Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NMT - Qgis
23-04-2012, 23:35,
#1
NMT - Qgis
Witam, jestem nowym użytkownikiem programu QGis, chciałbym wykonać w nim numeryczny model terenu.

Narazie posiadam mapę 1:50000 ściągniętą z geoportalu.

Zastanawiałem się czy dobrym rozwiązaniem było by nastawianie wielu punktów wysokościowych i zinterpolowanie ich, jednak wiem że interpolacja nie da dobrego efektu, czy ktoś mógł by mi pomóc i podać krok po kroku jak najłatwiej stworzyć taki NMT??

z Góry dziękuję za pomoc
24-04-2012, 08:28,
#2
RE: NMT - Qgis
rozumiem że koniecznie chcesz samodzielnie stworzyć NMT i nie interesują cię dostępne darmowe NMT takie jak SRTM i ASTER?
24-04-2012, 10:04,
#3
RE: NMT - Qgis
Tak interesuje mnie indywidualne rozwiązanie, chce to zrobić na potrzeby pracy mgr
24-04-2012, 10:36,
#4
RE: NMT - Qgis
jakaś interpolacja punktów czy izolinii jest niezbędna to tylko kwestia wyboru metody. O wiele większy wachlarz możliwości daje GRASS lub funkcje GRASSa w QGIS
24-04-2012, 10:50,
#5
RE: NMT - Qgis
ok, na grassie nie znam sie wogóle. ale wrócmy do interpolacji, prosił bym również o dokładniejsze odpowiedzi tak żeby dały mi jakas podstawe do działania.

Interpolacja, powiedzmy że stawiam X punktów którym nadaje w tabeli atrybutów wartości wysokości(czy tylko to wystarczy) po czym uruchamiam wytyczne iterpolacja i juz poo sprawie??
24-04-2012, 12:10,
#6
RE: NMT - Qgis
to nie jest taka łatwa sprawa. Poza w miarę regularnym rozmieszeniem punktów musisz na pewno uwzględnić najwyższe wzniesienia i lokalne obniżenia. Poza tym w terenie znajdują się wyrobiska, urwiska, skały, jeziora, rzeki itp. które trzeba w specjalny sposób wprowadzać. Metoda też zależy od terenu ,czy jest nizinny, wyżynny czy górski. Musiałbyś zerknąć do fachowej literatury jeśli ma to być zrobione do pracy magisterskiej i ma być w miarę dokładne. Oczywiście dla prostego modelu wystarczą punkty i interpolacja
24-04-2012, 12:51,
#7
RE: NMT - Qgis
Poprostu potrzebuje metody, z wykonaniem myslę że dam sobie rade, nie jest mi obce używanie mapy i odczytywanie morfologii terenu. mój teren to dolina rzeki warty wraz z całym obszarem Parku Krajobrazowego Załęczańskiego pow. sieradzki.

To ma być rzecz dodatkowa do mojej pracy mgr, głownym celem jest bonitacja turystyczna która już praktycznie skończyłem jednak że chciał zrobić coś dodatkowego i ciekawego a taki NMT wydaje mi się bardzo fajny
07-07-2017, 11:48,
#8
RE: NMT - Qgis
Witam Panie i Panów
Mam problem dot. obróbki NMT, a dokładnie wyznaczania Nachyleń terenu.
Pracuję na 32 arkuszach NMT, do QGis'a wrzucam je jako wirtualny raster, następnie poprzez Analizę terenu robię Nachylenie. Wychodzą mi orientacyjnie takie wartości: min. 0,4 max. 24,2.
W sumie nigdzie w programie tego nie znalazłem, ale gdzieś na forum była informacja, że są to stopnie, więc i ja tak przyjąłem.
Wartości te wydały mi się trochę za małe dla niektórych terenów. Wziąłem więc jeden arkusz NMT i zastosowałem tę samą procedurę. Wynik: min. 0,5 max. 35,2 Wynika z tego, że w obrębie tego arkusza są większe spadki. Ale dlaczego nie wyniknęło to wcześniej na wirtualnym rastrze. Przecież nachylenie chyba nie uległo zmianie??
Pracuję na QGis 2.14.10 Essen

pozdrawiam i proszę o pomoc
10-07-2017, 09:27,
#9
RE: NMT - Qgis
Czyżby temat okazał się taki skomplikowany ??


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  NMT w qgis Wojtek84 6 31 642 08-12-2011, 07:58
Ostatni post: Wojtek84

Skocz do: