14-12-2011, 22:20,
|
|
gregsa
geofon
|
Liczba postów: 40
17
Dołączył: 08-08-2011
Reputacja:
0
|
|
PUWG_1992 vs PUWG_92
Witam,
Dostałem dwa shape'y, które się nie do końca mi "zgadzają". Po przyjrzeniu się zauważyłem, że w pliczkach .prj są inne zapisy:
Kod: PROJCS["PUWG_1992",GEOGCS["GCS_ETRS_1989",DATUM["D_ETRS_1989",SPHEROID["GRS_1980",6378137.0,298.257222101]]...
Kod: PROJCS["PUWG_92",GEOGCS["GCS_ETRF_1989",DATUM["D_ETRF_1989",SPHEROID["WGS_1984",6378137.0,298.257223563]]...
Mam pytanie, który z nich to poprawny układ 1992? I co to jest to drugie?
pzdr, g.
|
|
15-12-2011, 09:39,
|
|
Odoakr
geoboss
|
Liczba postów: 264
36
Dołączył: 13-11-2009
Reputacja:
1
|
|
RE: PUWG_1992 vs PUWG_92
Geometria powinna się zgadzać. Elipsoidy GRS 80 i WGS 84 są praktycznie takie same.
Problem polega na tym, że ESRI używa jednego zapisu, a reszta świata drugiego...
W QGIS są dwie definicje układu PUWG 1992: 2180 (ta używana przez resztę świata) i 42180 (ESRI)
Oprócz zapisów - cała reszta powinna się zgadzać.
Chyba, że są inne byki.
|
|
16-12-2011, 17:24,
|
|
K2000
geofon
|
Liczba postów: 35
5
Dołączył: 19-10-2011
Reputacja:
0
|
|
RE: PUWG_1992 vs PUWG_92
Być może obydwie są dobre.
Elipsoidy się nieznacznie różnią więc różnice będą widoczne przy wielkiej skali.
Dodatkowo WGS84 była raz czy dwa razy aktualizowana - może stąd się bierze różnica z ESRI, o której mówi Odoakr.
|
|
28-12-2011, 12:32,
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-12-2011, 12:33 {2} przez gregsa.)
|
|
gregsa
geofon
|
Liczba postów: 40
17
Dołączył: 08-08-2011
Reputacja:
0
|
|
RE: PUWG_1992 vs PUWG_92
Trochę nie mam czasu, żeby inwestygować, ale zakładałbym, że ustawa, która mówi, że trzeba używać PUWG 92 określa również wszystkie parametry układu i w danej chwili "oficjalnie" tylko jedna wersja jest obowiązująca. Ktoś wie?
|
|
28-12-2011, 12:50,
|
|
tomalos
geoboss
|
Liczba postów: 364
51
Dołączył: 29-09-2009
Reputacja:
3
|
|
RE: PUWG_1992 vs PUWG_92
Załącznik nr 4 do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 2000 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych. (Dz. U. z dnia 24 sierpnia 2000 r.)
Cytat:UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH PŁASKICH PROSTOKĄTNYCH "1992"
1. Układ współrzędnych płaskich prostokątnych "1992" jest utworzony na podstawie matematycznie jednoznacznego przyporządkowania punktów powierzchni Ziemi odpowiednim punktom na płaszczyźnie według teorii odwzorowania kartograficznego Gaussa-Krügera.
2. Układ "1992" określają następujące parametry:
a) południk osiowy L = 19° długości geograficznej wschodniej,
b) pas południkowy o szerokości obejmującej cały obszar kraju,
c) współczynnik zmiany skali 0.9993 w południku osiowym,
d) punkt przecięcia się obrazu równika z obrazem południka osiowego otrzymuje współrzędną x = -5.300.000 m, a punkty leżące na południku osiowym współrzędną y = 500.000 m.
|
|
28-12-2011, 13:10,
|
|
gregsa
geofon
|
Liczba postów: 40
17
Dołączył: 08-08-2011
Reputacja:
0
|
|
RE: PUWG_1992 vs PUWG_92
Dzięki za wskazanie odpowiedniego rozporządzenia.
Jak rozumiem nie można wybrać żadnej z definicji z pierwszego wpisu. Obie odpowiadają temu co jest opisane w rozporządzeniu.
Rozumiem też rozbieżność kilkunastu-kilkudziesięciu metrów dla terenów Suwalszczyzny jest czymś, co nie powinno mnie dziwić, a wykorzystanie tego układu do analiz które wymagają określania wzajemnego położenia obiektów z dokładnością ok. metra jest kiepskim pomysłem.
Sorry za podstawowe pytania, ale w dziedzinie kartografi jestem laikiem.
pzdr, g.
|
|
28-12-2011, 13:45,
|
|
tomalos
geoboss
|
Liczba postów: 364
51
Dołączył: 29-09-2009
Reputacja:
3
|
|
RE: PUWG_1992 vs PUWG_92
Ja tam się nie znam ale kilkadziesiąt metrów to wydaje mi się dość dużo
|
|
28-12-2011, 23:52,
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-12-2011, 23:53 {2} przez borys.)
|
|
borys
Moderator
|
Liczba postów: 603
2
Dołączył: 27-08-2009
Reputacja:
2
|
|
RE: PUWG_1992 vs PUWG_92
Poprawny jest ten pierwszy, oparty na GRS80. Tak przynajmniej mówi załącznik 1 do wspomnianego rozporządzenia: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?i...0000700821
(15-12-2011, 09:39)Odoakr napisał(a): W QGIS są dwie definicje układu PUWG 1992: 2180 (ta używana przez resztę świata) i 42180 (ESRI)
Dodam tylko, że QGIS 1.8 już poprawnie rozpoznaje różne wariacje zapisu układu 92, więc posiada jedynie oficjalny układ EPSG:2180, a 42180 został usunięty.
Podobnie z pozostałymi polskimi układami.
|
|
|