Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 2 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dodawanie symboli na mapę
25-06-2011, 07:44,
#1
Dodawanie symboli na mapę
Witam,
Pracuję na wersji programu 1.6. Dokonałam klasyfikacji przy pomocy stylów na podstawie określonego atrybutu. Teraz chciałabym na tej samej mapie, przy pomocy symboli wzrost, spadek, czy bez zmian, dookreślić przedstawiane zjawisko.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam Natalia
PS. Dodam tylko, że są to moje pierwsze krokiWink
25-06-2011, 09:01,
#2
RE: Dodawanie symboli na mapę
Jeśli dokonałaś już klasyfikacji, to do każdej z klas powinien być przypisany symbol.
Dwukrotne kliknięcie na tym symbolu (w oknie właściwości warstwy) rozpoczyna jego edycję.

Sugerowałbym zainstalowanie najnowszej wersji 1.7 i wykorzystanie nowego mechanizmu stylów, które w tej wersji są juz domyślne.
25-06-2011, 10:56,
#3
RE: Dodawanie symboli na mapę
(25-06-2011, 09:01)robert napisał(a): Jeśli dokonałaś już klasyfikacji, to do każdej z klas powinien być przypisany symbol.
Dwukrotne kliknięcie na tym symbolu (w oknie właściwości warstwy) rozpoczyna jego edycję.

Sugerowałbym zainstalowanie najnowszej wersji 1.7 i wykorzystanie nowego mechanizmu stylów, które w tej wersji są juz domyślne.

Dziękuję za odpowiedź, ale chyba źle się wyraziłam. Naniosłam kolory do odpowiednich klas(tj. w załączniku.), teraz chciałabym dodatkowo nanieść ikonkę, symbol np. wzrostu, spadku itp na tak przygotowaną mapę, która jednocześnie zobrazuje stan i zmianę danego zjawiska.

Pozdrawiam,

Natalia


Załączone pliki
.docx   symbol.docx (Rozmiar: 217,75 / Pobrań: 6)
25-06-2011, 13:05,
#4
RE: Dodawanie symboli na mapę
Stwórz nową warstwę punktową z centroidami tych poligonów (Wektor -> Narzędzia geometrii -> Centroidy poligonów) i przypisz im odpowiednie symbole. W razie potrzeby takie punkty można ręcznie poprzesuwać, jeśli wypadną w nieładnych miejscach.

Inny sposób to kombinowanie z etykietami i czcionką zawierającą takie symbole. Nie trzeba wtedy tworzyć dodatkowej warstwy, ale pierwszy sposób jest bardziej przejrzysty.
25-06-2011, 15:11,
#5
RE: Dodawanie symboli na mapę
Dziękuję za pomocSmileWszystko pięknie, zrobiłam wg pierwszego sposobu, teraz pojawił się kolejny problem, symbole punktu, które są do wyboru nie zawierają np. odwróconego trójkąta, który mógłby przedstawiać spadek. Jak mogę rozwiązać ten problem?

PS. Bardzo cieszę się, że jest i znalazłam Państwa narzędzieSmilebardzo długo szukałam pomocy u geografów, ci śmiali się w twarz, że to pryszcz w domyśle robienie takich map (dla mnie głównie map poglądowych), ale mam zakupić program.
Na to ostatnie oczywiście mnie nie stać...Przepraszam za tą wycieczkę.
Dobrze, że jesteścieSmile
25-06-2011, 16:41,
#6
RE: Dodawanie symboli na mapę
Płacenie za bycie zakładnikiem zamkniętych rozwiązań jest lekko bez sensu Smile

Są dwie możliwości:
A. Tworzysz dwa symbole, z czego jeden jest odwrócony
B. Korzystasz z jednego symbolu, a w tablicy atrybutów dodajesz atrybut z kątem obrotu.

ad A - zrzut ekranu:
1. Musisz być w nowych stylach
2. Wchodzisz w edycję symbolu
3. Do dyspozycji są trzy pule gotowych symboli, dodatkowo można podrzucić własne obrazki w plikah svg lub zainstalować własną czcionkę
4. Ustawiasz kąt obrotu

ad B - na zrzucie nie widać, ale w tym okienku pod spodem jest kontrolka Zaawansowane -> kąt obrotu. Można tu wybrać atrybut, w którym są wartości w stopniach, czyli 0 i 180 (tudzież 90 i 270) i wtedy można zastosować "symbol pojedynczy" dla całej warstwy.


Załączone pliki Miniatury
   
25-06-2011, 20:45,
#7
RE: Dodawanie symboli na mapę
Dziękuję bardzo za pomoc! Udało się przedstawić zgodnie z celemSmile Mam pytanie czy symbole, które nałożyłam mogę przesuwać, bo czasem "uciekają" do miast z obszarów wiejskichWink
25-06-2011, 21:18,
#8
RE: Dodawanie symboli na mapę
Jasne. Te punkty powstały w centroidach, ale nie w żaden sposób powiązane z poligonami, więc można je teraz dowolnie edytować. Wchodzimy w tryb edycji tej warstwy i przesuwamy narzędziem "przesuń obiekt" (trzeci lub czwarty klawisz w pasku edycji).
26-06-2011, 22:11,
#9
RE: Dodawanie symboli na mapę
(25-06-2011, 21:18)borys napisał(a): Jasne. Te punkty powstały w centroidach, ale nie w żaden sposób powiązane z poligonami, więc można je teraz dowolnie edytować. Wchodzimy w tryb edycji tej warstwy i przesuwamy narzędziem "przesuń obiekt" (trzeci lub czwarty klawisz w pasku edycji).

Witam,
Tworzę i tworzę mapy. W jednym projekcie zapisywałam kilka warstw a teraz jest problem, otóż klikając na poszczególne z nich, otwiera się ostatnia z zapisanych. Czy można to jakoś „odkręcić” ?
Chciałabym mieć wszystkie wcześniejsze mapy w formie umożliwiającej korekty, by znów nie zaczynać od nowa.
Proszę o pomoc.
Natalia


Załączone pliki
.docx   mapa.docx (Rozmiar: 244,89 / Pobrań: 6)
27-06-2011, 00:09,
#10
RE: Dodawanie symboli na mapę
Poproszę jaśniej Smile Czyżby Szkoły i Przedszkola zawierały te same dane? Może przypadkiem zostały dwa razy zapisane w tym samym pliku?


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak pobrać mapę obrębu z działkami krok po kroku? filipczuk.d 1 840 05-06-2023, 14:35
Ostatni post: xmaziax
  Naniesienie pliku graficznego na mapę Karolek 2 3 841 16-05-2020, 19:57
Ostatni post: Karolek
  Jak zapisać mapę na dysku ? m33 4 12 691 20-01-2018, 15:58
Ostatni post: m33
  Nałożenie na mapę siatki z możliwością wypełnienia jej bloków różnymi kolorami. wojzal2 10 43 117 24-10-2014, 19:13
Ostatni post: wojzal2
Question Composer - wielowierszowe etykiety symboli Michau 1 9 958 26-05-2014, 22:08
Ostatni post: borys
  Problem z wielkością symboli na warstwie (i z samymi symbolami) asn 1 10 867 02-04-2012, 08:44
Ostatni post: robert
  Dodawanie symboli na mapę Natalia 6 24 917 17-10-2011, 21:00
Ostatni post: Natalia
  Skalowanie symboli warstwy punktowej chenioo 3 17 648 25-03-2011, 11:10
Ostatni post: Bob

Skocz do: