Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
współrzędne
10-06-2011, 23:33,
#1
współrzędne
Witam,

posiadam siatkę kwadratów i na niej muszę utworzyć warstwę poligonową zawierającą dwa trójkąty o podanych współrzędnych. Kwadraty mają mieć przypisane atrybuty numeryczne – określające liczbowo numer kwadratu (1,2)..

Proszę o pomoc jak się do tego zabrać
11-06-2011, 00:47,
#2
RE: współrzędne
generalnie chodzi mi o to jak "wstrzelić się" w konkretne współrzędne na siatce kwadratów. Mogę narysować poligon trójkątów ręcznie, ale w momencie gdy wierzchołek trójkąta przypada gdzieś po środku siatki nie jest realne zrobienie tego dokładnie..
11-06-2011, 16:24,
#3
RE: współrzędne
Żeby to zrobić sprawnie i dokładnie, musisz odpowiednio ustawić opcje przyciągania. Znajdziesz je w dwóch miejscach:

1. Ustawienia > Opcje > Digitalizacja
Włącz przyciąganie do wierzchołka i ustaw obydwie tolerancje na około 15-30 pikseli.

2. Ustawienia > Właściwości projektu > Ogólne > Opcje przyciągania...
Tutaj można włączyć do której warstwy konkretnie chcemy przyciągać i z jaką tolerancją.

Zabawa z tymi opcjami powinna rozwiązać problem "wstrzeliwania się" w istniejące obiekty.

Alternatywnym rozwiązaniem może być wykorzystanie wtyczki NumericalDigitize. Ta wtyczka dodaje do paska narzędzi edycyjnych dwie ikony, które stają się dostępne dopiero w trybie edycji. Genialne narzędzie.
11-06-2011, 20:00,
#4
RE: współrzędne
Dziękuje za odpowiedź. Opcje przyciągania znam, tyle że tutaj właśnie nie przyciągam do wierzchołków tylko muszę wyznaczyć tak jakby środek na jednym z boków kwadratu i od tego punktu rozpocząć rysowanie...
11-06-2011, 20:17,
#5
RE: współrzędne
Skoro to zadanie bardziej z systemów wspomagania projektowania (CAD), niż systemów informacji przestrzennej (GIS) Smile polecam wtyczkę CADTools.
11-06-2011, 20:51,
#6
RE: współrzędne
CADTools mi troche średnio działa : jest coś innego?
11-06-2011, 23:50, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-06-2011, 23:54 {2} przez borys.)
#7
RE: współrzędne
Wtyczka Numerical Digitize pozwala tworzyć obiekty przez wklepywanie współrzędnych, zamiast klikania na mapie, zaś Numerical Vertex Edit analogicznie poprawia położenie istniejących już wierzchołków. Obie instalują się jako dodatkowe klawisze w pasku narzędzi edycyjnych.
A przepraszam, już to Robert napisał Big Grin


Skocz do: