Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przycięcie rastra - Cannot compute bounding box of cutline.
13-06-2012, 07:53,
#1
Przcięcie rastra - Cannot compute bounding box of cutline.
Witam kolegów. Mam następujący problem. Chce wykonać mapę i ją wydrukować do pdf-a. Po kolei co zrobiłem.
1.Zeskanowałem mapę która mnie interesuje.
2. wpasowałem w georeferencerze - nie wiedziałem jak stworzyć układ lokalny więc zrobiłem to w ETRS podałem swoje lokalne współrzęne bo miałem siatkę krzyży i znałem skalę
3. raster został zorientowany - nadane georeferencje ale mam czarne pola bo bokach rastra które powstały w taki sposób, że moja mapa jest jakby po przekątnej prostokąta (układ był skręcony) i to dopełnienie do mojej mapy wpisanej w prostokąt jest czarne
4 stworzyłem warstwę shp i na tej warstwie zrobiłem poligon po granicy interesującej mnie treści abu wyciąć to czarne i nie stracić georeferencji.
5 używając narzędzia - raster/extraction/kadruj chciałem przyciąć ten raster za pomocą stworzonego shp i tu nie mogę sonbie poradzić otzrymują mianowicie komunikat "Cannot compute bounding box of cutline. " a moje ustawienia wyglądają tak jak na załączniku     . Przycięcie oknem działe ok
6 wersja qgis to 1.7.4
Proszę o pomoc
13-06-2012, 08:19,
#2
RE: Przcięcie rastra - Cannot compute bounding box of cutline.
Jakiś czas mnie tu nie było, więc witam wszystkich ponownie.

Podejrzewam (no może bardziej zgaduję Smile), że dla GDAL wektor nie trafia w raster, spróbuj zapisać raster i wektor w tym samym układzie.
13-06-2012, 08:40, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-06-2012, 08:41 {2} przez GeoArt.)
#3
RE: Przcięcie rastra - Cannot compute bounding box of cutline.
Są w tym tym samym układzie dla bezpieczeństwa zmieniłem im układ na id 2176 to jest polski 2000 strefa 5. Nic nie pomogło
13-06-2012, 20:20,
#4
RE: Przcięcie rastra - Cannot compute bounding box of cutline.
To na razie nic innego mi do głowy nie przychodzi, dla pewności wykonaj to samo w terminalu (polecenie masz wygenerowane w okienku kadrowania), wykluczymy wtedy błąd QGIS.
13-06-2012, 21:13,
#5
RE: Przcięcie rastra - Cannot compute bounding box of cutline.
(13-06-2012, 20:20)tomalos napisał(a): To na razie nic innego mi do głowy nie przychodzi, dla pewności wykonaj to samo w terminalu (polecenie masz wygenerowane w okienku kadrowania), wykluczymy wtedy błąd QGIS.

Nie znam komend terminalowych a qgis stoi na xp a nie na linuxie.
13-06-2012, 21:50, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-06-2012, 22:24 {2} przez tomalos.)
#6
RE: Przcięcie rastra - Cannot compute bounding box of cutline.
Jak by Ci się jednak chciało trochę z terminalem pobawić to na xp też jest terminal, w start -> uruchom trzeba wpisać cmd, w Linux wystarczy wkleić komendę, która jest w białym polu okienka kadrowania (na twoim zrzucie z ekranu też ją widać), jakoś nie mogę zapamiętać czy po Windowsem też to tak zadziała, być może trzeba dopisać pełną ścieżkę do programu gdalwarp.

Edit
---------------------------
Dobra, sam sprawdziłem, udało mi się uzyskać to samo co u Ciebie, zarówno w QGIS jak i w terminalu. Problem dotyczy rastra, który prawdopodobnie nie ma osadzonego układu. Wykonałem następujące kroki:
1. Otworzyłem QGIS, ustawiłem układ projektu (ja używam PL 92)
2. Wczytałem raster
3. Zapisałem raster w układzie projektu - Raster > Konwersja > Konwertuj raster (u ciebie troszkę inaczej może wyglądać ta ścieżka), ustawiłem układ na taki jak układ projektu (patrz załącznik), format pliku ustawiłem na geotiff i wczytałem nowy raster
4. Stworzyłem jakiś szejp i jakiś poligon w układzie projektu
5. Wykonałem kadrowanie na nowym rastrze (załącznik) ustawiając wartość 0 dla braku danych, gdyż raster przytnie się do prostokąta i...

...i wyszło (załącznik)


Załączone pliki Miniatury
           
13-06-2012, 22:41, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-06-2012, 23:07 {2} przez GeoArt.)
#7
RE: Przcięcie rastra - Cannot compute bounding box of cutline.
chyba jestem za tępy robię tak jak ty i to samo. Jak widać zarówno shp jak i raster są w tym samym układzie więc o co kaman?        


Załączone pliki Miniatury
   
13-06-2012, 22:55, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-06-2012, 23:03 {2} przez tomalos.)
#8
RE: Przcięcie rastra - Cannot compute bounding box of cutline.
A ten raster.tif na twoim pulpicie to na pewno ten nowy raster z osadzonym układem? Jeśli tak to albo w innym miejscu popełniasz błąd albo ja się poddaję Smile A dla braku danych wpisz 0 a nie 1, ale to nie ma wpływu na błąd z tematu.
14-06-2012, 08:09,
#9
RE: Przcięcie rastra - Cannot compute bounding box of cutline.
a może to znowu polskie znaki coś psują ? masz uŻytkowanie ? Qgis często wariuje na tym zwłaszcza przy rastrach
14-06-2012, 10:18,
#10
RE: Przcięcie rastra - Cannot compute bounding box of cutline.
Ja obstawiam, że coś nie tak jest z tym rastrem. Natomiast jeśli chodzi Ci tylko o usunięcie czarnego tła po bokach mapy spróbuj: Raster-> Konwersja -> Konwertuj raster i tam w opcjach zaznacz brak danych. Możesz też w opcjach rastra/przezroczystość wpisać 0 dla braku danych. Może to pomoże
Pozdrawiam
Crypturgus


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dokładne przycięcie rastrów DIGITALWORLD 1 814 01-02-2023, 01:16
Ostatni post: jerresso
  Kadrowanie/przycięcie WMS jarosz_m 2 13 099 09-12-2016, 18:55
Ostatni post: jarosz_m
  przycięcie rastra gsbm 3 22 718 28-07-2011, 07:47
Ostatni post: tomalos
  Przycięcie rastra Arnebius 3 23 472 15-11-2010, 21:45
Ostatni post: p0cisk

Skocz do: