Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pozycje etykiet poligonów
08-08-2011, 09:55,
#1
Pozycje etykiet poligonów
Razi mnie hmm, sposób pozycjonowania etykiet poligonów (QGIS 1.7 oraz najnowsza wersja rozwojowa 1.8). W przypadku poligonów o dość wydłużonych kształtach, a przy tym wygiętych etykiety są umiejscawiane znacznie poza samymi poligonami, czasem na sąsiednich poligonach co wprowadza w błąd. Z taką sytuacją spotykam się przy kartowaniu zjawisk przyrodniczych (tu siedliska przyrodnicze), które często są liniowe i zakręcone w kształcie Shy

Nie znalazłem żadnej opcji etykietowania, która zniwelowała by ten problem. Czy zgłosić to jako bug / wish? Przypuszczam że wystarczy zmodyfikować algorytm pozycjonowania, tak żeby etykieta znajdowała się jednak wewnątrz granic poligonu, ja tego nie potrafię.

Poniżej przykład złego etykietowania: etykieta 9170 dotyczy zielonego poligonu, a jest na błękitnym poligonie. Z kolei etykieta błękitnego poligonu (3260) jest poza nim. Różowy 6510 jest w porządku.    
08-08-2011, 16:59,
#2
RE: Pozycje etykiet poligonów
Skoro nie możesz znaleźć właściwego algorytmu pozycjonowania, zapewne używasz "starych" etykiet - tych w okienku właściwości warstwy. One zawsze są pozycjonowane w centroidach poligonów. Użyj "nowych" etykiet, dostępnych w menu Warstwa -> Etykietowanie oraz w pasku narzędzi Etykieta. Tam możesz wybrać algorytm ("poziomo" oraz "dowolnie" to te, których szukasz). Niestety nie są zbyt szybkie i każde wyrenderowanie warstwy może zająć parę sekund.
09-08-2011, 07:42, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-08-2011, 15:22 {2} przez tomalos.)
#3
RE: Pozycje etykiet poligonów
W nowym "mechanizmie etykiet" możesz też oprzeć etykiety o dane (np. wygenerowane wcześniej centriody) a następnie bardzo prosto je edytować poprzez najzwyklejsze przesunięcie myszą. Ta metoda sprawdza się świetnie pod warunkiem, że nie mamy zbyt dużo obiektów.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Narzędzie cięcia poligonów/konwersja linie do poligonów/skrót do wył. przyciągania Derby 0 12 210 28-05-2015, 19:27
Ostatni post: Derby
  pozycje legendy qgis- warstwy postgres fct 2 14 100 22-12-2010, 16:49
Ostatni post: fct

Skocz do: