Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z georeferencją mapy
20-04-2012, 22:25,
#1
Problem z georeferencją mapy
Witam, jestem nowym uczestnikiem forum. W Quantum GIS 1.7.4 stawiam I-wsze kroki.
Próbuję nadać georeferencje mapie rastrowej.
1. Otwieram program, klikam wczytaj w-we rastrową. W ustawieniach projektu nadaję właściwości projektu układ EPSG:2180
2. Przechodzę do wtyczki georeferencer, znowu wczytuje dany raster ponownie nadaje mu powyższy układ. ustanowiłam 4 punkty w wezłach mapy (dane odczytane z identycznej mapy na geoportalu i odpowiednio przypisuje pamiętając że X zgeoportalu to Y w programie itd.)
wygląda to tak: zał. Georef    
Nie wiem czy w tabelach srcX i Y mam wprowadzać dane, nie wiem co to jest.
3. W ustawieniach tranforamcji próbowałam różnych metod, ale zawsze po kliknięciu wykonaj. Pojawia mi się komunikat Nieudana trasformacja GCP.
Rastra wynikowego jak nie ma tak nie bedzie.

Wiem, że są to podstawy, ale nie potrafię sobie z tym poradzić.
za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczna.

Map przez WMS też nie potrafię wgrywać - nie wiem co wpisywać w dane pola, póki co jest wszystko puste. Klikając na utwórz nowe połączenie nie wiem co wpisać w nazwe, adresy szukałam tu na forum (Próby na nic się zdały) Na dodatek są tam pola Nazwa uzytkownika i hasło- co z tym robić też ciężko mi określić)

Pozdrawiam serdecznie
20-04-2012, 23:13,
#2
RE: Problem z georeferencją mapy
Witaj Karolina1988.

To co piszesz w punkcie 2 jest dziwne, bo wczytując raster w georeferencerze nie podaje się układu.
Po wczytaniu tego "obrazka" wskazujesz programowi punkty kontrolne (GCP) poprzez menu Edytuj > Dodaj punkt (w menu).
Wskazujesz pierwszy punkt na mapie i wpisujesz jego współrzędne. To samo robisz z pozostałymi punktami. Nic nie edytuj w tabeli na dole.

Przy 4 punktach kontrolnych możesz wybrać np. transformację metoda Helmerta. Podajesz nazwę tworzonego pliku rastrowego, układ współrzędnych i uruchamiasz wykonanie georeferencji.

Z WMS-ami sprawa jest jeszcze prostsza.
Definiujesz nowe połączenie WMS
Nazwa: dowolna
URL: http://sdi.geoportal.gov.pl/WMS_TOPO/WMService.aspx
Zaznaczasz obydwie opcje na dole okna, użytkownika i hasło zostawiasz puste.
Wybierasz Połącz.
Z listy, która się pojawi wybierasz TOPO_50_92
Na dole okna zmieniasz układ na 92.
Naciskasz Dodaj i czekasz ....
Zamykasz okno.
Zobaczysz tylko napis "geoportal.gov.pl", ale nic to...
Na dole z prawej wpisujesz skalę 1:50000.
Lądujesz gdzieś w centrum Polski, ale nic to....
W oknie współrzędne na dole wpisujesz swoje współrzędne.

Wyświetloną mapę z warstwą WMS możesz zapisać jako plik rastrowy z georeferencją:
Plik > Zapisz jako obraz...
08-05-2012, 12:33,
#3
RE: Problem z georeferencją mapy
Witam
Ja również mam podobry problem z transofmacją tiffa z mapą. Po wczytaniu rastra do projektu program prosi o podanie układu współrzędnych (w moim przypadku WGS84) a potem przy otwieraniu rastra w Georeferencerze znowu jest potrzeba zdefiniowania układu współrzędnych. Następnie wyznaczyłem 4 punkty wspólne podkładu rastrowego i już posiadanego projektu, wybrałem rodzaj transformacji - Helmerta i metode resamplingu najblizszego sąsiada oraz raster wynikowy. Po wykonaniu program wyświetla monit "Nieudana transformacja GPC".
Witam
Ja również mam podobry problem z transofmacją tiffa z mapą. Po wczytaniu rastra do projektu program prosi o podanie układu współrzędnych (w moim przypadku WGS84) a potem przy otwieraniu rastra w Georeferencerze znowu jest potrzeba zdefiniowania układu współrzędnych. Następnie wyznaczyłem 4 punkty wspólne podkładu rastrowego i już posiadanego projektu, wybrałem rodzaj transformacji - Helmerta i metode resamplingu najblizszego sąsiada oraz raster wynikowy. Po wykonaniu program wyświetla monit "Nieudana transformacja GPC".
08-05-2012, 12:38,
#4
RE: Problem z georeferencją mapy
a sprawdzaliście czy gdzieś w ścieżce tego rastra nie ma polskich znaków ? u mnie taki komunikat wynikał najczęściej z tego powodu
08-05-2012, 12:45,
#5
RE: Problem z georeferencją mapy
Sprawdziłem. Nawet zmnieniłem nazwę na krótszą bez dolnego podkreślnika i z cyfrą... i dalej to samo.
08-05-2012, 12:45,
#6
RE: Problem z georeferencją mapy
Sprawdziłem. Nawet zmnieniłem nazwę na krótszą bez dolnego podkreślnika i z cyfrą... i dalej to samo.
08-05-2012, 15:11,
#7
RE: Problem z georeferencją mapy
nie chodzi o nazwę samego rastra tylko całej ścieżki spróbuj zapisać w innym miejscu, np na pulpicie tam polskich znaków nie będzie, jak na razie innego pomysłu nie mam [/u]
09-05-2012, 11:40,
#8
RE: Problem z georeferencją mapy
Witam
Zrobiłem tak jak mówiłeś Bob. Wrzuciłem tifa na pulpit i rzeczywiście zadziałało. Tylko jeszcze przed transformacją wyłączyłem wszystkie wtyczki (oprócz Georeferencera) które wcześniej ściągnąłem bo miałem wrażenie, że to przez którąś z nich. Więc teraz nie wiem co tak naprawdę powodowało błąd ale jeszczem to sprawdzę Smile
Dziękuję za radę i pozdrawiam
09-05-2012, 11:40,
#9
RE: Problem z georeferencją mapy
Witam
Zrobiłem tak jak mówiłeś Bob. Wrzuciłem tifa na pulpit i rzeczywiście zadziałało. Tylko jeszcze przed transformacją wyłączyłem wszystkie wtyczki (oprócz Georeferencera) które wcześniej ściągnąłem bo miałem wrażenie, że to przez którąś z nich. Więc teraz nie wiem co tak naprawdę powodowało błąd ale jeszczem to sprawdzę Smile
Dziękuję za radę i pozdrawiam


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem z georeferencją andrus 3 9 623 05-03-2018, 23:17
Ostatni post: andrus
  Problem z georeferencją Apis 3 10 774 21-12-2017, 15:10
Ostatni post: Apis
  Problem z georeferencją zeskanowanych map QGIS 1.7.2, 1.8.0 Grzehoow 1 11 210 16-01-2013, 15:22
Ostatni post: m_k
  Problem z powtórną georeferencją wykadrowanego rastra chenioo 1 10 768 11-12-2010, 04:53
Ostatni post: borys

Skocz do: