Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiany na rastrach
13-11-2011, 22:43,
#1
Question  Zmiany na rastrach
Jest to trochę skomplikowane więc postaram się na początku opisać co już zrobiłem.
Mam zeskanowane dwie stare mapy topograficzne - zostały zeskanowane "w kolorze" więc mimo że mapy wejściowe[papierowe] są czarno białe to na skanach są domieszki różnych kolorów.

Docelowo chce nałożyć jedną mapę na drugą. W tym celu jedną z nich postanowiłem przerobić, drugą pozostawiając bez zmian. W mapie którą zacząłem 'przerabiać' kolejno:
1 w właściwościach warstwy w zakładce 'stylu' przełączyłem kompozycję barwną na jeden kanał
2 w zakładce 'przezroczystość' na liście pikseli przezroczystości jako przezroczyste ustawiłem od 0 do 170 dzięki temu pozbyłem się niepotrzebnego białego wypełnienia i zostało to co mnie interesuje czyli czarne znaki na mapie

W tym momencie można nałożyć mapę pierwszą na drugą. Z tym że tu pojawił się problem, mianowicie na obu mapach znaki topograficzne są czarne i trudnym się staje odróżnienie jednej od drugiej.

Pytanie: jak w tej pierwszej mapie która była zmieniana można ten kolor czarny [lub raczej jego odcienie] [a może kolor biały i jego odcienieDodgy] zamienić na np kolor czerwony i jego odcienie?

Podejrzewam że się nie da, gdyż mapa biel-czerń jest na zasadzie przeciwieństwa tych dwóch kolorów, wiec nie bardzo widzę co miało by być przeciwieństwem przykładowego czerwonego... no ale może jednak coś da się z tym zrobić?

I mam jeszcze jedno pytanie, czy są jakieś książki opisujące rastry/zdjęcia lotnicze - odczuwam braki w podstawowych pojęciach i terminach. Jedyną książką jaką znalazłem jest "Przetwarzanie cyfrowych zdjęć satelitarnych" [Ciołkosza i Jakomulskiej] - niestety nie jest to zbyt dostępna pozycja.

Pozdrawiam i będę bardzo wdzięczny za pomoc Blush
:)
14-11-2011, 07:55,
#2
RE: Zmiany na rastrach
(13-11-2011, 22:43)RobertF napisał(a): Pytanie: jak w tej pierwszej mapie która była zmieniana można ten kolor czarny [lub raczej jego odcienie] [a może kolor biały i jego odcienieDodgy] zamienić na np kolor czerwony i jego odcienie?

Podejrzewam że się nie da, gdyż mapa biel-czerń jest na zasadzie przeciwieństwa tych dwóch kolorów, wiec nie bardzo widzę co miało by być przeciwieństwem przykładowego czerwonego... no ale może jednak coś da się z tym zrobić?

Da się, gdyż czarny nie jest przeciwieństwem białego tylko brakiem białego. Właściwie to czarny jest brakiem jakiegokolwiek koloru Wink A biały to mieszanka wszystkich kolorów.

Ta funkcja nazywa się po angielsku colorize. Nie wiem czy jest dostęna w QGIS-ie. Na pewno w wielu innych programach graficznych np. darmowym GIMP-ie. W menu Color>Colorize.

Efekt będzie podobny jak w załączniku.

Zapewne trzeba jeszcze będzie pokombinować z przeźroczystością.


Załączone pliki Miniatury
   
14-11-2011, 11:28,
#3
RE: Zmiany na rastrach
We własciwościach warstwy zmień:
renderuj jako: jedne kanałPaletę ustaw na mape kolorów

Przejdź do zakładki paleta i tam możesz ustawić, że chcesz wszystkie piksele o danej wartości wyświatlać w danych sposób

jeżeli twój czarny to wartości od 0 do 100 to przypisujesz tym wartościom kolor różowy, bądź inny, interesujący.
16-11-2011, 00:23,
#4
RE: Zmiany na rastrach
Gregsa przypominają mi się teraz lekcje z fizyki z klasy 8 podstawówki Wink
Nie miej jednak właśnie chciałem uniknąć angażowania innych programów graficznych w rozwiązanie tego problemu [aczkolwiek spróbuję i tak]

Odoakr super, działa i dziękuje Shy

Z tym że pojawił się kolejny kłopot, kilka linii na mapie jest za cienkich przez to słabo widocznych i ginących na tle całości. Chciałbym je pogrubić - czy qgis posiada nieco bardziej skomplikowane funkcje modyfikacji rastrów?
Np. myślałem żeby w odległości do 5 pikseli od interesujących mnie pikseli czarnych [czyli cienkich linii] nadać taką samą wartość jak mają czarne. Coś w charakterze bufora, choć podejrzewam że to na innej zasadzie by działało. Czy jest jakaś funkcja potrafiąca coś takiego zrobić?
:)
16-11-2011, 11:44, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-11-2011, 11:48 {2} przez Odoakr.)
#5
RE: Zmiany na rastrach
Ma - poprzez wtyczkę GRASS. Poczytaj o modułach
r.thin
r.grow

Choć to nie wyjdzie ładnie. To działa świetnie na rastrach binarnych lub o mniejszej ilości "wartości pikseli"
Nie wiem co jest Twoim celem, ale tylko dla wizualnej poprawy widoczności linii najprostszym, nieco partyzanckim rozwiązaniem jest wektoryzacja linii, które są słabo widoczne i nadanie im pożądanego wyglądu (szerokość, ewentualnie przezroczystość)
16-11-2011, 23:28,
#6
RE: Zmiany na rastrach
GRASSa jeszcze ani razu nie używałem - jutro zajrzę, zobaczę z czym to się je.

Odnośnie celu... Celem jest zwiększenie widoczności linii na rastrze. Linie te są wyświetlane przez zbyt małą liczbę pikseli czarnych/bądź bardzo szarych-stąd są za wąskie wizualnie. Chce te linie pogrubić poprzez dodanie dodatkowych czarnych pikseli wokół istniejących.

Wiem że to można zwektoryzować, potem narysowane linie pogrubić żeby przysłonić na wydruku to co jest pod nimi itp - tyle to już się w QGISie orientuje. To jest dobre jak potrzeba kilka obiektów na mapie pokazać. Problem się zaczyna jak trzeba coś zrobić masowo.
:)


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Blokada zmiany skali na wydruku Loozak 1 8 287 09-03-2017, 23:10
Ostatni post: tomalos
  Zmiany wartości pól shapefile przy zapisie warstwy grafal 4 19 600 31-12-2015, 10:26
Ostatni post: grafal

Skocz do: