Musiałbym znać więcej szczegółów, z czego produkowane w Arcu, w czym i w jaki sposób obrobione oraz po jakich działaniach się nie pokrywają. Żeby odrzucić ewentualne błędy pochodzące z wcześniejszej obróbki, najlepiej wziąć jeden punkt o znanych współrzędnych w WGS84 i jeśli po przetransformowaniu w Arcu i QGISie do 31467 będzie miał różne współrzędne, to ewidentnie jeden z nich popełnia tu błąd (albo obaj, bo definicje układów wbrew pozorom ciągle są poprawiane). Jeśli można ten punkt zlokalizować na "bezstronnej" i wiarygodnej mapie (np. papierowej) to idealnie. Jeśli nie, to można spróbować ręcznie policzyć właściwe współrzędne (o ile wzory są dostępne).
Na szybko sprawdziłem, że QGIS 1.9.90 z bibliotekami GDAL 1.9.0 i proj 4.7.0 punkt 0,0 (WGS) przelicza w 31467 jako:
y= -408,2277
x= 2494057,5847
Jeśli zamiast parametru +towgs84 dam +datum=potsdam, to wynik różni się o ok. 16 metrów:
y= -418,1747
x= 2494044,1897
Jeśli nie dam ani +towgs84, ani +datum, to przesunięcie jest kilkusetmetrowe, a zerowy y wskazuje, że w ogóle nie nastąpiło przeniesienie z elipsoidy WGS na Bessela (zero zostało zerem):
y= 0
x= 2494067,4758
Pocieszający jest fakt, że parametr +datum został uwzględniony. We wcześniejszym mailu błędnie napisałem, że QGIS go zignoruje, bo tak zdaje się było przy wcześniejszych wersjach, ale teraz straciłem pewność, bo bibliotekę proj.4 (która odpowiada za transformacje) mam dość starą. Jeśli jednak
Wygląda więc na to, że błędny jest jeden z parametrów +towgs84. Albo ten z biblioteki GDAL, którym posługuje się QGIS, albo ten zaszyty w bibliotece PROJ jako Poczdam. Temu drugiemu bym mniej ufał, tym bardziej, że różni się w wersji 4.7 i 4.8 biblioteki (
http://trac.osgeo.org/proj/ticket/115 ). Wersja QGISa jest stosunkowo najświeższa.
Krótko mówiąc: zapis na Spatialreference daje programowi swobodę interpretacji Poczdamu. QGIS użyje do tego biblioteki PROJ, która zachowa się różnie w wersji 4.7 i 4.8. Jak definicją posługuje się Arc, nie wiem. Natomiast te wymuszone na sztywno parametry towgs84 QGISa są zaczerpnięte z najświeższej wersji biblioteki GDAL (nawet, jeśli zainstalowana wersja GDAL jest starsza). Nie oznacza to oczywiście, że na 100% są dobre...
Niestety nie używałem tego układu i nie znam jego kruczków ani żadnych referencyjnych map zrobionych w nim, które dałoby się użyć do testu.