Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GPS Garmin 60CSx
30-01-2011, 14:02, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-01-2011, 14:04 {2} przez maur79.)
#1
GPS Garmin 60CSx
Witam!
Nie znalazłem żadnego posta w temacie gps więc stworzyłem nowySmile
Pojęcia nie mam dlaczego QG nie widzi podpiętego do kompa GPSa? Chciałem przetestować zakładkę GPS oraz Track GPS Location ale wygląda na to że program nie komunikuje się z odbiornikiem. Jak sprzężyć te ustrojstwa? Bardzo przydałoby mi się to w terenie...Smile Mógłbym zrzucać też od razu do QG wszelkie pomiary z pominięciem niewydarzonego Garmin Map SourceTongue
02-02-2011, 10:55,
#2
RE: GPS Garmin 60CSx
Też kiedyś próbowałem podłączyć ten model do QGIS. To było jakieś pół roku temu i problemem był brak obsługi USB ze strony wtyczki. Od tamtej pory nie próbowałem...

Ślady zapisuje bezpośrednio na karcie od razu w GPX. Później ściągam je bezpośrednio - z pominięciem softu Garmina
02-02-2011, 13:28,
#3
RE: GPS Garmin 60CSx
Również poszukuję pomocy w tym temacie, mam dwa urządzenia i żadnego nie udało mi się zmusić do współpracy z QGISem. Założyłem wątek nawet kiedyś, ale pozostał bez odpowiedzi. Czy Twój problem jest podobny, czy może są jakieś inne objawy? link
08-02-2011, 18:57,
#4
RE: GPS Garmin 60CSx
U mnie program wogóle nie wykrywa GPSa. Ciekaw jestem czy ktoś na forum uruchomił taki zestaw, a jeżeli tak to jakim cudem to osiągnął??Tongue
09-02-2011, 20:21,
#5
RE: GPS Garmin 60CSx
Mnie się udało odpalić zestaw QGIS 1.6, WinXP i GPS Pentagram PathFinder P3104 na Bluetooth. Bardzo ładnie pokazuje pozycję na mapie. Zapisywania ścieżek nie próbowałem.
Instalacja poszła bez problemu. Najpierw GPS jako urządzenie bluetooth, a potem podanie tylko numeru portu w QGIS.
02-10-2011, 20:11, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-10-2011, 20:18 {2} przez arepo.)
#6
RE: GPS Garmin 60CSx
witam
Czy mógłbym prosić użytkowników Garmin GPSmap 60CSx o podanie ustawień odbiornika i Qgis 1.7 takich, by umożliwiały uzyskanie w Quantumie punktów i śladów w układzie 92 a nie geograficznym? Przejrzałem dokładnie linki z forum, niestety nic nie pomaga:
- w Qgis odbiornik widoczny, można pobrać dane od razu z niego
- można przełączyć w tryb pamięci USB i pobrać tracki w ten sposób
- pobieram je jednak przez MapSource, wyrzucając stare zbędne punkty i wybierając tylko aktualny ślad, i dopiero zapisuje do .gpx
- w odbiorniku w ustawianiach jednostek "własna siatka", współrzędne na wyświetlaczu w miarę (na oko) zgodne z układem 92 na mapie
- w odbiorniku układ odniesienia WGS84: rozumiem że taki powinien być, ale przypuszczam że podanie właściwych parametrów DX, DY, DZ, DA, DF mogłoby rozwiązać problem
- w MapSource na mapie mam widoczne współrzędne w 92
- w Qgis mam włączone przetwarzanie układów w locie, przy zakładaniu nowych proj. i wczytywaniu warstw domyślny układ 92 (EPSG 2180)- w takim pracuję z konieczności
- próbowałem wszystkich ustawień jakie mi przyszły do głowySmile
- ALE nadal po wczytaniu do Quantuma do projektu w '92 dane GPS lądują na koordynatach 50 na 19 (szerokość i długość gg.)

Radzę sobie jak do tej pory przez konwersję międzyukładową w programie geodezyjnym, ale wymaga to odpalenia innego komputera, na którym mam ten program- co bardzo utrudnia pracę.
Do tego muszę zapisać do .gpx osobno waypointy, i osobno ślad, bo inaczej w Quantumie waypointy mam połączone w jednej warstwie z poszczególnymi punktami tracka (tymi automatycznie zapisywanymi w danym interwale- przydatnymi mimo wszystko bo graficznie pokazującymi prędkość).

Ma ktoś rozwiązanie? Smile Na forum Garniaka też już szukałem, ale trochę tam straciłem cierpliwość..Smile
06-10-2011, 21:21, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-10-2011, 21:22 {2} przez maur79.)
#7
RE: GPS Garmin 60CSx
Arepo, mi udaję się bez problemu zrzucić z Garmina pkt i ślady do układu 92 w QG. We właściwościach wybieram 92 i Transformuj współrzędne w locie. Potem dodaję potrzebne warstwy WMS (orto, kataster, nazwy geograf, itd.)w 92 i zaciągam dane z Garmina poprzez Dodaj warstwę wektorową, program wyświetla jeszcze tylko okno Wybierz warstwy wektorowe do dodania-zaznaczam co wrzucam i wszystko..Potem poprzez wtyczkę Przechwyć współrzędne mogę odczytać co tylko potrzebuję (w tym oknie tez można zdefiniować układ wyświetlanych współrzędnych). Dalej, niestety, muszę ślady w gpx obrysować ręcznie i zapisać w pliku shp do dalszej obróbki. (pkt załamania poligonów itd.) Ale pojęcia nie mam jak utworzone poligony i punkty w pliku shp wrzucić spowrotem do Garmina (nie potrafię shp zamienić na gpx lub gdb)...
24-10-2011, 07:50,
#8
RE: GPS Garmin 60CSx
Ja robię to tak. Najpierw w zakładce ustawienia - opcje - układ współrzędnych - ustawiam odpowiedni układ współrzędnych dla nowych projektów - zaznaczając X - domyślne włączanie reprojekcji w locie, a także, aby używał tego samego układu współrzędnych, gdy tworzona jest nowa lub dodawana inna warstwa. Później, na wszelki wypadek, po uruchomieniu qgis zanim odpalę jakąkolwiek warstwę w zakładce Ustawienia - właściwości projektu - ustawiam ten sam układ współrzędnych. Dopiero wówczas włączam wtyczkę i pobieram dane.
28-10-2011, 23:16,
#9
RE: GPS Garmin 60CSx
Odkryłem coś dzięki bazbaz.
Projekt (już istniejący, więc nie bardzo mam ochotę go tworzyć od nowa- duża liczba warstw) jest w układzie 92 (EPSG 2180). Wczytanie do niego pliku gpx powoduje wyświetlenie współrzędnych 50 na 18 (geograficznych)- tak jak opisałem wyżej.
Ale po stworzeniu nowego projektu, również w '92, ten sam plik gpx wyświetla się już w oczekiwanym miejscu (x,y np.= 500000,255000). Więc zapisałem warstwy pikiet, tracka i punkty śladu do 3 osobnych warstw shp, i podczytałem w "moim" projekcie. Pojawiły się w dobrych współrzędnych.
Ktoś zna przyczynę? W ustawieniach projektu nie widzę żadnych przeszkadzajek.

Jeszcze taka rzecz: w okienku wczytywania pliku gpx jest wybór punkty, trasy i ślady, natomiast z odbiornika można jeszcze dostać punkty śladu (czyli takie pikietki robione w określonym interwale, punkty załamania śladu). Nie są mi niezbędne, ale mają zapisane różne informacje, pokazują też graficznie prędkość ruchu. Wcześniej (przy kombinacjach z transformacją śladów w innym programie) okrężną drogą je dostawałem. Może warto dodać taki checkbox w następnej wersji wtyczki gps?
15-11-2011, 23:13,
#10
RE: GPS Garmin 60CSx
Polecam program DNR Garmin (http://files.dnr.state.mn.us/aboutdnr/bu...4setup.zip) - działa na xp i win7, wystarczy tylko zainstalować sterowniki usb garmina, i w ustawieniach programu wybrać epsg: 2180 (układ 1992) - bezpośrednio można wpts. i ślady zapisać od razu do pliku shp. w układzie 1992.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  GPS Tracker i Garmin GPS eTrex30 pitt 4 20 408 26-01-2015, 21:26
Ostatni post: pitt
  wysyłanie punktów do GPSmap 60CSx garmin hotlos 2 14 519 22-08-2011, 19:22
Ostatni post: hotlos

Skocz do: