Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instalacja sieciowa QGIS
06-09-2011, 20:47,
#1
Instalacja sieciowa QGIS
Żeby nie mieszać sebaq'owi w wątku "Jak zwinąć warstwy..." przenoszę poruszony tam temat do nowego.

Najpierw pytanie do sebaq'a, który napisał:

(17-07-2011, 09:52)sebaq napisał(a): Jeżeli chodzi o uruchamianie projektu bez instalacji to sprawa wygląda następująco:
- na dysku sieciowym za pomocą OSGeo4W instalujemy QGISa.
- udostępniamy dysk sieciowy innym użytkownikom (do odczytu)
- wystarczy teraz na komputerach użytkowników uruchamiać QGISa z udostępnionego zasobu sieciowego //OSGeo4W/bin/qgis.bat (np. utworzyć skrót do tego pliku)

Jak się przy takiej instalacji ma sprawa ustawień osobistych użytkowników (położenie pasków narzędziowych, zainstalowane wtyczki, opcje QGISa)? Czy wszystkie są zachowywane na lokalnych komputerach dla każdego użytkownika niezależnie?
Z tego co wiem to instalator modyfikuje też rejestr Windows. Przy instalacji na dysku sieciowym tego nie zrobi. Czy nie ma z tego powodu problemów?
08-09-2011, 13:10, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-09-2011, 13:19 {2} przez sebaq.)
#2
RE: Instalacja sieciowa QGIS
Cześć
Wszystko wydaje się być OK i nie obserwuję problemów z działaniem Qgisa.
Ułożenie pasków jest indywidualne - każdy użytkownik może sobie ułożyć paski w sposób dla siebie wygodny i nie straci tego po ponownym uruchomieniu programu.
Jeżeli chodzi o wtyczki to są dostępne z instalacji sieciowej jak i lokalnej. Jeżeli użytkownik ściągnie sobie własną wtyczkę na swój komputer to jest ona trzymana w katalogu CBig Grinocuments and Settings"user".qgispythonplugins. Oczywiście jak do folderu sieciowego dodasz kompatybilną wtyczkę to będzie ona widoczna dla wszystkich użytkowników.
Brak modyfikacji rejestru jest dla mnie zbawienny bo nie muszę się prosić działu IT o prawa admina (którym nie jestem). Kto chce mapę dostaje skrót do projektu i otwiera go za pomocą wskazanego przy pierwszym uruchomieniu "programu" (qgis.bat). Dzięki "prawie do odczytu" lokalizacji sieciowej, nie ma tez problemu aby użytkownicy coś sknocili - co przy instalacji lokalnej nie jest takie oczywiste Wink
Sposób działa na Win Xp, Vista i 7.
Pozdrawiam
08-09-2011, 14:08,
#3
RE: Instalacja sieciowa QGIS
Kurcze, muszę to koniecznie wypróbować. Ten sposób wydaje się idealny.
Ciekawe, czy można też ustawić opcje, z którymi QGIS się uruchomi za pierwszym razem (adresy repozytoriów, ustawienia proxy i inne duperele).
08-09-2011, 14:18,
#4
RE: Instalacja sieciowa QGIS
Kiedyś za pomocą zabaw z plikiem bat uruchamialiśmy projekt w żądanej lokalizacji (punkt adresowy) ale innych rzeczy nie próbowaliśmy...
Powodzenia
29-09-2011, 14:32,
#5
RE: Instalacja sieciowa QGIS
Jaką ścieżkę podajesz podczas instalacji na dysku sieciowym z instalera OSGEO? U mnie po podaniu ścieżki '\gisGISinstalacja' wyświetla się komunikat, że ścieżka musi być absolutna z podaniem litery dysku.
Z kolei jak udostępniłem katalog z zainstalowanym QGISem z mojego kompa i próbuję otworzyć program na innym komputerze to otrzymuję komunikat, że nie znaleziono pliku i ścieżka 'C:/cośtam'.
QGISa uruchamiałem z pliku oryginalnego 'qgis.bat'
02-10-2011, 12:35,
#6
RE: Instalacja sieciowa QGIS
(29-09-2011, 14:32)Rayo napisał(a): Jaką ścieżkę podajesz podczas instalacji na dysku sieciowym z instalera OSGEO? U mnie po podaniu ścieżki '\gisGISinstalacja' wyświetla się komunikat, że ścieżka musi być absolutna z podaniem litery dysku.
Z kolei jak udostępniłem katalog z zainstalowanym QGISem z mojego kompa i próbuję otworzyć program na innym komputerze to otrzymuję komunikat, że nie znaleziono pliku i ścieżka 'C:/cośtam'.
QGISa uruchamiałem z pliku oryginalnego 'qgis.bat'

Zamapuj '\gisGISinstalacja' jako dysk, np. "T:" (lub dowolny dostępny).
07-10-2011, 09:59,
#7
RE: Instalacja sieciowa QGIS
Dokładnie tak jak napisał apoasp.
Pozdrawiam
12-10-2011, 11:34,
#8
RE: Instalacja sieciowa QGIS
Coś nie za bardzo chce mi działać ta instalacja sieciowa. W związku z tym mam dwa pytania:

1. Czy wszyscy użytkownicy muszą mieć zmapowany dysk sieciowy pod tą samą literą?

2. Czy konieczna jest modyfikacja pliku/ów .bat, którymi uruchamiamy QGISa?
18-10-2011, 07:33, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-11-2011, 11:29 {2} przez sebaq.)
#9
RE: Instalacja sieciowa QGIS
Witam.
Wybacz za małe opóźnienie. Odpowiadając na Twoje pytania:
Ad1. Muszą. U mnie automatem logując się do domeny mapowany jest dysk sieciowy. Więc instalacja poprzez OSGeo4W na zmapowanym dysku musi odbywać się poprzez wpisanie litery dysku w ścieżce. Dlatego musi być on zmapowany dla instalującego i użytkowników.
Ad2. W tym przypadku nie trzeba modyfikować plików bat. Trzeba mieć zmapowany dysk sieciowy pod jedną literą.
Ale miałem sytuację gdzie zrobiłem to bez mapowania dysków a użytkownicy mieli jedynie skrót bezwzględny \serwerudostępniony_udział...qgis.bat. Jeżeli chcesz tak zrobić nie możesz zainstalować OSGeo4W inaczej niż bezpośrednio na serwerze, którego folder OSGeo4W udostępniasz userom.

Też nie modyfikowałem plików bat. A przynajmniej tak mi się wydaje, gdyż robiłem to trochę temu, daleko od domu i nie mam do tego już dostępu.

Źle. Jednak coś modyfikowałem. Przy instalacji bez mapowania dysków sieciowych należy pozmieniać w plikach bat (np qgis.bat) ścieżki z OSGEO4W_ROOT=C:OSGeo4W na OSGEO4W_ROOT=\serwerOSGeo4W.
Ważne żeby też zmienić w pliku o4w_env.bat ścieżkę z OSGEO4W_ROOT=C:OSGeo4W na OSGEO4W_ROOT=\serwerOSGeo4W.

Pozdrawiam i raz jeszcze potwierdzam, że warto bo działa Wink


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Uzupełnianie geometrii oraz praca sieciowa. fcs 2 11 850 05-07-2016, 17:14
Ostatni post: fcs

Skocz do: