Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z polskimi znakami
27-02-2013, 13:02, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-02-2013, 13:02 {2} przez diunida.)
#21
RE: Problem z polskimi znakami
co do tego pliku CPG, to jego rozszerzenie (po kropce) powinno brzmieć "cpg-file", jak plik się nazywa rzeka.shp itd...
to ten plik powinien się nazywać "rzeka.cpg-file".

Po takim cudeńku chodzi elegancko.
27-02-2013, 14:30,
#22
RE: Problem z polskimi znakami
Ciekawe, sprawdziłem na Debianie i Win Vista i .cpg działa, a .cpg-file nie.
Zawartość pliku brzmi:
1250 dla kodowania CP-1250
UTF-8 dla kodowania UTF-8 (wcale nie 65001, tego Windowsy nie łykały)
03-03-2013, 23:56,
#23
RE: Problem z polskimi znakami
Rzućcie proszę okiem na wtyczkę Shapefile Encoding Fixer. Kasuje i ustawia LDID-a oraz plik CPG. Działa pod QGIS-ami 1.7, 1.8 i 1.9. Nie powinna zniszczyć danych, ale na początku ostrożnie... Smile Przy odrobinie szczęścia powinna załatwić problem ogonków. Wywołuje się Ctrl-Shift-E, więc w razie częstego użytku warto zmienić skrót na jednoliterowy (np. E).

Dałem tylko podstawowy zestaw kodowań, mile widziane sugestie innych. Do CPG wejdą te, które są w QGIS-ie, natomiast lista obsługiwanych we LDID-zie jest tu: http://webhelp.esri.com/arcpad/8.0/refer...k_code.htm

Mam nadzieję, że te objaśnienia w okienku cokolwiek rozjaśniają, pisałem je na kolanie. Może ktoś by chciał napisać jakieś bardziej docelowe? Wink
11-03-2013, 10:55,
#24
RE: Problem z polskimi znakami
Poprawianie kodowania za pomocą Shapefile Encoding Fixer działa... do pierwszej operacji na tabelach.

Table Manager - po jakiejkolwiek edycji kodowanie leci w kosmos, ponowne użycie Shapefile Encoding Fixer nie pomaga.

Zapisz jako... pliku SHP z podpiętymi CSV - kodowanie wynikowego pliku leci w kosmos, użycie Shapefile Encoding Fixer nie pomaga.

Od razu: wszystkie wyżej wspomniane pliki wejściowe były w UTF-8 i wyświetlały się poprawnie.
Po pierwszym razie zostały też potraktowane Shapefile Encoding Fixer.

BTW ma ktoś narzędzie do podmienienia w całej tabeli jednego znaku na inną? Konkretnie chodzi mi o przywrócenie użytku "Ł".
W opracowaniu występuje jako "część" rozmaitych ciągów, więc po "automatycznym" wypełnieniu i tak muszę go ręcznie szukać (zwłaszcza gdy qGIS wyświetla w zamian "?").
(> - - ^.^_,
30-11-2018, 11:17,
#25
RE: Problem z polskimi znakami
Eksportowałam warstwy z ewmapy do pliku *.shp i niestety mam pełno krzaków w tabeli atrybutów. użyłam już wszystkich możliwych kodowań. Ma ktoś pomysł co jest przyczyną?
30-11-2018, 17:39,
#26
RE: Problem z polskimi znakami
1. W EWMapie na pewno są poprawne?
2. Gdy otworzysz dbf z shp z ewmapy w programie libreoffice calc (darmowy exce), to pyta sie o kodowanie - dla windows 1250 i utf-8 są krzaki?
03-12-2018, 09:48,
#27
RE: Problem z polskimi znakami
1. W EWMapie jest poprawnie.
2. Otwieram dbf w libreoffice i przy kodowaniu dla Windows 1250 i utf-8 nadal są krzaki Sad
04-12-2018, 23:31,
#28
RE: Problem z polskimi znakami
Dzwine...
UTF-16?
ISO 8859-2?


Skocz do: