Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skąd wziąć mapy (darmowe)?
24-04-2012, 08:01,
#1
Skąd wziąć mapy (darmowe)?
Witam i przepraszam - jestem w temacie nowy i zielony, i nigdzie nie znalazłem tego czego szukam, ani rzetelnej odpowiedzi na moje pytanie.

Poszukuję map wektorowych. Udało mi się jedynie znaleźć mapę podziału PL na województwa dla Quantum GIS - i w zasadzie to wszystko co znalazłem, z tego co byłoby mi potrzebne.

Zależy mi na mapach wektorowych (przede wszystkim Polski, ale gdyby były jakieś Europy czy nawet świata - nawet bardzo ogólne - to byłoby świetnie) - od najważniejszych dla mnie:

- podział administracyjny (co najmniej na poziomie powiatów)
- rzeki i zbiorniki wodne
- pokrycie terenu takie jak: lasy, łąki, pola, tereny zamieszkałe itd.
- warunki klimatyczne (jeśli takie mapy w ogóle istnieją i są dostępne?)
- ukształtowanie terenu
- sieć drogowa
- linie kolejowe
- obiekty takie jak lotniska

Na gotowe mapy mówiące o faunie i florze nawet nie liczę, ale gdyby coś takiego było (i dość aktualne), to byłoby po prostu genialnie.
Te, które nie występują w postaci wektorowej, a są dostępne w postaci rastrowej, też mnie ucieszą.

Ucieszą mnie również informacje, gdzie można coś takiego kupić, jeśli nie jest dostępne w postaci darmowej.

Z góry wszystkim dziękuję i pozdrawiam!
24-04-2012, 10:00,
#2
RE: Skąd wziąć mapy (darmowe)?
Jaki region Cię interesuje?
24-04-2012, 10:13,
#3
RE: Skąd wziąć mapy (darmowe)?
(24-04-2012, 10:00)vansen napisał(a): Jaki region Cię interesuje?

Tak jak napisałem - w pierwszej kolejności cała Polska.
24-04-2012, 10:17,
#4
RE: Skąd wziąć mapy (darmowe)?
Pokrycie terenu możesz pozyskać z Corine Land Cover. Sieć drogowa, kolejowa, rzeki i zbiorniki wodne z OpenStreetMap (http://download.geofabrik.de/osm/europe/) - tam też powinnien być podział administracyjny.
30-04-2012, 10:42,
#5
RE: Skąd wziąć mapy (darmowe)?
Podział administracyjny Polski do poziomu gminnego włącznie:
Rastrowo przez WMS:
http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_prg/wmservice.aspx
Wektorowo przez WFS:
http://sdi.geoportal.gov.pl/wfs_prg/wfservice.aspx

Ale wszystko, co z Geoportalu, to chyba tylko nadaje się do przeglądania dla użytku własnego. Żeby móc to do czegoś wykorzystać, trzeba mieć zgodę CODGiK lub poszczególnych wojewódzkich ośrodków, co może trochę kosztować. Na pewno do badań naukowych taniej niż dla zastosowania komercyjnego...
18-04-2014, 14:13, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-04-2014, 14:18 {2} przez martinbb.)
#6
RE: Skąd wziąć mapy (darmowe)?
Mam pytanko do wtyczki Openstreetmap: eksportuję ze strony zaznaczony obszar do pliku.osm (chodzi konkretnie o obszar Suwałk) i gdy otwieram plik za pomocą funkcji Load OSM from file, plik otwiera się bez problemu ale nie zawiera wszystkich elementów obszaru mapy, który zaznaczyłem na http://www.openstreetmap.org/ brakuje ulic, poligonów, rzek, itp. - z czego to wynika? Dołączyłem zrzut ekranu, gdzie widać brakujące elementy liniowe (ulice, rzeki)


Załączone pliki Miniatury
   
21-04-2014, 23:56,
#7
RE: Skąd wziąć mapy (darmowe)?
Jeśli chodzi o OSM, to aktualne dane obszarów różnych państw można dostać na Geofabrik w SHP. Jest też Polska: http://download.geofabrik.de/europe/poland.html
04-05-2014, 15:04,
#8
RE: Skąd wziąć mapy (darmowe)?
(18-04-2014, 14:13)martinbb napisał(a): Mam pytanko do wtyczki Openstreetmap: eksportuję ze strony zaznaczony obszar do pliku.osm (chodzi konkretnie o obszar Suwałk) i gdy otwieram plik za pomocą funkcji Load OSM from file, plik otwiera się bez problemu ale nie zawiera wszystkich elementów obszaru mapy, który zaznaczyłem na http://www.openstreetmap.org/ brakuje ulic, poligonów, rzek, itp. - z czego to wynika? Dołączyłem zrzut ekranu, gdzie widać brakujące elementy liniowe (ulice, rzeki)

"Load OSM from file" to chyba stary QGIS 1.x? W QGIS-ie 2 import z OSM jest kompletnie zmieniony na dużo lepszy (choć za to nie ma edycji i uploadu). Trzeba tylko pamiętać, żeby przejść kolejno wszystkie trzy kroki dostarczane przez wtyczkę, co w pierwszej chwili może być mało intuicyjne (pobranie pliku osm -> konwersja do SQLite -> ekstrakcja topologii).
24-06-2014, 13:22,
#9
RE: Skąd wziąć mapy (darmowe)?
Właśnie uczę się podstaw z podręcznika Szczepanika "Systemy informacji przestrzennej z Quantum Gis cz.1" i próbuję ściągnąć opisany w tej książce plik Suwałk z OSM poprzez funkcję EKSPORT. Niestety nie udaje się nic ściągnąć. Proszę o pomoc. Zgodnie z opisem w podręczniku samo ściągnięcie pliku wektorowego z OSM nie powinno być kłopotliwe a jednak. Będę wdzięczna za pomoc.
31-07-2014, 07:54,
#10
RE: Skąd wziąć mapy (darmowe)?
Dzień Dobry

Po najnowszej nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego GUGiK udostępnił kilka warstw z różnymi danymi. Jeśli ktoś jest zainteresowany to jest link do danych: http://tinyurl.com/kgmc9yq

Pozdrawiam.
dstroj


Skocz do: