Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tworzenie mapki
30-06-2011, 12:57,
#1
tworzenie mapki
Witam,

temat był poruszany na forum jednak ja wciąż czuję niedosyt.
Z warstw rastrowych w formacie GEOTIFF oraz ASCII chcę stworzyć dobrze wyglądającą mapę.
Na forum przeczytałem, że aby dodać strzałkę północy, należy "wstawić obrazek", a następnie z dostępnej biblioteki wybrać odpowiednią bitmapę.
Ograniczenie widocznego obszaru też jest w zasięgu moich możliwości (jednak nie jest moim zdaniem to zbyt wygodne), mam jednak spory problem z legendą.
Oznaczając wartości rastra w postaci skali kolorów (np. od czerwonego, który oznacza wartość największą do niebieskiego informującego o minimalnej wartości) chciałbym w legendzie zobaczyć odpowiednie wartości (obecnie jest to zwykły kolorowy pasek - niewiele to mówi odbiorcy mapy), podobnie jak ma to miejsce w ArcGISie.
W opcjach wyświetlania nie widzę też możliwości zaznaczenia w inny sposób wartości NODATA (co ciekawe, mimo, że w pliku .asc znajduje się wpis zaczynający się od NODATA value, w metadanych pokazywanych przez program można przeczytać, że nie podano wartości braku danych).

Myślałem także o stworzeniu mapy trójwymiarowej (z tego co mi wiadomo, bez zewnętrznych narzędzi typu GRASS nie obejdzie się), ale jeśli udałoby się rozwiązać problem z legendą również byłbym zadowolony.
16-07-2011, 14:49,
#2
RE: tworzenie mapki
Witam ponownie,

być może nie opisałem w jasny sposób o czym mówię - chodzi mi o umieszczenie w legendzie paska z kolorami z informacją jaka barwa i odcień odpowiada jakiej wartości (przykład umieściłem w załączniku - wykonałem taką mapkę w programie SAGA - niestety do pełni szczęścia brakuje mi dodania podziałki oraz strzałki północy).


Załączone pliki Miniatury
   
04-08-2011, 14:04,
#3
RE: tworzenie mapki
Udało się!! Znajdująca się wciąż w fazie testów wersja 1.8, którą pobrałem przy pomocy narzędzia OS4GeoSetup dodaje znacznie lepszą legendę do rastrów.

Jednocześnie zauważyłem, że kilka kwestii można w niej poprawić (czy ktoś zna adresy e-mail developerów)?

Odnośnie Kreatora wydruków:
  1. po zapisaniu mapy w postaci obrazu, dopiero po przełączeniu się do innego okienka mapa pojawia się na nowo
  2. po wczytaniu kolejnego rastra i kliknięciu na przycisk odśwież aktualizowana jest mapka w projekcie wydruku, ale nie dotyczy to już jej legendy
  3. zapisany styl wydruku nie przechowuje informacji o tym, że któraś z warstw nie powinna być widoczna w legendzie

Innymi rzeczami, które warto byłoby moim zdaniem dodać są:
  • możliwość wybrania z listy ostatnio używanych stylów rysowania etykiet, palet kolorów
  • w przypadku pseudokolorowania - możliwość "wyłączenia" określonych wartości podczas tworzenia palety barw
04-08-2011, 15:57,
#4
RE: tworzenie mapki
Witam
Wszelkie sugestie odnośnie rozwoju QGIS'a można zgłaszać przez stronę http://hub.qgis.org/projects/quantum-gis/issues. Trzeba posiadać login osgeo aby się zalogować.
05-08-2011, 14:36,
#5
RE: tworzenie mapki
Na wspominanej stronie zobaczyłem złowrogi komunikat:
Create OSGeo Userid

You are now creating an OSGeo userid. This userid should be usable with the main OSGeo web site, and various other OSGeo services, including OSGeo hosted project subversion and Trac. OSGeo userids are stored in a central LDAP server for which at this time only limited management options are available. So please try to get the following information right. Contact info@osgeo.org if you desperately require a change


Mam też inny problem - nie wiem jak tłumaczy się na język Shakespeare'a pseudokolorowanie?
06-08-2011, 01:58,
#6
RE: tworzenie mapki
Nie wiem z jakiego powodu, ale w przeciwieństwie do mnie administrator nie miał problemu z założeniem konta:




I do not believe there is a problem with Chrome.

Possible there are restrictions on special characters in the user name fields?

------------------------------------------------------------------------------------
I meant special characters in the name, not the userid. However, I did
go ahead and try creating your account to test this theory and it worked
fine, so the accented character in the name was definately not the
problem. You should now have


Skocz do: