Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Etykietowanie warstwy
10-10-2011, 14:10,
#11
RE: Etykietowanie warstwy
Zastosowałem formułę zgodnie z zasadą, jak pisał Royo, ale ją zmodyfikowałem: substr(ADR_FOR,12,3) || substr(ADR_FOR,19,2). Wyświetlają się nazwy wydzieleń oraz numery oddziałów przy każdym wydzieleniu. W przypadku zastosowania Twojej formuły wyświetlają się podobnie, z tym że wyświetlane są tutaj wszystkie znaki od dwunastego znaku - włącznie z podkreśleniem (jak w załączeniu). Mi natomiast chodzi o to, aby w granicach oddziału był tylko jeden numer (zlokaklizowany centralnie jak na leśnych mapach drzewostanowych) , a nie jak w tym momencie przy każdym wydzieleniu. Obrazuje to drugi załacznik, ale nie mogę wstawić nr oddziału, bo wstawiany jest w każdym wydzieleniu.


Załączone pliki Miniatury
       
10-10-2011, 14:28,
#12
RE: Etykietowanie warstwy
Aby uzyskać nr oddziału na środku oddziału oraz dodatkowo nr wydzielenia na środku wydzielenia to musisz mieć odziały i wydzielenia na odzielnych warstwach. Etykieta dotyczy każdego obiektu z osobna, więc odział (jako całość) też musi być obiektem.
W menu Wektor powinno być jakieś narzędzie, które zgrupuje wydzielenia w oddziały i stworzy nową warstwę.
10-10-2011, 14:32, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-10-2011, 14:33 {2} przez tomalos.)
#13
RE: Etykietowanie warstwy
A wchodzi w grę wstawienie etykiet oddziałów i pododdziałów z dwóch rożnych warstw?
-----------------------
Edit
Rayo mnie uprzedził, o tym samym myślałem.
11-10-2011, 07:18,
#14
RE: Etykietowanie warstwy
Wchodzi, ale to niczego nie zmienia. Za każdym razem mam wyświetlony numer oddziału wielokrotnie, zależnie od ilości wydzieleń. Nie wyświetla numeru dla poligonu - oddział, tylko dla poligonu - wydzielenie. Na przykład: jeżeli są dwa wydzielenia, są dwa numery oddziału, jeśli ich jest 10 - jest 10 numerów oddziału - jak na załączonych wcześniej mapkach. Wyświetla w każdym wydzieleniu numer tego oddziału. Wiem, że w innych programach komercyjnych, do których niestety nie mam dostępu jest opcja w etykietach - usuń powtórzenia. Tutaj tego nie ma. Więc zachodzę w głowę jak to usunąć?Może jest jakaś formuła w kalkulatorze, która usuwa powtórzenia?A może po prostu (wracając do pierwotnego pytania - czy jest to możliwe?) - nie jest to dopracowane i nie ma takiej możliwości..
11-10-2011, 09:01,
#15
RE: Etykietowanie warstwy
Może nie rozumiem do końca tego o co pytasz, ale mi się sprawa wydaje prosta. Masz jedną warstwę z wydzieleniami dla której tworzysz etykiety z numerami wydzieleń (bez obszarów). Tworzysz drugą warstwę z obszarami zgodnie z zasadą 'jeden obszar = jeden obiekt' i ustawiasz etykiety z numerami obszarów.
Całość wyświetlona razem powinna dać efekt jakiego oczekujesz.
11-10-2011, 09:19, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-10-2011, 09:22 {2} przez tomalos.)
#16
RE: Etykietowanie warstwy
Nie wiem dlaczego ubzdurało mi się, że masz granice samych oddziałów.
Jak chcesz osiągnąć swój cel na podstawie posiadanej warstwy z wydzieleniami to można to zrobić trochę na około:
1. Stwórz kolumnę z numerami oddziałów (sposobem omawianym w tym wątku)
2. Zrób kopię (na wszelki wypadek)
3. Wektor > Narzędzia geoprocesingu > Agreguj, jako pole agregacji wybierz kolumnę z numerem oddziału, w ten sposób stworzysz warstwę z samymi oddziałami. Niestety taka agregacja w QGIS trwa długo, będziesz chciał to zrobić dla całego nadleśnictwa to przyda się trochę cierpliwości i szybka maszyna.
4. Na warstwie z wydzieleniami stwórz kolumnę z numerami pododdziałów (sposobem omawianym w tym wątku).
5. Dla warstwy z oddziałami ustaw styl bez pędzla i bez wypełnienia, włącz etykiety. Dla warstwy z wydzieleniami ustaw styl jaki potrzebujesz, włącz etykiety.
11-10-2011, 09:46,
#17
RE: Etykietowanie warstwy
Wielkie Dzięki tomalos. Trochę to zagmatwane w tym programie. Ale najważniejsze, że możliwe. Niektóre podzielone oddziały o tym samym numerze (np. drogą publiczną) wyświetla jako zera (0). Ale poradziłem sobie edytując w tabeli i wpisując z ręki właściwy numer. Myślałem, że jest jakiś prostszy sposób... Ale ok. Temat można zamknąć.
25-04-2012, 16:50,
#18
RE: Etykietowanie warstwy
Ja zrobiłem tak:
warstwa 1: ow_pkt -> etykieta pl (tu będzie nr pododdziału) oraz dodatkowo symbol "-" (kreski środkowej)
warstwa 2: ow_pkt -> etykieta gm (tu będzie pow. poddodziału)
Umiejscowienie etykiet:
etykieta warstwy 1: "powyżej"
etykieta warstwy 2: "poniżej"
W ten sposób otrzymasz nr pododdziału w liczniku oraz powierzchnię pododdziału w mianowniku.
Nr oddziałów bierzesz z warstwy o nazwie od_pkt.
Żadnych "substr" nie trzeba stosować.
Metoda z wykorzystaniem dwóch identycznych warstw ow_pkt nie jest zbyt elegancka. Niestety w tym programie robię dopiero drugi dzień więc innej nie znam. W Mapniku robiło się to w jednej warstwie, ale Mapnik to badziewie.
Pozdrawiam


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  etykietowanie - dopasowanie do wlk. poligonów wolfspider666 1 5 479 21-11-2018, 10:48
Ostatni post: tomalos
  Etykietowanie-położenie etykiet lukasz0830 4 10 191 31-08-2018, 19:07
Ostatni post: jerresso
  QGIS etykietowanie słownikami kamilwydra 1 8 491 19-01-2017, 10:02
Ostatni post: kamilwydra
  Etykietowanie na linii kaszub 6 24 177 20-11-2012, 12:09
Ostatni post: borys
  etykietowanie wywala QGIS tomalos 1 11 805 09-03-2011, 13:16
Ostatni post: borys
  etykietowanie Marcin6 2 14 710 02-06-2010, 22:01
Ostatni post: milena

Skocz do: