#7
RE: pomoc początkującej :)
Można oczywiście tworzyć od zera warstwę wektorową i od razu nadać odpowiednie nazwy pól w tabeli, ale pozostaje wtedy ręczna digitalizacja. Słaby pomysł.

Instalacja wtyczki:
Wtyczki > Pobierz więcej wtyczek
W filtrze wpisujesz Table i po odszukaniu naszej wtyczki instalujesz ją.

Po instalacji uruchamiasz ją i nazwę kolumny xmin zmieniasz na kolumna, a ymin na wiersz. Zapisujesz.
08-06-2011, 22:29,
#8
RE: pomoc początkującej :)
wtyczkę o której mówisz mam zainstalowaną ale nie mogę zmienić tych nazw..
kurczę ja chyba sobie z tym nie poradzę Sad
08-06-2011, 22:36,
#9
RE: pomoc początkującej :)
Jeśli wybierzesz swoją warstwę na liście warstw (domyślnie po lewej), uruchomisz wtyczkę Table Manager i klikniesz na XMIN, powinien stać się aktywny klawisz Zmień nazwę.
Jeśli tak się nie dzieje, spróbuj przeinstalować tę wtyczkę.
W razie niepowodzenia podaj na jakim systemie pracujesz i jakie wersji QGIS używasz.
08-06-2011, 22:49,
#10
RE: pomoc początkującej :)
pracuje na Quantum GIS1.6.0 na Windowsie

wtyczka wydaje się być zainstalowana, 'podswietlam' po lewej stronie warstwe ktora utworzylam dzieki siatce kwadratow i nie wiem gdzie mam szukac teraz tych xmin/ymin..w tabeli atrybutów nie mam zadnej opcji zmiany zmiany nazwy..gdzie tego szukac?


Skocz do: