Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kartogram - czy to możliwe?
05-08-2011, 16:08,
#1
kartogram - czy to możliwe?
Witam,
chciałbym się dowiedzieć czy możliwe jest utworzenie jest w programie QGis (lub ewentualnie innym opensourcowym programie) kartogramu, który będzie spełniał takie wymagania:
1. Kartogram będzie obrazował dostępność usługi świadczonej przez firmę we wszystkich powiatach w Polsce.
2. Firma posiada 50 baz rozlokowanych w całej Polsce. W każdej bazie znajduje się samochód, który codziennie dowozi produkt do najbliższej okolicy. Czasami zachodzi konieczność dowiezienia "na już" produktu z innych niż zwykle baz, w ekstra ilościach do konkretnego miejsca (dla ułatwienia przyjmuję, że będzie to miasto powiatowe).
3. Z części baz samochody mogą wyruszyć bez zwłoki, część potrzebuje kilku godzin na przygotowanie transportu.
4. W bazach znajdują się różne ilości towaru (nienaruszalna rezerwa).
5. Wszystkie pojazdy poruszają się po drogach ze średnią prędkością 60 km/h
6. Kartogram posłuży do wskazania miejsc, w których usługa dowiezienia produktu w ramach transportu ekstra będzie możliwa do wykonania w oczekiwanym przez odbiorcę czasie.
7. Na podstawie kartogramu firma chciałaby zaplanować rozmieszczenie nowych baz.

Czy możliwe jest utworzenie kartogramu, który będzie obrazował ile produktu dotrze do danego miasta powiatowego po zadanym czasie.
(np. po 3 godzinach do miasta X z sąsiednich baz dotrą 3 transporty w sumie 20 ton, do miasta y dotrze tylko jeden - 5 ton). Każdy powiat według tej ilości powinien być zaznaczony kolorem (wg odpowiedniej gradacji)
Podsumowując dla wszystkich miast powiatowych powinno zostać sprawdzone ile produktu dojedzie po zadanym czasie (uwzględniając czas przygotowania w poszczególnych bazach).

Jeżeli to co napisałem jest dla kogoś jasne oraz jeżeli możliwe jest utworzenie takiego wynalazku w QGis, to prosiłbym o ukierunkowanie moich poszukiwań w kierunku konkretnego narzędzia (w chwili obecnej nie wiem od czego zacząć poszukiwania, czemu się przyjrzeć)

Za dobre rady
serdecznie dziękuję Big Grin
05-08-2011, 17:28,
#2
RE: kartogram - czy to możliwe?
Witam
Nie wiem czy nie lepszym wyjściem byłoby oparcie się na bazie PostGIS i jej rozszerzeniu pgRouting. Na tym blogu jest kilka artykułów które mogą Ci pomóc.
Sieć drogową dla Polski można uzyskać z OpenStreetMap.

Sam nigdy się nie zajmowałem takimi rzeczami, ale może pomogę chociaż nakierować na jakieś rozwiązanie.

Pozdrawiam
06-08-2011, 14:01,
#3
RE: kartogram - czy to możliwe?
dzięki, już zagłębiam się w lekturę.
07-08-2011, 22:16,
#4
RE: kartogram - czy to możliwe?
Pod adresem http://elogeo.nottingham.ac.uk/xmlui/han...3456789/24 znajdziesz ciekawy materiał o analizach sieciowych z wykorzystaniem funkcji GRASSa.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kartogram w QGIS 2.0 UliRa 2 13 714 22-10-2013, 17:03
Ostatni post: UliRa
  kartogram bryłowy haipe 5 24 210 07-12-2012, 19:53
Ostatni post: milena
  kartogram 4pik 0 11 071 18-01-2012, 21:28
Ostatni post: 4pik
  Kartogram i kartogiagram lukas26 1 19 524 17-08-2011, 15:56
Ostatni post: p0cisk

Skocz do: