Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analizy przestrzenne
20-02-2012, 13:19,
#1
Analizy przestrzenne
Jestem początkującym użytkownikiem qgisa i mam prośbę o pomoc w rozwiązaniu problemu:
Istnieją dwie warstwy poligonowe A i B, obiekty na warstwie A maja atrybut numer, obiekty na warstwie B mają atrybut kod. Zadanie polega na tym aby w tabeli atrybutów warstwy A pojawiały się również informacje o kodzie obiektu z warstwy B. W przypadku obiektów z warstwy A i B o takiej samej geometrii nie ma najmniejszego problemu, sprawa komplikuje się gdy do obiektu warstwy A należy przyporządkować kilka kodów, ( np. kilka użytków na jednej działce ewidencyjnej)
Z góry dziękuję za pomoc
20-02-2012, 20:29,
#2
RE: Analizy przestrzenne
W menu Wektor/Narzędzia geoprocesingu jest polecenie Iloczyn. Użyj go na warstwie A i B. W wyniku otrzymasz warstwę C, która będzie się składała z obiektów będących częściami wspólnymi tych z warstwy A i B. Ich atrybuty będą również połączeniem atrybutów A i B.
21-02-2012, 10:22, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-02-2012, 10:22 {2} przez bombel.)
#3
RE: Analizy przestrzenne
(20-02-2012, 20:29)Rayo napisał(a): W menu Wektor/Narzędzia geoprocesingu jest polecenie Iloczyn. Użyj go na warstwie A i B. W wyniku otrzymasz warstwę C, która będzie się składała z obiektów będących częściami wspólnymi tych z warstwy A i B. Ich atrybuty będą również połączeniem atrybutów A i B.

Dziękuję za odpowiedź,
próbowałam rozwiązania z iloczynem, problem polega na tym iż geometria na warstwie C jest częścią wspólna obiektów z warstw A i B a ja chciałabym żeby geometria pozostała taka jak na warstwie początkowej ( np. mylące byłoby gdyby 1 działka ewidencyjna składała się z 3 różnych części)

bardziej odpowiada mi rozwiązanie z tematu łączenie jeden do wielu http://forum.quantum-gis.pl/thread-662.html

Niestety nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ powstaje tyle nałożonych na siebie obiektów z warstwy A ile elementów z warstwy B przecina ten obiekt
Idealne rozwiązanie to takie gdzie tabela wynikowa wyglądała by tak
numer KOD1 KOD2 KOD3 dla obiektu A który przecina się z 3 różnymi obiektami B
21-02-2012, 20:45,
#4
RE: Analizy przestrzenne
(21-02-2012, 10:22)bombel napisał(a): ...a ja chciałabym żeby geometria pozostała taka jak na warstwie początkowej ( np. mylące byłoby gdyby 1 działka ewidencyjna składała się z 3 różnych części)

Jeżeli to wystarczy, to można ustawić symbolikę warstwy (kolor) na 'unikalne wartości' zależną od parametru 'numer'. Wtedy działki o tym samym numerze będą wyświetlane w jednakowym kolorze. Ale niestety nadal będą oddzielnymi obiektami.

(21-02-2012, 10:22)bombel napisał(a): ...Idealne rozwiązanie to takie gdzie tabela wynikowa wyglądała by tak
numer KOD1 KOD2 KOD3 dla obiektu A który przecina się z 3 różnymi obiektami B

Można to jeszcze osiągnąć eksportując warstwę A (z geometrią) i warstwę C (może być bez geometrii) do arkusza kalkulacyjnego, tam do obiektów z warstwy A po numerze dołączyć obiekty z warstwy C (wiele do jednego), a następnie całość zaczytać do QGISa jako warstwę CSV. Działa - sprawdziłem. Trzeba by tylko pokombinować nad formułą, która to automatycznie połączy w arkuszu.
23-02-2012, 10:44,
#5
RE: Analizy przestrzenne
Można to jeszcze osiągnąć eksportując warstwę A (z geometrią) i warstwę C (może być bez geometrii) do arkusza kalkulacyjnego, tam do obiektów z warstwy A po numerze dołączyć obiekty z warstwy C (wiele do jednego), a następnie całość zaczytać do QGISa jako warstwę CSV. Działa - sprawdziłem. Trzeba by tylko pokombinować nad formułą, która to automatycznie połączy w arkuszu.
[/quote]

Dziękuję za odpowiedź, też próbowałam takiego rozwiązania ale arkusz kalkulacyjny mnie pokonał......, chyba że przeniosę się na forum fanów excelaSmile
24-02-2012, 16:00,
#6
RE: Analizy przestrzenne
Witam,

chciałbym podłączyć się pod wątek. Mam problem również z iloczynem, jednak mój problem polega na tym, że chcę otrzymać część wspólną warstwy poligonowej i warstwy punktowej.
W rezultacie część działa tylko część wspólna, która wynikowa jest jako punktowa - 9 obiektów, czyli prawdziwa wartość, natomiast na odwrót, kiedy chcę aby w warstwie wynikowej były poligony (wspólne z punktami - 9 sztuk) to warstwa wynikowa jest bez grafiki.
Czy jest jakieś rozwiązanie, a może gdzieś mój błąd. ???
26-02-2012, 01:35,
#7
RE: Analizy przestrzenne
Częścią wspólną poligonu i punktu jest punkt, więc nie można go zapisać na warstwie poligonowej. Nie bardzo rozumiem, co chcesz uzyskać, ale raczej nie to, co oferuje to narzędzie. Może chcesz wyznaczyć poligony Woronoja (w meny Wektor->Narzędzia geometrii), albo po prostu wybrać poligony bez zmiany ich geometrii (wtyczka Zapytania przestrzenne)?
26-02-2012, 21:12,
#8
RE: Analizy przestrzenne
Cytat:
(23-02-2012, 10:44)bombel napisał(a): Można to jeszcze osiągnąć eksportując warstwę A (z geometrią) i warstwę C (może być bez geometrii) do arkusza kalkulacyjnego, tam do obiektów z warstwy A po numerze dołączyć obiekty z warstwy C (wiele do jednego), a następnie całość zaczytać do QGISa jako warstwę CSV. Działa - sprawdziłem. Trzeba by tylko pokombinować nad formułą, która to automatycznie połączy w arkuszu.

Dziękuję za odpowiedź, też próbowałam takiego rozwiązania ale arkusz kalkulacyjny mnie pokonał......, chyba że przeniosę się na forum fanów excelaSmile

Proponuję wykorzystać tabele przestawne.
Założenia:
- działki się nie powtarzają, tzn każda działka występuje na warstwie A tylko raz i ma unikalny numer
- liczba klas jest ograniczona (im mniej tym mniejsza będzie tabela wynikowa)
- tabela wynikowa będzie następującej postaci: Numer | Klasa1 | Klasa2 | .... | Klasan | Pozostałe dane
- jeżeli na danej działce występuje dana klasa to w kolumnie jej odpowiadającej będzie cyfra 1 lub wyższa (w zależności ile razy dana klasa wystąpi) - można łatwo w Excelu zmienić cyfry na inne wpisy

Do arkusza należy wczytać dane warstw A i C (wg wcześniejszego opisu). Z danych warstwy C należy zrobić tabelę przestawną, gdzie wierszami będą numery działek, kolumnami klasy, a wypełnieniem będzie licznik z klas. Do tabeli można już w łatwy sposób dokleić resztę danych z warstwy A - łącznie z geometrią.
W załączeniu przykład. Dane w przykładnie nie pochodzą z QGISa. To tylko przykład wklepany z ręki.

Tabelę zaznaczoną na czerwono należy zapisać do pliku CSV i wczytać do gisa.


Załączone pliki
.xlsx   dzialki-klasy.xlsx (Rozmiar: 14,12 / Pobrań: 7)
28-02-2012, 13:08,
#9
RE: Analizy przestrzenne
Dziękuję za odpowiedź, niestety w moim przypadku przytoczone rozwiązanie nie da rady - na warstwie A kilka nakładających się na siebie obiektów ( tyle działek na sobie ile właścicieli ma działka) a poza tym klas na warstwie B jest ok 40 .
01-03-2012, 00:27,
#10
RE: Analizy przestrzenne
(26-02-2012, 01:35)borys napisał(a): Częścią wspólną poligonu i punktu jest punkt, więc nie można go zapisać na warstwie poligonowej. Nie bardzo rozumiem, co chcesz uzyskać, ale raczej nie to, co oferuje to narzędzie. Może chcesz wyznaczyć poligony Woronoja (w meny Wektor->Narzędzia geometrii), albo po prostu wybrać poligony bez zmiany ich geometrii (wtyczka Zapytania przestrzenne)?

Dziękuję za zainteresowanie problemem. Może faktycznie chcę coś uzyskać co jest niemożliwe (po prostu bawiłem się w zapytania i to jedno mi nie wychodziło - czyli część wspólna poligonu i punktu, żeby była poligonem). Generalnie mogę jeszcze w inny sposób uzyskać to co chciałem.
Pozdrawiam


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zapytania przestrzenne? hasan1685 1 11 033 12-06-2018, 14:09
Ostatni post: Konrad
  analizy warstw wektorowych - zasięg MM-rudy 8 28 371 13-12-2016, 19:44
Ostatni post: MM-rudy
  Zapytania Przestrzenne - PROBELM na granicy cogito94 0 5 582 06-12-2016, 20:41
Ostatni post: cogito94
  Analizy grupowe w kalkulatorze pól tomalos 3 13 408 14-10-2016, 10:10
Ostatni post: Binko
  Praca dyplomowa - analizy przestrzenne w QGIS robert 0 12 454 10-12-2013, 19:23
Ostatni post: robert
  Analizy na warstwach acipak 1 10 879 13-12-2012, 15:07
Ostatni post: tomalos

Skocz do: