Problem z definiowaniem układu współrzędnych
Problem polega na tym, że po nadaniu georeferencji dla mapy 1:50 000 PUWG 1992 w QGIS (za pomocą wtyczki Georeferencer) otrzymujemy plik .tif bez nadanych georeferencji wewnątrz pliku, tylko w osobnym pliku .wld.
Po otwarciu tak zgeoreferencjonowanego pliku w QGIS nie ma problemu - Jednostki mapy się zgadzają, ale po kliknięciu we właściwości nie wiadomo czemu jako układ współrzędnych widnieje WGS84. Jest przycisk "podaj...", ale ustawienie jakiegokolwiek innego układu współrzędnych nic nie zmieni. Po ponownym wczytaniu - nadal jest WGS84. Mimo tego po wczytaniu warstwy wektorowej np z jeziorami - warstwy nakładają się.
Po wczytaniu tak zgeoreferencjowanego pliku do ArcMap wyskakuje informacja o braku układu współrzędnych, a jednostki mapy są zupełnie dziwne. Po wczytaniu jakiegokolwiek wektora w układzie 1992 - warstwy nie nakładają się. Po nadaniu układu odniesienia PUWG 1992 w ArcMap dzieją się cuda, ponieważ te "zupełnie dziwne" jednostki mapy zamieniaja się na metry w układzie 1992 a mapa Obornik ląduje w południowych Niemczech...
Problem ten rozwiązałem używając GDAL (poprzez GUI ze wtyczki GDALTools). Program >translate< "przekonwertował" mi plik .tif na kolejny plik .tif ale doczepił do nagłówka dane z pliku .wld, przez co po otwarciu powstałego pliku w ArcMap mogłem nadać im układ PUWG 1992 i jednostki były poprawne.
Dopiero po takich perypetiach mam plik, który bezproblemowo wyświetla sie w obydwu programach (i wszystkim innych pewnie też). Po kliknięciu we właściwisci w QGIS widzę poprawny układ itp...
Czy to jedyna droga, aby uzyskać pełnowartościowy i poprawny geotiff po georeferencji w QGIS? Troche to zawiłe - no i wymaga ArcGisa, co nie jest dobre...
|